Site Loader

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

: دعوای نیکاراگوئه علیه ایالات متحده آمریکا

در سابقه صدور رای دیوان، رسیدگی به پرونده نیکاراگوئه علیه ایالات متحده، نقطه عطفی محسوب می­گردد. این رای یکی از اعضای دایم شورای امنیت را به نقض تعهدات بین­المللی و نادیده گرفتن اصول حقوق بین­الملل محکوم نمود. در 9 آوریل 1984 دولت نیکاراگوئه بر اساس ماده 40 اساسنامه و ماده 36 آیین­نامه دیوان، دادخواستی را تحت عنوان «فعالیت­های نظامی و شبه نظامی دولت آمریکا علیه نیکاراگوئه» تسلیم دادگاه بین­المللی دادگستری نمود. در این دادخواست اعلام شده بود که دولت­های نیکاراگوئه و آمریکا صلاحیت اجباری دیوان را طبق ماده 36 اساسنامه جهت رسیدگی به اختلافات فی مابین پذیرفته­اند. دادخواست نیکاراگوئه مبتنی بر موارد متعددی بود که از مهم­ترین موارد شامل :

1/ آمریکا از نیروی نظامی علیه نیکاراگوئه استفاده کرده، در امور داخلی آن دولت مداخله می­کند و حاکمیت و تمامیت ارضی و استقلال سیاسی نیکاراگوئه را مطابق اصول پذیرفته شده حقوق بین­الملل محترم نمی­شمارد.

2/ در نتیجه اقدامات آمریکا عده ای از اتباع نیکاراگوئه کشته، مجروح و یا مفقود­الاثر شده­اند و عده­ای نیز ناچار به ترک خانه و کاشانه شده­اند.

3/ اقدامات آمریکا در حال افزایش بوده و نیروهای تحت حمایت آمریکا بنادر مهم نیکاراگوئه را مین گذاری کرده­اند که در اثر انفجارها تعدادی کشتی آسیب دیده و تعدادی زیادی نیز برنامه بازدید از بنادر نیکاراگوئه را لغو کرده­اند.

4/آمریکا به­طور علنی مسئولیت چنین اقداماتی را پذیذفته است، در قانون بودجه 1984، قسمت 108 آمده است:

« در سال مالی 1984 مبلغی در حدود 24 میلیون دلار از وجوهی که در اختیار سازمان بود … برای حمایت مستقیم و غیر مستقیم از اقدامات نظامی و شبه نظامی علیه حکومت نیکاراگوئه به مصرف رسیده است.»

5/ آمریکا با توسل به اقدامات فوق اصول حقوق بین­الملل را نقض کرده است. این اصول عبارتند از:

  • اصل عدم استفاده از زور و تهدید به استفاده از آن در روابط بین­المللی
  • اصل احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی سایر دولت­ها
  • اصل عدم مداخله در امور داخلی دیگر دولت­ها
  • اصل آزادی دریا و تجارت آزاد و صلح­آمیز از طریق دریا.

دیوان نخست لازم بود در خصوص صلاحیت خود برای رسیدگی به دعوای نیکاراگوئه که از سوی ایالات متحده مورد اعتراض قرار گرفته بود اظهار نظر کند. دیوان در این خصوص در دو بند جداگانه صلاحیت اجباری خود را هم نسبت به نیکاراگوئه و هم نسبت به ایالات متحده مورد تاکید قرار داد.[1] دادگاه پس از استماع استدلال­های شفاهی طرفین دعوا، در 10 مه تقاضای آمریکا مبنی بر حذف شکایت 9 آوریل 1984 نیکاراگوئه از فهرست دعاوی مطروح در دادگاه را رد می­کند و تصمیم می­گیرد که به شکایت نیکاراگوئه رسیدگی نماید و در عین حال اقدامات تامینی را نیز در دستور کار قرار می­دهد مبنی بر این­که؛ آمریکا باید هر گونه اقدام، ایجاد محاصره یا محدودیت و یا در مخاطره انداختن دسترسی به بنادر نیکاراگوئه، به­ویژه مین­گذاری بنادر را فوری متوقف کند، حاکمیت و استقلال سیاسی نیکاراگوئه، همانند هر دولت دیگری در جهان باید محترم شمرده شود و نباید با توسل به اقدامات نظامی و شبه نظامی نقض گردد و در نهایت این­که آمریکا و نیکاراگوئه نباید به اقدام نظامی متوسل گردند که اوضاع را وخیم­تر کند. دیوان پس از آن وارد بررسی محتوای دادخواست و رسیدگی به موضوع گردید. ناگفته نماند که ایالات متحده آمریکا در تمام مراحل رسیدگی به امر صلاحیت، نسبت به تمام اتهامات نیکاراگوئه موضوعا هیچ­گونه انکار یا ایراد جدی مطرح ننمود و به جای آن به نوعی دفاع مثبت[2] متوسل گردید که بر اساس « حق ذاتی دفاع مشروع فردی یا جمعی » پیش بینی شده در ماده 51 منشور مل متحد پایه­ریزی شده بود[3].

71 میرزایی ینگجه، سعید،«رای دیوان لاهه درباره شکایت نیکاراگوئه علیه آمریکا»، فصلنامه سیاست خارجی،ص812.

72 – (Affirmative Defence) دفاعی است که با فرض پذیرش مورد ادعا یا شکایت و رد حکم مربوط به قضیه، دفاعی حکمی محسوب می­شود. نظیر دفاع انجام تعهد یا اکراه در دعاوی حقوقی و جنون یا دفاع مشروع در دعاوی جزایی.

73 – هایت، کیث،«بین پتک و سندان؛ ایالات متحده، دیوان بین­المللی دادگستری و دعوای نیکاراگوئه»، ترجمه، ابوسعید رهبری، مجله حقوقی، شماره 16 و 17، ص167.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد