ارائه رازداری بانکی در تحقق بزه پولشویی-دانلود پايان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 نقش رازداری بانکی در تحقق بزه  پولشویی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مبحث دوم : مراحل پولشويي

«مجموعه ي اقداماتي كه در نهايت به شست و شوي در آمدهاي مجرمانه مي انجامد مشتمل بر چند مرحله است. البته بايد توجه داشت كه بسته به ماهيت و پيچيدگي روند پولشويي، نه نياز است كه در هر مورد، همه ي مراحل اتفاق بيفتدو نه نيازي است كه همواره ترتيب آن يكسان باشد زيرا هدف شخص پولشو آن است كه منبع اوليه ي پول هايي كه از طريق ارتكاب جرم به دست آورده است را پنهان نمايد و ماهيت جديدي براي پول هاي ناپاك خود كسب نمايد و در اين راه نوع وسيله ي مورد استفاده و چگونگي اقدام و رعايت يا عدم رعايت مراحل پيش بيني شده، اهميتي ندارد. محققان روند پولشويي را بعضاً به سه، چهار يا پنج مرحله تقسيم بندي كرده اند. اما رايج ترين و مقبول ترين تقسيم بندي، تقسيم روند پولشويي به سه مرحله است.»[1]

گفتار اول : مرحله اول استقرار يا جايگذاری

«اولین مرحله از فرآیند جرم پولشویی، جایگذاری یا تزریق وجوه حاصل از فعالیت های غیر قانونی به شبکه مالی رسمی، با هدف تبدیل عواید از حالت نقدی به ابزارها و داراییهای مالی است. اين مرحله استقرار، ورود يا جايگذاري ناميده مي شود. در اين مرحله گردش فيزيكي وجوه نقد صورت مي گيرد و درآمدهاي مجرمانه نخستين گام را براي ورود به نظام هاي مالي قانوني بر مي دارند كه با هدف تبديل عوايد از حالت نقدي به ابزارها و دارايي هاي مالي                مي باشد.»[2] در اين مرحله وجوه نقد وارد سيستم هاي مالي شده و موجودي نقدي به صورت چك مسافرتي، حواله هاي پولي و غيره در مي آيد كه اصطلاحاً Smurfing[3] ناميده مي شود. «مرحله ي ورود آسيب پذيرترين مرحله ي پولشويي است. زيرا بيش ترين شانس براي كشف منشاء غير قانوني اين پول وجود دارد.»[4] اين مرحله نمايان ترين، ظريف ترين و حساس ترين مرحله ي پولشويي است كه عمدتاً شامل به جريان انداختن پول هاي غير قانوني در مسيرهاي مشروع مي شود. اين عمل غوطه ور يا غرق كردن پول هاي نامشروع كه گاهي به آن غوطه ور كردن مقدماتي نيز گفته مي شود، ممكن است نزد موسسات مالي سنتي يا به عنوان مثال به صورت سپرده هاي تفكيكي يا خريد اوراق بهادار قابل پرداخت در چند، يا خريد اوراق بهادار  بي نام و ارزهاي خارجي، يا به كمك قمارخانه ها يا در بخش هايي كه مبالغ زيادي پول در آن رد و بدل مي شود «همانند مغازه هاي لباسشويي خودكار، كافه بارها، رستوران ها و هتل هاي زنجيره اي» صورت گيرد .

[1]–  موسوی مقدم ، همان ، ص 51.

 

[2]– تجلی، سيد آيت اله،مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم در بانك ها، چاپ اول، سال 1391، انتشارات آزاد كتاب ، ص20.

[3]– اسمورفينگ ، يك اصطلاح بانكي است كه به موجب آن ، يك معامله بزرگ مالي به معاملات جزئي تبديل مي شود و اگر در فضاي سايبر صورت گيرد به آن(net – smurfing)گفته مي شود.

[4] – دبیرخانه ی ستاد مبارزه با مواد مخدر، گزارش همایش ابعاد بین المللی ،نشر میزان ، چاپ اول ، 1373، ص 23.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدفهاي تحقیق :

هدف پژوهش بررسی اصل رازداری بانکی و نقش آن در ترویج و تسهیل بزه پولشویی است و همچنین یافتن راهکارهایی مبنی بر این موضوع که چگونه می توان هم به اصل رازداری بانکی و حریم خصوصی افراد، خدشه ای وارد نساخت  و هم چگونه می توان این اصل ابزاری برای تسهیل بزه پولشویی و سوء استفاده مجرمین نباشد.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه نقش رازداری بانکی در تحقق بزه پولشویی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه نقش رازداری بانکی در تحقق بزه پولشویی