پایان نامه حقوق

تعیین تطبیقی حقوق مدنی جنین-پايان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی حقوق مدنی جنین

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار چهارم: نفقه جنین

نفقه عبارت است از لباس و مسکن و غذا و چیزهایی که شخص برای زندگی به آن­ها احتیاج دارد.

حتی قبل از تولد حقی برای حمل و تکلیفی برای والدین در برابر او می­باشد، که باید به موقع و در حین بارداری اجرا گردد و اگر نسبت به تغذیه و نیازهای جسمی و مراقبت از مادر در دوران حاملگی بی اعتنایی شود، ضایعات جبران ناپذیری به بار خواهد آمد.

مطالعات پزشکان در سالهای اخیر باعث شده است، که باید توجه خاصی به وضع غذایی زن باردار مبذول گردد. بررسی­های حاصله نشان داده است که مادرانی که دارای زندگی خوب و غذای کافی بوده­اند، کمتر به عوارض زایمان، سقط جنین، زایمان زودرس و غیره مبتلا شده­اند. نتیجه مطالعات روی غذای زنان باردار می­گوید: مادرانی که نوزاده به موقع می­زایند، غذای کافی و املاح کلسیم و فسفر و دیگر مواد لازم را به حد کافی مصرف کرده­اند. بررسی از هزاران زن باردار نشان دهنده آن است که وضعیت غذایی جنین تأثیر مهمی در سلامتی او دارد. علاوه بر غذای مفید، جنین به دارو هم نیاز دارد و گاهی برای پیشگیری از سقط او مادر باید از لباس مخصوص استفاده کند. همه این موارد به عنوان نفقه جنین باید موردنظر قرار بگیرد.

طبق ماده 1199 قانون مدنی: «نفقه اولاد بر عهده پدر است، پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدری است که با رعایت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد و یا عدم قدرت آنها، نفقه بر عهده مادر است.

هرگاه مادر هم زنده و یا قادر به انفاق نباشد، با رعایت الاقرب فالاقرب، به عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب النفقه است. و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حیث درجه اقربیت مساوی باشند، نفقه را باید به حصه مساوی تأدیه کنند.»

در صورتی که بعضی از خویشانی که درجۀ قرابت مساوی با مستحق دارند معسر باشند، دیگران باید

سهم آنان را جبران کنند. زیرا بند اخیر ماده 1199 در مورد تساوی حصه مشروط بر این است که خویشان شرایط لازم به انفاق را دارا باشند.

«خویشاوند معسر از شمار ملزمان به انفاق خارج می­شود.

اگر یکی از خویشاوندان به دلیل استنکاف دیگران و ضرورت ناچار شود تمام نفقه را بپردازد، حق رجوع به دیگران را به نسبت سهم هر یک دارد.[1]»

حال به بررسی برخی از واژه­های موجود در ماده 1199 قانون مدنی می­پردازیم.

منظور از اولاد، افراد ذکور یا اناثی هستند که مستقیماً از شخص متولد می­شوند. بنابراین جنین هم اولاد پدر و مادر محسوب می­گردد و از همان ابتدای پیدایش حق و تکلیفی بر عهده والدین خود دارد و آنها و اقارب او تکلیف دارند نفقه او را فراهم نمایند.[2]

طبق ماده 1199 ق. م  نفقه جنین یا اولاد ابتدا بر عهدۀ پدر است. اگر پدر فوت کند یا استطاعت مالی برای دادن نفقه نداشته باشد، نفقه بر عهدۀ اجداد پدری است. منظور از اجداد پدری، پدربزرگ، پدر پدربزرگ و هر چه بالاتر رود، می­باشد. بنابراین در صورت فوت و یا عدم توانایی پدر بر دادن نفقه، نفقه بر عهده پدربزرگ و اجداد پدری است. بنابراین بعد از پدر، پدربزرگ و بعد از او اجداد او و هر چه بالاتر رود، ملزم به انفاق هستند. منظور از عبارت الاقرب یعنی آنچه به اولاد نزدیک­تر است، فالاقرب یعنی پس از نزدیکان یعنی ابتدا کسانی که از لحاظ قرابت به اولاد نزدیک­ترند و اگر آنها نتوانستند آنهایی که از او دورترند.

