پایان نامه حقوق

پايان نامه حقوق گرایش بین الملل:تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

  • بند4 ماده 2 منشور

منشور ملل متحد مبنای چارچوب حقوقی است که در آن حق دولت ها برای استفاده از زور تنظیم شده است.برای حفاظت از نسل­های بعدی در برابر آثار جنگ تلاش­های جدی نه تنها برای محدود کردن جنگ در معنی رسمی آن، بلکه ممنوعیت تهدید یا اعمال زور صورت گرفته است. ماده یک منشور حاوی اهداف اصلی سازمان ملل متحد می­باشد. از تعهدات اصلی سازمان ملل، پرهیز دولتها از کاربرد زور می­باشد. بند 3 ماده 2 منشور، دولت ها را موظف می­کند که اختلافات خود را به شیوه ای مسالمت آمیز حل وفصل نمایند به نحوی که صلح و امنیت بین­المللی به مخاطره نیفتد.

در بند 4 همان ماده، دولت ها از اعمال زور یا تهدید به اعمال زور علیه تمامیت ارضی و استقلال سیاسی یکدیگر و یا اعمالی که با اهداف سازمان ملل مغایر باشد، منع شده اند. مفاد بند 4 ماده 2 منشور ابعاد گسترده ای دارد. در این بند نه تنها جنگ در شکل رسمی آن ممنوع شده است، بلکه اعمال زور در مفهوم کلی آن و هم­چنین تهدید به اعمال زور نیز منع گردیده است. با توجه به این­که این بند تاکید دارد که؛ هر گونه عمل مغایر با اهداف سازمان ملل نیز ممنوع است و از آن­جایی­که اهداف سازمان ملل ، حفظ صلح و امنیت بین­المللی و توسعه روابط میان ملت­ها می باشد، در نتیجه احتمال کاربرد زور به بهانه قانونی بودن آن بسیار ضعیف است.

البته کاربرد زور در قلمرو یک دولت با رضایت دولت مزبور منع قانونی ندارد.[1] که لازم است رکن اعطا کننده مجوز بر اساس قانون اساسی دولت متبوعش صلاحیت لازم برای صدور چنین مجوزی را داشته باشد. چنین مداخله­ای هنگامی رخ می دهد که دولتی از دولت دیگر بخواهد که در برقراری نظم و قانون در قلمروش به او کمک کند. در این شرایط تا زمانی که دولت یاری کننده خواستار تحمیل و اعمال تغییرات بنیادی در امور سیاسی دولت درخواست کننده کمک نباشد، مداخله مشروع است، لکن در صورتی که اغتشاش تبدیل به یک جنگ داخلی گردد، کاربرد زور برای حمایت از هر یک از طرفین درگیر، به نوعی تهدید علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی می باشد، چرا ممکن است شورشیان به عنوان یک دولت دوفاکتو تبدیل شده باشند و قابلیت شناسایی به عنوان یک دولت حاکم را پیدا کنند.

اعمال مفاد بنده 3 و 4 ماده 2 منشور بر عهده شورای امینت سازمان ملل متحد است. بر اساس ماده 39 منشور[2]، شورای امینت این اختیار را دارد که وجود هر گونه تهدید علیه صلح و یا نقض صلح یا تجاوز علیه صلح را تعیین نماید. این شورا هم­چنین این توانایی را دارد که از طرفین دعوا بخواهد که از اقدامات موقتی[3] که شورا به صلاحدید خود اعمال میدارد پیروی نمایند و در ادامه از اعضای سازمان ملل متحد اقدامات لازم برای حفظ صلح و امنیت بین­المللی را اتخاذ نمایند.


39- جان مک دونالد، رونالد، «نگرش حقوق بین­الملل در مورد توسل به زور توسط دولتها»، ص83.

40- ماده 39 منشور مقرر می­دارد که شورای امینت وجود هر گونه تهدید علیه صلح، نقض صلح یا عمل تجاوز را احراز و توصیف هایی خواهد نمود یا تصمیم خواهد گرفت که برای حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین­المللی به چه اقداماتی بر طبق موارد 42 و 41 باید مبادرت شود.

[3]-Provisional Measures.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد