دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی حقوق کودک درمخاصمات مسلحانه درحقوق اسلام

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ـ  سرپرستی کودکان از دیدگاه فقها
همان­طور که گفتیم یکی از حقوق کودکان بی­سرپرست برجامعه، حق سرپرستی است، چنان­که در آیات متعددی ازقرآن به­رعایت حقوق کودکان یتیم و بی­سرپرست تأکید شده است. صغیری که ولی او فوت کند و سرپرست نداشته باشد، درقالب امور حسبی قرار می­گیرد و رسیدگی به امور حسبی یکی از وظایف حکومت اسلامی است. درکتاب «دلیل التحریرالوسیله» درامورحسبی آمده است : «ان الامور الحسبه مثل تولی امور الغیب والقصر والصغار ومن لاوارث له ومن­لاوصی له و ….» همان­گونه که ملاحظه می­گردد یکی از مصادیق امور حسبی، سرپرستی­کودکان یتیم و بی­سرپرست است. همچنین یکی از وظایف ولی فقیه وحکومت­اسلامی ، ولایت وسرپرستی برصغار بی سرپرست معرفی شده است. روایاتی مانند خبرنبوی که می فرماید: «السلطان ولی له»2 وادله ثبوت ولایت فقیه بر اثبات این حق کودکان بی­سرپرست، برحکومت اسلامی دلالت دارد.
حق تربیت ورشد از آن همه انسان هاست و یتیم و غیرنمی­شناسد. بی شک کودکی که والدین یا یکی از آن دورا ازدست دهد نمی­تواند بدون سرپرست رها شود و دراین راستا وظیفه دیگران نسبت به او ساقط شده نیست. در قرآن وآثاراسلامی مدارک بسیاری درمورد حقوق کودکان یتیم و بی­سرپرست و امرهدایت و سرپرستی­شان وجود دارد وهمه جا اصل بر این است که به آنها رسیدگی شود تا آنان دچار خسارت و لغزش نگردند. اسلام می­خواهد اینان هم­چون دیگر کودکان عضوی مفید ومؤثر  برای جامعه گردند و امکاناتی برای رشدشان فراهم شود، به نوازش آن­­ها بپردازد و در اداره آنها همراهی لازم با خانواده بعمل آید. اسلام امرسرپرستی کودکان یتیم را از بهترین و پسندیده­ترین امور به حساب می­آورد و دوست ندارد کودکان در دارالایتام وپرورشگاه­ها باشند، بلکه خواستار آن است که زمینه­ی زندگی را در کانون خانواده فراهم نماید.
بنددوم : حمایت ازکودکان درمعرض­خطرفقروآسیب دیدگی
یکی ازمصادیق اجرای عدالت درجامعه اسلامی، رسیدگی به امور فقرا ونیازمندان است. حکومت اسلامی وظیفه دارد در راستای اجرای عدالت به فقرا رسیدگی کند. یکی ازاصلی­ترین قربانیان فقر درجامعه کودکان می­باشند، از این­رو کودکانی که درخانواده­های فقیر زندگی می­کنند واز امکانات زندگی محروم هستند به حمایت­های جامعه نیازمندند. پیامبرو امامان معصوم(ع)1 برای جلوگیری از فقر وتنگدستی مردم شبانه آذوقه  دراختیار افراد قرار می­دادند. بطوری که هیچ­کس آنها را نمی­شناخت این رفتار وعملکرد که برگرفته از بطن تعالیم قرآنی واسلامی صورت می­گرفت بخصوص درمورد کودکان بی­سرپرست و یتیم  بیشتر مشهود بود.
یکی ازنهادهای دینی درحکومت اسلامی که در زمان پیامبر اسلام و بعد از ایشان امامان معصوم (ع) ودر زمان غیبت ولی فقیه عهده­دار اجرای آن هستند اخذ ومصرف زکات است که این امر در آیات قرآن نیزآمده­و ­پیامبر(ص) را به اخذ و مصرف آن در راه خدا و  کمک به نیازمندان سفارش نموده است. یکی از کسانی­که مستحق دریافت زکات هستند نیازمندان وفقرا می­باشند. آیه60 سوره «توبه» دراین زمینه می­فرماید: «انما الصدقات الفقرا و المساکین» این­آیه شریفه که مستند فتوای فقیهان نیز می­باشد، گویای استحقاق کودکان نیازمند برای استفاده از زکات است که توسط ولی فقیه اخذ می­شود . فقیهان یکی ازمصارف زکات را فقرا و مساکین می­دانند و می­فرمایند:«الاول و الثانی: الفقراء والمساکین والثانی اسوا احالاً من­الاول و هم الذین الایملکون مئونه سنتهم­اللائقه بحالهم لهم ولمن یقومون به لافعلاً ولاقوه.» از این­رو جامعه اسلامی باید از کودکانی که درخانواده­های فقیر ومسکین زندگی می­کنند با پرداخت زکات حمایت کند.

  1. 2. کنزالعمال ، ج 16، ص 309و نیز البیهقی ، السنن الکبری ، ج 7 ، ص 135
  2. 1. نبی­فضل،مرتضی،مدارک تحریرالوسیله ،ج3،ص275
این مطلب را هم بخوانید :  بررسی بیان نقاط قوت و ضعف مقررات تصویب شده در جنایت تجاوز-دانلود پايان نامه

  

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوال های تحقیق
1- آیا مقررات وضع شده بین­المللی درحمایت ازحقوق کودکان درمخاصمات جامع وکامل است؟
2- راه حل­های پیشگیرانه برای رعایت حقوق کودکان درمخاصمات چیست؟
3- نقش اسلام وکشورهای­اسلامی دررعایت واهمیت حقوق کودکان چگونه است؟