در صورت نبودن پدر و اجداد او یا عدم توانایی آنها نفقه بر عهده مادر است.

طبق ماده 12 قانون حمایت خانواده سابق(ماده 29 قانون حمایت خانواده مصوب 9/12/91 ) «در کلیه مواردی که گواهی عدم امکان سازش صادر می­شود، دادگاه ترتیب نگهداری اطفال و میزان نفقه ایام عده را با توجه به وضع اخلاقی و مالی طرفین و مصلحت اطفال معین می­کند و اگر قرار شود فرزندان نزد مادریا شخص دیگری بمانند، ترتیب نگهداری و میزان هزینه آنان را مشخص می­کند. نفقه زوجه از عواید و دارایی مرد و نفقه اولاد و مبلغ ماهانه از عواید و دارایی مرد یا زن هر دو استیفاء خواهد گردید.»

[1] – کاتوزیان، ناصر، قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی، ص735، م1199، ش2.

1-  Sanhori-abdolrazag- Egyptian civil code

– سنهوری، عبدالرزاق، حقوق مدنی مصر، (سنهوری آگاهانه حقوق  خانواده و ارث را از مجموعه حقوق مدنی مصر جدا کرده است قانون مدنی مصر بر تنظیم روابط کار و تجارت توجه کامل کرده است و مقررات راجع به  حقوق خانواده را که بطور معمول مطابق شریعه «حقوق اسلامی» است در این مجموعه منظور نکرده است

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالهای تحقیق

سئوالاتي كه سعي شده است در اين تحقيق مورد بررسي قرار بگيرند، عبارتند از اينكه:

1- آيا جنين از اهليت كامل برخوردار است؟ يا از قسمتي از آن و همچنين در صورت زنده متولد نشدن چه آثاري بر اهليت او بار مي گردد؟

فرضیه 1: برای اینکه انسان اهلیت تصرف (اجرای حق) داشته باشد،باید بالغ و عاقل و  رشید باشد.پس اگر جنین زنده متولد شود از حقوق مدنی متمتع می گردد.

2- نسبت جنين در اشكال مختلف به چه صورت است؟ و آيا طبق ماده 1167 قانون مدني بايد جنين به وجود آمده از زنا را فاقد نسب دانست؟ و يا اينكه مي توان جهت حمايت از او راه حل قانوني مناسبي يافت؟

فرضیه 2: نباید طفلی را که در نتیجه ارتباط نامشروع بوجود آمده از حقوق مسلم و طبیعی محروم کرد و او را بی هویت در جامعه رها نمود. حتی فرد به وجود آمده از زنا تنها تبعاتی که می تواند داشته باشد این است که فرد به وجود آمده از زنا از ارث محروم است،ولی از حقوق دیگر مانند حق بهره مندی از نفقه و حضانت و سایر حقوق محروم نمی گردد.

3- آيا جنين قابليت برخورداري از حقوق مدني را دارد؟ در خصوص مسائل مالي قابليت مالك شدن را دارد؟ اصولاً نحوه مالك شدن او به چه صورت است؟ همچنين در زمينه حقوق غير مالي،جنين از چه حقوقي و چگونه مي تواند بهره­مند گردد؟

فرضیه3 : جنين محجور و فاقد اهليت تصرف مي­باشد و اجراي حقوق او توسط نماينده قانوني يا قضايي وي صورت مي­گيرد. تمتع جنين معلق بر زنده متولد شدن مي­باشد؛ يعني با زنده متولد شدن جنين نتيجه مي­گيريم كه جنين از ابتداي داراي اهليت تمتع بوده است. حقوق غیرمالی جنین به حق حیات، سقط جنین، بهداشت روانی، حضانت و اداره امور جنین تقسیم­بندی می شود.