دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار دوّم: تأثیرات مواد روانگردان و مخدر بر اجتماع

به دور از هرگونه تعصب و نگرش جمودگرا، امروزه اکثر جامعه‌شناسان، روانشناسان، پژوهشگران و علمای آسیب‌های اجتماعی نقش مبانی معنوی همچون باورهای دینی و ارزش‌های اخلاقی و وجدان اجتماعی را در پیشگیری و علاج کج‌روی‌ها بسیار موثرتر از عوامل محیطی شناسایی و تأیید نموده‌اند و می‌توانیم بگوییم در ایجاد و تقویت این مبانی خانواده، مدرسه و اجتماع سرخورده اصلی می‌باشند که در صورت تمرکز این سه بر اینگونه عوامل، بسیارنادر است که فرد دچار ناهنجاری گردد.

مصرف طولانی‌ مدّت مواد موجب اختلال در بهداشت و سلامت جسمانی و روانی فرد می‌شود که با بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن و خطرناک همراه است. به علاوه از آنجا که http://lawfile.ir/بیشتر به هنگام ایجاد و ساخت خانواده و در ارزشمندترین سال‌های زندگی، از نظر میزان کارآیی، بیشترین تأثیر را بر زندگی خانوادگی و شغلی فرد می‌گذارد. مواد روانگردان تنها به فرد مصرف کننده آسیب نمی‌رساند بلکه به هر کس که با وی در تماس باشد آسیب می‌رساند.

خانواده مکتب اصلی رسوم اجتماعی است و ممکن است کاری که یک شخص در یک خانه انجام می‌دهد منتقد و معترضی نداشته باشد اما اگر این کار را در اجتماع انجام دهد معترض و منتقدان زیادی داشته باشد. هرچه یگانگی و وحدت جامعه بیشتر باشد نظم اجتماعی بهتر و آسان‌تر برقرار می‌شود و هنجارها و ارزش‌ها مورد احترام بیشتری قرار می‌گیرند. بسیاری از انحرافات و کج‌روی‌ها در بدو تولد با پند و اندرز و ارشاد و تشویق قابل اصلاح بوده و در مقابل برخی از انحرافات باید استوار، قاطع باشد.

مطلب مشابه :  دانلود پايان نامه با عنوان بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی

تحقیقات نشان داده است نوجوانانی که دارای مشکلات رفتاری هستند بیشتر از دیگر افراد در معرض داروهای غیرقانونی قرار می‌گیرند. همچنین این افراد ارتباط خیلی کمتری با والدین و دوستان خود دارند.[۱]

باید توجه داشت که در بررسی http://lawfile.ir/باید عوامل درون فردی همچون شخصیت، نگرش‌ها و ارزش‌ها و عوامل برون فردی همچون خانواده، دوستان و ساختارهای اجتماعی را مدنظر داشت. [۲]

بر طبق آمار، دختران فراری که از خانواده طرد می‌شوند و به خیابان روی می‌آورند و در معرض کسانی که مواد مخدر و روانگردان را مصرف می‌کنند و یا حمل می‌کنند، قرار می‌گیرند.

استعمال مواد مخدر و روانگردان می‌تواند بار روانی منفی بر روی خود مصرف‌کننده و سپس خانواده وی داشته باشد، توضیح اینکه فردی که دست به مصرف این مواد می‌زند، در چنین حالی مخفی‌کاری فرد استعمال کننده نسبت به سایر اعضای خانواده و مخفی‌کاری اعضای خانواده نسبت به سایر خویشان، تبعاً فشار روانی خاصی بر روی اعضای آن خانواده و حتی گاه خود فرد وارد می‌سازد و چه بسا موجب طرد فرد استعمال کننده از خانواده و گروه دوستان و همسالان و حتی طبقه خویش می‌گردد و گاه فشار این امر به حدّی است که موجب جدایی خود فرد یا یکی از اعضاء خانواده می‌شود و می‌توان در این مواقع به متلاشی شدن خانواده‌ها به صورت حذف فیزیکی، سرخوردگی‌های اجتماعی و عاطفی، فشار افکار عمومی جامعه بر خانواده فرد مصرف کننده که همگی حکایت از بار روانی و سنگین استعمال مواد بر خانواده دارد.

 

[۱] – فاضلی، عصمت، نقش افراد در زندگی و والدین و دوستان یا همسالان، سوء مصرف مواد، مجموعه مقالات همایش علمی-کاربردی http://lawfile.ir/و خانواده، ۱۳۸۱٫

مطلب مشابه :  تاثیر راهکارهاي حقوقي تضمين سرمايه‌گذاري بين‌المللي-دانلود پايان نامه حقوق

[۲] – خسروی، زهره، رویکردهای عمده به http://lawfile.ir/و روش‌های پیشگیری از آن با تأکید بر نقش خانواده، مجموعه مقالات همایش علمی و کاربردی http://lawfile.ir/و خانواده، ۱۳۸۱٫

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوالات تحقیق:

سئوالات اصلی و اساسی که پیرامون موضوع رساله به ذهن متبادر می‌شود عبارتند از:

۱- مواد مخدر و روانگردان چه نوع موادی هستند و چه آثاری بر جسم و روان انسان‌ها دارند؟

۲- چه اسناد و مصوباتی در خصوص مواد روانگردان و مواد مخدر در عرصة داخلی و بین‌المللی وجود دارد؟

۳- آیا اسناد داخلی و بین‌المللی برای پیشگیری و کنترل مواد روانگردان و مخدر هماهنگ بوده است؟

۴- چرا در سطح جهانی جامعة ملل و نهادهای تخصصی وابسته به آن نتوانستند مواد مخدر غیرقانونی و http://lawfile.ir/به آن را به طور کامل ریشه‌کن کنند؟

۵- اسناد بین‌المللی و کنوانسیون‌های مواد مخدر و رونگردان چه تأثیری بر روی قوانین داخلی ایران داشته‌اند؟