دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی حقوق کودک درمخاصمات مسلحانه درحقوق اسلام

قسمتی از متن پایان نامه :

 

نتيجه
     جنگ از ديدگاه حقوق بين الملل مجموعه اي از عمليات و اقدامات قهرآميز مسلحانه است كه بر روي روابط و مناسبات دو يا چند كشور تاثير گذاشته و داراي آثاري در مناسبات آنها با يگديگر و ساير كشورها مي­شود. جنگ داراي چهار عنصر اساسي است كه عبارتند از  : عنصر تشكيلاتي و سازماني (كشورها)، عنصر مادي، عنصر معنوي و عنصر هدف دار بودن يا همان منافع و مصالح ملي.
بروز جنگ آثاري را بر كشورهاي ثالث و نيز كشورهاي متخاصم جاري مي­كند كه مي توان بي­طرفي كشورهاي ثالث را يكي از اين آثار دانست. هم­چنين آثاري از قبيل اخراج كاركنان، قطع روابط ديپلماتيك و كنسولي، مصادره اموال، فسخ برخي از قراردادهاي فيمابين و . . . را به دنبال خواهد داشت.
جنگ از ديدگاه اسلام و قرآن با آنچه در حقوق بين الملل است تفاوت دارد، اسلام جنگ رامنع کرده و فقط درمواقع ضروری به جنگ و جهاد امر كرده است وحتي گاهي آن را از وظايف مسلمانان بر مي­شمرد و در حالي­كه مسلمانان را به كارزار فرا مي­خواند به بيان خصايص دشمنان اسلام و كساني كه بايد با آنها نبرد كرد نيز مي­پردازد وآنها را مشخص و معين مي­كند. اساس و پايه دين اسلام صلح و دوستي است و قرآن در آياتي صلح و دوستي را بهتر از جنگ و خونريزي مي­داند.
در فقه اسلام كودك به كسي اطلاق مي­شود كه به بلوغ شرعي نرسيده باشد و قرآن سه معيار براي پايان دوره كودكي بيان مي­كند كه عبارتند از بلوغ  الحلم ، بلوغ النكاح و بلوغ رشد و در امر بلوغ ، هم به رشد جسمي و هم به رشد روحي و عقلاني توجه شده است. در مورد سن بلوغ بين مذاهب اسلامي اختلاف نظر وجود دارد و علاوه برسن نشانه هايي را براي بلوغ ذكر كرده اند.
درقوانين ايران كه برگرفته از فقه اسلام وتعاليم اسلامي است كودك به­كسي اطلاق مي­شود كه ازنظر سن به رشد جسمي و روحي لازم براي زندگي اجتماعي نرسيده باشد و براي كودك حقوقي از جمله حق حيات ، آموزش و پرورش، بهداشت و . . . را در نظرگرفته است. هم­چنين در اسلام و قوانين ايران براي شروع كودكي نيز سنی را درنظر گرفته­اند كه زمان آن از لحظه انعقاد نطفه مي­باشد كه به اين دوران تا تولد «جنين» گفته مي­شود و حقوقي را براي اين دوره در نظرگرفته­اند. تعيين سن معين براي مرز بين كودكي و بزرگسالي از اهميت حقوقي ويژه­اي برخوردار است بنحوي كه مشخص شدن سن در اعمال حقوق مدني و كيفري اهميت خاص دارد.
كشورهاي جهان براي اين­كه بتوانند به يك نقطه نظر مشترك در مورد حقوق كودكان برسند كنوانسيون حقوق كودك را در سال 1989 به تصويب رساندند. هر چند در اين كنوانسيون براي شروع كودكي سني را قيد نكرده­اند اما براي پايان كودكي سن 18سال را پذيرفته­اند. بطوري كه اكثر كشورهاي عضو قوانين داخلي خويش را اصلاح و تغيير داده­اند تا بتوانند بيشتر از گذشته حقوق كودكان را رعايت نمايند و با پيوستن به كنوانسيون حقوق كودك خود را موظف به رعايت حقوق اين قشر نموده­اند. بطور اجمال كنوانسيون حقوق زير را براي­كودكان پيش­بيني نموده است: سرپرستي از كودكان بي­سرپرست، حق حيات و بقاء، حفظ هويت، تابعيت، خانواده، منع قاچاق كودك، آزادي عقيده و آزادي­هاي اجتماعي، منع بدرفتاري، آموزش وتحصيل، بهداشت وعدم بكارگيري در جنگ هاي مسلحانه و . . . .
 
 
  

این مطلب را هم بخوانید :  دانلود پايان نامه با عنوان تغییر نگرش جامعه بین الملل درخصوص دین اسلام

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوال های تحقیق
1- آیا مقررات وضع شده بین­المللی درحمایت ازحقوق کودکان درمخاصمات جامع وکامل است؟
2- راه حل­های پیشگیرانه برای رعایت حقوق کودکان درمخاصمات چیست؟
3- نقش اسلام وکشورهای­اسلامی دررعایت واهمیت حقوق کودکان چگونه است؟