پایان نامه حقوق

نسبت جنين در اشكال مختلف-دانلود پايان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی حقوق مدنی جنین

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اثبات نسب پدری

اثبات نسب پدری با وجود پیشرفت علم وتکنولوژی هنوز مشکل  وبه طور قطع امکانپذیر نمی باشد .

لذا قانونگذاربه وسیله امارات قانونی (قاعده فراش) واقرار و بینه دیگر سعی در اثبات نسب کرده است .قاعده فراش که بر اساس حدیث نبوی «الولد للفراش و للعاهر الحجر» شکل گرفته از قواعد حقوق اسلامی است وبه موجب آن طفل در زمان زوجیت ملحق به شوهر است . ماده  1158 قانون مدنی که برگرفته از همین حدیث  می باشد، عنوان می دارد: «طفل  متولد در زمان زوجیت  ملحق به شوهر است مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از شش ماه و بیشتر از ده ماه نگذشته باشد».

ماده 1158 قانون مدنی حاوی  دو اماره است :

1)« طفلی که در فاصله بین شش ماه از تاریخ نزدیکی بین زن وشوهر به دنیا می آید، محصول آن نزدیکی است.»

2)«چنین طفلی منسوب به شوهر است ، زیرا فرض می شود که زن وفادار به شوهر است وبا مرد دیگر رابطه جنسی ندارد.»[1]

همچنین قانون مدنی ما تحت شرایطی نسب طفلی را که بعد از انحلال نکاح بدنیا آمده است، نیز ملحق به شوهر دانسته است.

ماده 1159 قانون مدنی: «هر طفلي که بعد از انحلال نکاح متولد شود ملحق به شوهر است مشروط بر اين که مادر هنوز شوهر نکرده و از تاريخ انحلال نکاح تا روز ولادت طفل بيش از ده ماه نگذشته باشد مگر آن که ثابت شود که از تاريخ نزديکي تا زمان ولادت کمتر از شش ماه و يا بيش از ده ماه گذشته باشد.»

شرايطى كه در مادۀ 1158 و 1159 براى اثبات نسب ذكر شده و فقها نيز در كتب فقهى‌شان آورده‌اند را اصطلاحاً «امارۀ فراش» مى‌گويند كه از طريق امارۀ فراش مى‌توان نسب را ثابت كرد. و وجه نامگذارى اين اماره به امارۀ فراش، همان حديث معروف نبوى صلّى اللّه عليه و آله و سلّم است كه فرمود: «الولد للفراش و للعاهر الحجر» يعنى: ولد براى صاحب فراش، يعنى زوج است و براى زانى سنگ. يعنى زانى بايد طبق شرايطى سنگسار شود.[2]

متن مادّۀ 1158 كه مى‌گويد: «طفل متولد در زمان زوجيت ملحق به شوهر است …» موهم اين معناست كه آن چيزى كه شرط تحقق و اثبات نسب است تولد در زمان زوجيت است با اينكه با توجه به مادۀ 1159، 1160 و 1167 يقينا مقصود اين نيست؛ زيرا آنچه امارۀ فراش و باعث اثبات نسب است، انعقاد نطفۀ طفل در زمان زوجيّت است، نه تولد طفل در زمان زوجيت. لذا ممكن است طفلى در زمان زوجيت متولد شود، ولى به شوهر آن زن منتسب نباشد، مثل اينكه زن قبل از گذشت شش ماه از‌ تحقق نكاح فرزندى كامل و سالم به دنيا بياورد، قهراً اين فرزند نطفه‌اش در حال زوجيّت منعقد نشده است؛ يعنى اين زن از طريق نامشروع (زنا) قبل از تحقق نكاح يا از اين مرد و يا از مرد ديگر حامله شده است، و فرزند متولد از زنا طبق مادۀ 1167 ملحق به زانى نمى‌شود.

[1] – کاتوزیان ، ناصر ، قانون مدنی در نظم حقوق کنونی ، ص 711 ، ش 1و2

[2] – وسائل الشيعة، ج 14، باب 58، از ابواب نكاح العبيد و الإماء، ص 568.

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالهای تحقیق

سئوالاتي كه سعي شده است در اين تحقيق مورد بررسي قرار بگيرند، عبارتند از اينكه:

1- آيا جنين از اهليت كامل برخوردار است؟ يا از قسمتي از آن و همچنين در صورت زنده متولد نشدن چه آثاري بر اهليت او بار مي گردد؟

فرضیه 1: برای اینکه انسان اهلیت تصرف (اجرای حق) داشته باشد،باید بالغ و عاقل و  رشید باشد.پس اگر جنین زنده متولد شود از حقوق مدنی متمتع می گردد.

2- نسبت جنين در اشكال مختلف به چه صورت است؟ و آيا طبق ماده 1167 قانون مدني بايد جنين به وجود آمده از زنا را فاقد نسب دانست؟ و يا اينكه مي توان جهت حمايت از او راه حل قانوني مناسبي يافت؟

فرضیه 2: نباید طفلی را که در نتیجه ارتباط نامشروع بوجود آمده از حقوق مسلم و طبیعی محروم کرد و او را بی هویت در جامعه رها نمود. حتی فرد به وجود آمده از زنا تنها تبعاتی که می تواند داشته باشد این است که فرد به وجود آمده از زنا از ارث محروم است،ولی از حقوق دیگر مانند حق بهره مندی از نفقه و حضانت و سایر حقوق محروم نمی گردد.

3- آيا جنين قابليت برخورداري از حقوق مدني را دارد؟ در خصوص مسائل مالي قابليت مالك شدن را دارد؟ اصولاً نحوه مالك شدن او به چه صورت است؟ همچنين در زمينه حقوق غير مالي،جنين از چه حقوقي و چگونه مي تواند بهره­مند گردد؟

فرضیه3 : جنين محجور و فاقد اهليت تصرف مي­باشد و اجراي حقوق او توسط نماينده قانوني يا قضايي وي صورت مي­گيرد. تمتع جنين معلق بر زنده متولد شدن مي­باشد؛ يعني با زنده متولد شدن جنين نتيجه مي­گيريم كه جنين از ابتداي داراي اهليت تمتع بوده است. حقوق غیرمالی جنین به حق حیات، سقط جنین، بهداشت روانی، حضانت و اداره امور جنین تقسیم­بندی می شود.