در این مقاله قصد آموزش Disavow لینکای اسپم که معمولا از طرف رقبای نامرد یا سایتای فید خوان به سایت داده می شه رو خدمات شما عزیزان داریم.

اسپم

سرفصل محتوا

  • Disavow Tool گوگل چیه ؟
  • کدوم لینکا داغون کننده هستن ؟
  • دلیل ایجاد لینکای داغون کننده
  • اخطار
  • مرحله ۱: شناسایی لینکای اسپم
  • مرحله ۲: آموزش Disavow لینکای اسپم
  • مرحله ۳: آپلود فایل Disavow در سرچ کنسول
  • مرحله ۴: روند تایید Disavow به وسیله گوگل

Disavow Tool گوگل چیه ؟

یکی از راه های افراد خرابکار واسه ضربه زدن به سایتای رقبا، ایجاد بک لینکای داغون کننده واسه سئو منفی سایتای رقبا هستش. در بعضی موارد ممکنه بتونین با مکاتبه و پیگیری، این جور لینکا رو که اثر منفی روی سئو سایت شما برجای گذاشته ان، خط بزنین. ولی در بعضی موارد هم ممکنه قادر به انجام این کار نباشین.

بک لینک

گوگل واسه حل این مشکل، ابزاری به نام Disavow Tool رو پیشرفت داده که به شما کمک می کنه، اثر این جور لینکا رو از دامنه خود خط بزنین.

حذف پیوندهای داغون کننده می تونه به صورت تک به تک یا کلا واسه یه دامنه داغون کننده به انجام برسه.

کدوم لینکا داغون کننده هستن ؟

همه پیوندهای اشاره کننده به سایت شما داغون کننده به حساب . گوگل بسیار در تلاشه تا این جور پیوندها رو خنثی کنه و تنها پیوندهایی می تونن واسه سایت شما اثر منفی برجای بذارن که در سایتایی دارای اعتبار قرار گیرند.

از جمله مهم ترین دلیلای جریمه شدن سایت، خرید بک لینک در سایتای دارای اعتباره. اگه سایتی که به شما لینک داده، اعتباری نداره، واسه شما نه سود و نه ضرری نداره.

پس در بیشتر موارد، نیاز به انجام کاری دارین.

واسه آشنایی بیشتر با این لینکای اسپم می تونین مطلب مزرعه لینک Link Farm چیه؟ بخونین.

دلیل ایجاد لینکای داغون کننده

در بسیاری موارد، به کار گیری خدمات سئو افراد و شرکتای غیرمتخصص که تنها فعالیت اونا خرید بک لینک از سایتای دیگه س، دلیل اصلی ایجاد شدن لینکای خراب کننده س.

این جور افراد با پرداخت مبلغی کم، تعداد زیادی بک لینک واسه سایت شما خریداری می کنن. اگه لینکای خریداری شده، به وسیله گوگل شناسایی نشن، ممکنه به صورت موقتی رتبه شما زیاد شه.

ولی گوگل به صورت دائم در حال تلاش واسه شناسایی این سایتا هستش. ممکنه موقع انجام سئو یا پس از پایان پیدا کردن اون سایت شما به عنوان یه سایت متقلب شناسایی شه و مورد جریمه واقع شید.

دلیل دیگه ایجاد لینکای داغون کننده رقبایی هستن با خرید بک لینکای داغون کننده تلاش می کنن رتبه شما رو کم کنن. واسه این موارد هم بهتره اول با سایتایی که بک لینک شما در اون ثبت شده تماس بگیرین و بخواین که لینک سایت شما رو حذف کنن. اگه موفق به این کار نشدید، از Disavow Tool استفاده کنین.

اخطار

به کار گیری وسیله Disavow Tool گوگل اگه با علم کافی به انجام نرسه، ممکنه دلیل کاهش رتبه سایت شما شه. پس پیشنهاد می شه اگه تجربه کافی در سئو ندارین، استفاده یا نبود به کار گیری این وسیله و هم اینکه شناسایی سایتای داغون کننده رو به یه کارشناس سئو خبره و باتجربه بسپارین تا برخلاف انتظار دلیل آسیب دیدن رتبه سایت خود نشید.

در ادامه به مراحل انجام Disavow می پردازیم.

مرحله ۱: شناسایی لینکای اسپم

قبل Disavow لینکای اسپم باید به فکر شناسایی اونا بود. کلا دید بیشتر وبمستران و سئوکاران به لینکای اسپم سایت منبع یا همون سایت لینک دهنده س اما موضوع در عمل بسیار متفاوت بوده و تنها سایت لینک دهنده ملاک امتحان وضعیت لینک نیس!

کلا چند دسته لینک (از نظر من) اسپم هستن که به ترتیب در لیست زیر قرار دارن:

لینکای Side-wide (لینکایی که در همه صفحات تکرار می شن مانند لینکایی که در Header, Footer و یا در Sidebar سایتا قرار می گیرن).
لینکایی که همه با یه Anchor Text به یه صفحه داده می شن .
لینکایی که از دامنه های Link farm و Content Farm داده می شن.
لینکایی که صفحات بالای صد External Link داده شدن (یعنی یه صفحه بیشتر از ۱۰۰ لینک خروجی داشته باشه).
لینکایی که از دامنه های با Spam Score بالای ۵ داده می شن.
لینکای پست مهمون (در بعضی مواقع!)
لینکای تبادلی
لینکایی که به وسیله Link Blast (نرم افزارای ساخت بک لینک) ساخته می شن.
دایرکتوریای بی کیفیت
پس حالا فهمیدین که سئو به همین راحتی نیس پس همین حالا به پنل وبمستر تولز یا حساب Ahrefs و Majestic خودتون مراجعه کنین و همه لینکایی که دارین رو Track کنین تا لینکای Spam رو شناسایی کنین.

مرحله ۲: آموزش Disavow لینکای اسپم

واسه Disavow لینکای اسپم سایت اول باید یه لیست از بک لینکای Spam جفت و جور کنین که در قسمت بالا به طور کامل شفاف توضیح دادیم.

پس از جفت و جور کردن این لیست یه فایل Text با نام Disavow.txt ایجاد کرده و این محتویات رو داخلش بذارین:

Page Disavow#

/spamdomain.com/spamlinks

Domain Disavow#

/domain:spamdomain.com

محتویات فایل Disavow.txt شما باید به دو قسمت تشکیل شه، قسمت اول Page Disavow و قسمت دوم Domain Disavow.

در قسمت اول لیست صفحاتی که میخواید لینکتان از اون به وسیله گوگل Crawl نشه رو قرار می دید و در قسمت دوم لیست دامنه هایی که میخواید همه لینک هاش در همه صفحات به وسیله گوگل Crawl نشه رو قرار میدین.

اگه بخوایم به صورت شفاف با یه مثال توضیح بدم این جوری میگم که: اگه دامنه ای هست که شما از ۱۰ صفحه اون لینک با کیفیت گرفتین یا خود مدیر سایت اون لینکا رو به شما داده و از ۱۰ صفحه ۹ صفحه لینک با کیفیت گرفتین اما یکی از صفحات اون سایت Link farmه.

اینجا دیگه لازم نیس تا همه لینکای اون دامنه به دامنه خود رو Disavow کنین و اتوریتی لینکای با کیفیت رو از دست بدین پس فقط صفحه اسپم رو در لیست Page Disavow قرار می دید اما اگه از دامنه ای لینک Side-Wide گرفتین یا حریف ناباب که هر روز مثل علف هرز هم در حال رشد هستن به شما لینک داده بهتر از تا نشانی دامنه رو در بخش Domain Disavow بذارین تا کار رو یه سره کنین.

مرحله ۳: آپلود فایل Disavow در سرچ کنسول

خوب حالا اگه فایل Disavow.txt شما آمادست به لینک https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main مراجعه کنین و وارد حساب گوگل خودتون که در اون سایتتون رو Verify کردین بشوید یا اون حساب رو از منو سمت رو در بالا صفحه انتخاب کنین مانند تصویر زیر:

بعد سایت خود رو Select کرده و روی دکمه قرمز رنگ Disavow Links کلیک کنین تا به صفحه بعد هدایت شید. در صفحه بعد دوباره روی دکمه خاکستری رنگ Disavow Links کلیک کنین تا پنجره آپلود فایل براتون باز شه، در ایجا روی گزینه Choose File کلیک کرده و راه فایل Disavow ساخته شده رو بدین و در آخر گزینه Submit رو بزنین.

اگه همه مراحل رو به درستی رفته باشین چند ثانیه پس از آپلود گوگل تعداد لینکا و دامنه های معرفی رو به صورت جداگونه اعلام می کنه.

مرحله ۴: روند تایید Disavow به وسیله گوگل

خوب اگه همه مراحل بالا رو با موفقیت طی کردین حالا باید منتظر این باشین که تغییرات به وسیله در یافته های جستجو اعمال شه و سایت شما از پنالتی در بیاد یا رتبه بهتری دریافت کنه البته این روند به این شرط شکل میگیره که سایتای اسپم و غیر اسپم رو به درستی تفکیک کرده باشین.

این رو یادتون باشه که اگه بک لینک دامنه ای از نظر گوگل اسپم نباشه اما از نظر شما اسپم شناخته شه و در لیست Disavow شما قرار بگیره نه فقط وضعیت سایت شما بهبود پیدا نمی کنه بلکه به مراتب بدتر هم می شه.

روند اعمال تغییرات در یافته های جستجوی گوگل پس از آپلود و تایید فایل بین بازه زمان ۱ الی ۴ ماه صورت میگیره.

اگه مشاهده تغییرات بزرگی در یافته های سایتتون در بازه وقتی کمتر از یه ماه پس از آپلود فایل Disavow کردین مطمئن باشین تا ارتباطی به Disavow نداشته و عوامل دیگری مانند: تغییرات الگوریتمی، از دست دادن بک لینک، قوی تر شدن رقبا و … مصوب این تغییرات بودن.

نکته۱: لینکای Side-wide از بروزرسانی شهریور ۹۵ جزو دسته لینکای اسپم شناسایی می شه و گوگل قادر به شناسایی اونا هستش.

نکته ۲: من اصلا نرم افزارای تست کیفیت لینک رو تایید نمی کنم!

نکته ۳: در انتهای نشانی دامنه ها یا صفحات از / استفاده نکنین.

نکته ۴: نام فایل حتما نباید Disavow باشه اما فرمت حتما باید به صورت Txt باشه.

نکته ۵: اگه دامنه فارسی مانند: طراحی-سایت.ir به شما لینک داده باشه با کد دامنه که با Xn شروع می شه رو پیدا کرده و نشانی اونو در فایل بذارین.

نکته ۶: فایل Disavow به صورت دستی به وسیله کارشناسان گوگل بررسی نمی شه و همه روند به صورت خودکار صورت میگیره.

منبع: seofox.ir – rokaweb.ir

Categories:آموزشی