دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی حقوق کودک درمخاصمات مسلحانه درحقوق اسلام

قسمتی از متن پایان نامه :

 

حمایت ازکودکان دراسلام
     کودکان یکی از اعضای نیازمند درجامعه هستند که حکومت وشهروندان جامعه را گاه به لحاظ اخلاقی وگاه به لحاظ حقوقی به­رعایت حقوقی درقبال­خود موظف­می­کند. توجه دوباره بشر به­حقوق این قشراز افراد جامعه دراثر بیداری وجدانی جهانی نسبت به­حقوقی است که ادیان الهی پیش از این­به آن توجه نموده­اند. پیمان­های جهانی حقوق کودک نیز به نوعی برگرفته و متأثر از همین ادیان الهی است. دین مبین اسلام نیز به عنوان کامل­ترین دین الهی از آغاز بر لزوم رعایت حقوق کودکان تأکید داشته وهم­اکنون نیز برآن اصرار دارد. از این­رو قرآن­کریم در آیات متعدد بر رعایت حقوق کودکان سفارش وتوصیه می­کند. علاوه برآیات قرآن، بزرگان دینی اسلام نیز همواره براهمیت وتوجه به این قشر از افراد جامعه تأکید داشته­اند وروابط حقوقی ایشان­رادرخانواده وجامعه ترسیم وتدوین کرده­اند. دراین قسمت به حمایت­های انجام­شده از کودکان دراسلام­می­پردازیم.
بند اول: حمایت ازکودکان بی­سرپرست
     مشکل بی­سرپرستی اطفال و یتیمی آنان یکی از پدیده­های اجتماعی محسوب می­شود که از گذشته در جوامع انسانی مطرح بوده است . جوامع نیز به تناسب با چنین قشری برخوردی متفاوت داشته­اند. برخی از دیده ترحم و مهربانی ایتام را گرامی­داشته و بعضی هم برمشکلات آنها افزوده­اند. دین مقدس اسلام  به­عنوان آئینی جهانی که برای تمامی بخش­های جامعه انسانی برنامه دارد. بی­تردید درباره یتیمان ومسائل مادی و معنوی آنها برنامه و توصیه­های فراوانی داشته­اند که این موضوع ازدو دیدگاه قرآن و روایات و سخنان پیشوانان معصوم و رفتار ایشان با این گروه و دیدگاه فقها بررسی می­شود.
الف ـ کودکان بی­سرپرست در آیات و روایات
     توجه و اهمیت دین اسلام به اطفال بی­سرپرست علاوه برآن­که رحمت و لطف خداوند را در پی­دارد جنبه دیگری نیز دارا می­باشد و آن آگاهی پیش­گیرانه از عواقب رها شدن یتیم و اطفال به حال خود می­باشد، چون اگر چنین افرادی به حال خود رها شوند درآینده هزینه­های سنگینی را برجامعه وارد خواهند ساخت و می­توانند عامل بسیاری از ناهنجاری­های جامعه شوند، به همین علت قرآن کریم به این محور توجه کافی عنایت داشته است.
قرآن کریم امر سرپرستی کودکان را از بهترین وپسندیده­ترین امور به حساب می­آورند ومؤمنان را در این راستا راهنمایی می­نماید تا درجامعه کودک یتیمی آواره و بدون سرپرست باقی نماند ودر پناه مؤمنین  نیازهای آنها برطرف شود.
  

این مطلب را هم بخوانید :  عجز غیر تاجر از پرداخت دیون و ضمانت اجرای آن - دانلود پایان نامه ارشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوال های تحقیق
1- آیا مقررات وضع شده بین­المللی درحمایت ازحقوق کودکان درمخاصمات جامع وکامل است؟
2- راه حل­های پیشگیرانه برای رعایت حقوق کودکان درمخاصمات چیست؟
3- نقش اسلام وکشورهای­اسلامی دررعایت واهمیت حقوق کودکان چگونه است؟