Site Loader

انجمن جهانی اینترنت وسایل با میزبانی سیسکو یه چند وقت پیش در دبی برگزار شد و در جریان این اتفاق یه نکته بر شرکت کنندگان روشن گردید: اینکه هم دبی و هم سیسکو پیشرفتای زیادی در مورد اینترنت وسایل داشتن.

طرح موسوم به شهر هوشمند در سال ۲۰۱۴ میلادی و با سرپرستی شیخ محمد بن رشید آل مکتومنخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی به مرحله اجرا درآمد تا این شهر کوچیک حاشیه خلیج فارس به هوشمندترین و شادترین شهر دنیا بدل شه.

طرح دبی هوشمند شامل شش محور اصلیه: زندگی هوشمند، حمل و نقل هوشمند، جامعه هوشمند، اقتصاد هوشمند، حکومت هوشمند و محیط زیست هوشمند.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین تا بیشتر در مورد این طرح و اقدامات انجام شده واسه عملیاتی شدن اون بدونین.

این پروژه در اصل اجرایی شده تا به همکاری هر چی بیشتر بخشای دولتی و خصوصی این شهر و در آخر رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده در هر کدوم از شش بخش یاد شده برسه و پیش بینی شده که به موجب اون بیشتر از ۱۰۰۰ سرویس دولتی دبی ظرف سالای آینده به صورت هوشمند در آیند.

حاشیه نشینان خلیج فارس موفق می شن که به اهداف خود در این بخش دست پیدا کنن؟ تنها زمان این موضوع رو مشخص می کنه اما این شهر کوچیک شک نداشته باشین شروع خوبی داشته و مشارکت کنندگان در انجمن جهانی اینترنت وسایل و هم اینکه مدیران طرح دبی هوشمند همه بر این نکته تاکید داشتن که پیشرفتای خوبی واسه اجرایی شدن این طرح انجام شده.

در جریان این اتفاق دموهایی از کارکرد سیستمای واقعی واسه حاضرین به نمایش درآمد و و حاضرین گردشی مجازی از منطقه طراحی دبی (برگرفته از عبارت Dubai Design District موسوم به D3) داشتن که در واقع یه جور جامعه هوشمنده که از پایه در حال ساخته شدنه و از اول هوشمندترین تکنولوژیا رو در خود جای میده.

گزیده ای از باحال ترین طرحای به تصویر کشیده در این دموها به توضیح زیر هستن:

  • اعمال قانون به صورت هوشمند: اصلی ترین بخش این طرح رو افسران و ماشینای هوشمند پلیس (که از ارتباطات مختلفی از جمله وای فای پشتیبانی می کنن) تشکیل میدن. بر این پایه، تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، اطلاعات دریافتی از تکنولوژیای به خدمت گرفته شده در ماشینای پلیس مستقیما به مراکز عملیاتی اون ارسال می شن. علاوه بر این، داده های مربوط به وضعیت پرسنل (شامل ضربان قلب، موقعیت مکانی، و وضعیت عمودی یا افقی) و هم اینکه فید ویدئویی و دیتای دریافتی از GPS ماشینا مستقیما واسه این مراکز فرستاده می شه.
  • روشنایی و پارک هوشمند: شبکه ای که به شما امکان میده پارکینگای خالی رو واسه خود رزرو کنین و در ادامه دستورالعملای لازم رو واسه رسیدن به اون موقعیت در اختیارتون قرار میده از جمله مشخصه های کلیدی این بخشه. در این طرح، لامپا، مواردی مثل تاریکی، روشنایی و اندازه مصرف برق خود رو با در نظر داشتن شرایط تغییر میدن.
  • مدیریت هوشمند زباله ها و پسماندها: از جمله کارکردهای این بخش میشه به برآورد آنی ظرفیت سطلای زباله، بهینه سازی مسیرها و ارائه درخواستای اضطراری واسه خالی شدن سطلا اشاره کرد.
  • اتوبوس و ایستگاه های هوشمند: اطلاعات آنی در مورد راه اتوبوسا، موقعیت در لحظه اونا، تعدادی صندلیای اشغال شده و زمان باقی مونده تا رسیدن شون به ایستگاه همه مواردی هستن که در این بخش محقق می گردن. همه این اطلاعات از راه اپلیکیشنای موبایلی یا کیوسکایی قابل دسترسی هستن که در ایستگاه های اتوبوس نصب می گردن (در دبی به خاطر گرمای هوا، ایستگاه های اتوبوس محدود ساخته می شن).

  • مراکز تخصصی ریموت واسه سرویس دهی دولتی: یکی از مفیدترین موارد مصرفی به نمایش در اومده در دموها، مراکز کوچیک و ریموتی بودن که با مراکز عملیاتی دولتی دارای پرسنل رابطه صوتی و تصویری داشتن و علاوه بر این به تعدادی پرینتر و اسکنر مجهز شده بودن که به کاربران امکان می داد، داد و ستدهای عادی دولتی رو از راه اپلیکیشنای طراحی شده واسه این منظور به انجام برسانند و واسه انجام اموری مثل تمدید گواهینامه دست به کار شن.

علاوه بر این موارد که با محوریت امور دولتی طراحی شدن یه داشبورد شهر هوشمند (Smart City Dashboard ) هم در نشست این انجمن به نمایش در اومد که شاخصای عملکردی دبی از جمله درخواستای ارائه شده واسه دریافت مجوزهای کاری، فرصتای تحصیلی در دبیرستانا و دانشگاه ها و یه پورتال استخدامی رو نمایش می داد. اون پورتال در واقع سه نمای شخصی شده شامل داشبورد شهروندی، داشبورد کاری و داشبورد دولتی رو در بر می گرفت.

اونطور که کارشناسان امر اعلام داشتن، به نظر نمیاد که ایده دبی هوشمند تا سال ۲۰۱۷ میلادی عملیاتی شه اما صد درصد مطمئن هم نمیشه در این رابطه نظر داد و شکی نیس که شیوخ این شهر کوچیک یکی از هوشمندترین شهرهای دنیا رو تا سال ۲۰۱۷ میلادی میسازن.