دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مقدمه:

طی قرون متمادی دولت­ها برای پیگیری منافع خود، توسل به زور را همواره ابزاری کارآمد تلقی می­کردند که گاه در لوای جنگ عادلانه توجیه می­گردید.

در واقع تا قبل از وقوع جنگ اول جهانی هیچ محدودیتی برای توسل به زور (جنگ) وجود نداشت. وقوع جنگ دوم جهانی در فاصله­ای کوتاه، ناکافی بودن ترتیبات پیش بینی شده در میثاق جامعه ملل را آشکار نمود. صدمات و تلفات گسترده ناشی از دو جنگ جهانی باعث گردید که در مهم­ترین سند حقوقی بین­المللی برای جهان پس از جنگ، یعنی منشور ملل متحد، نظام امنیت جمعی تعبیه گردد و با اعطای اقتدار کاربرد قوه قهری به شورای امنیت، استفاده از زور یا تهدید به آن ممنوع گردد.

اعضای سازمان ملل متحد تنها در مقام دفاع از خود (ماده51) و یا تحت لوای ترتیبات و موسسات منطقه­ای در راستای عملیات اجرایی شورای امنیت (بند 1 ماده 53) مجاز به کاربرد زور هستند. بنابراین در این فصل موضوع ممنوعیت کاربرد زور و یا تهدید به آن را در منشور ملل متحد و موارد استثنای بر آن مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. همچنین ممنوعیت توسل به زور در آراء و نظریات اندیشمندان و بخصوص در آراء و نظریات دیوان بین­المللی دادگستری با ذکر مهم­ترین وقایع مرتبط با کاربرد زور در این آراء مورد ارزیابی و بررسی قرارخواهد گرفت.

 

 

 

 

 


مبحث اول: ممنوعیت کاربرد زور

منشور ملل متحد مبنای چارچوب حقوقی است که در آن حق دولت­ها برای استفاده از زور تنظیم شده است.برای حفاظت از نسل­های بعدی در برابر آثار جنگ تلاش­های جدی نه تنها برای محدود کردن جنگ در معنی رسمی آن، بلکه ممنوعیت تهدید یا اعمال زور صورت گرفته است. ماده یک منشور حاوی اهداف اصلی سازمان ملل متحد می­باشد. از تعهدات اصلی سازمان ملل، پرهیز دولت­ها از کاربرد زور می­باشد. بند 3 ماده 2 منشور، دولت­ها را موظف می­کند که اختلافات خود را به شیوه­ای مسالمت­آمیز حل وفصل نمایند به نحوی که صلح و امنیت بین­المللی به مخاطره نیفتد.

قاعده منع توسل در بند4 ماده 2 منشور چنین بیان شده است: «کلیه اعضاء در روابط بین­المللی خود از تهدید به زور یا استفاده از آن به زیان تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری یا از هر روش دیگری که با مقاصد ملل متحد مباینت داشته باشد، خودداری خواهند کرد.»   و این قاعده­ای است کلی و اکنون در حقوق بین­الملل در زمره قواعد آمره محسوب می­گردد که هر گونه تخطی از آن مستوجب مسئولیت بین­المللی است و ممکن است با اقدام جامعه جهانی مواجه گردد.

تنها استثائات وارده بر این قاعده مشتمل است بر؛

1/ اقدامات قهری شورای امنیت مطابق ماده42؛

2/ دفاع مشروع فردی و جمعی مطابق ماده51 ؛

3/ اقدامات ترتیبات یا موسسات منطقه­ای در راستای عملیات اجرایی شورای امنیت (ماده43)؛

4/ اقدامات در برابر کشورهای دشمن مطابق مواد 53 و 107 منشور؛

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد