بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی-پايان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار دوّم: تأثیرات مواد روانگردان و مخدر بر اجتماع

به دور از هرگونه تعصب و نگرش جمودگرا، امروزه اکثر جامعه‌شناسان، روانشناسان، پژوهشگران و علمای آسیب‌های اجتماعی نقش مبانی معنوی همچون باورهای دینی و ارزش‌های اخلاقی و وجدان اجتماعی را در پیشگیری و علاج کج‌روی‌ها بسیار موثرتر از عوامل محیطی شناسایی و تأیید نموده‌اند و می‌توانیم بگوییم در ایجاد و تقویت این مبانی خانواده، مدرسه و اجتماع سرخورده اصلی می‌باشند که در صورت تمرکز این سه بر اینگونه عوامل، بسیارنادر است که فرد دچار ناهنجاری گردد.

مصرف طولانی‌ مدّت مواد موجب اختلال در بهداشت و سلامت جسمانی و روانی فرد می‌شود که با بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن و خطرناک همراه است. به علاوه از آنجا که http://lawfile.ir/بیشتر به هنگام ایجاد و ساخت خانواده و در ارزشمندترین سال‌های زندگی، از نظر میزان کارآیی، بیشترین تأثیر را بر زندگی خانوادگی و شغلی فرد می‌گذارد. مواد روانگردان تنها به فرد مصرف کننده آسیب نمی‌رساند بلکه به هر کس که با وی در تماس باشد آسیب می‌رساند.

خانواده مکتب اصلی رسوم اجتماعی است و ممکن است کاری که یک شخص در یک خانه انجام می‌دهد منتقد و معترضی نداشته باشد اما اگر این کار را در اجتماع انجام دهد معترض و منتقدان زیادی داشته باشد. هرچه یگانگی و وحدت جامعه بیشتر باشد نظم اجتماعی بهتر و آسان‌تر برقرار می‌شود و هنجارها و ارزش‌ها مورد احترام بیشتری قرار می‌گیرند. بسیاری از انحرافات و کج‌روی‌ها در بدو تولد با پند و اندرز و ارشاد و تشویق قابل اصلاح بوده و در مقابل برخی از انحرافات باید استوار، قاطع باشد.

تحقیقات نشان داده است نوجوانانی که دارای مشکلات رفتاری هستند بیشتر از دیگر افراد در معرض داروهای غیرقانونی قرار می‌گیرند. همچنین این افراد ارتباط خیلی کمتری با والدین و دوستان خود دارند.[1]

باید توجه داشت که در بررسی http://lawfile.ir/باید عوامل درون فردی همچون شخصیت، نگرش‌ها و ارزش‌ها و عوامل برون فردی همچون خانواده، دوستان و ساختارهای اجتماعی را مدنظر داشت. [2]

بر طبق آمار، دختران فراری که از خانواده طرد می‌شوند و به خیابان روی می‌آورند و در معرض کسانی که مواد مخدر و روانگردان را مصرف می‌کنند و یا حمل می‌کنند، قرار می‌گیرند.

استعمال مواد مخدر و روانگردان می‌تواند بار روانی منفی بر روی خود مصرف‌کننده و سپس خانواده وی داشته باشد، توضیح اینکه فردی که دست به مصرف این مواد می‌زند، در چنین حالی مخفی‌کاری فرد استعمال کننده نسبت به سایر اعضای خانواده و مخفی‌کاری اعضای خانواده نسبت به سایر خویشان، تبعاً فشار روانی خاصی بر روی اعضای آن خانواده و حتی گاه خود فرد وارد می‌سازد و چه بسا موجب طرد فرد استعمال کننده از خانواده و گروه دوستان و همسالان و حتی طبقه خویش می‌گردد و گاه فشار این امر به حدّی است که موجب جدایی خود فرد یا یکی از اعضاء خانواده می‌شود و می‌توان در این مواقع به متلاشی شدن خانواده‌ها به صورت حذف فیزیکی، سرخوردگی‌های اجتماعی و عاطفی، فشار افکار عمومی جامعه بر خانواده فرد مصرف کننده که همگی حکایت از بار روانی و سنگین استعمال مواد بر خانواده دارد.

 

[1] – فاضلی، عصمت، نقش افراد در زندگی و والدین و دوستان یا همسالان، سوء مصرف مواد، مجموعه مقالات همایش علمی-کاربردی http://lawfile.ir/و خانواده، 1381.

[2] – خسروی، زهره، رویکردهای عمده به http://lawfile.ir/و روش‌های پیشگیری از آن با تأکید بر نقش خانواده، مجموعه مقالات همایش علمی و کاربردی http://lawfile.ir/و خانواده، 1381.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوالات تحقیق:

سئوالات اصلی و اساسی که پیرامون موضوع رساله به ذهن متبادر می‌شود عبارتند از:

1- مواد مخدر و روانگردان چه نوع موادی هستند و چه آثاری بر جسم و روان انسان‌ها دارند؟

2- چه اسناد و مصوباتی در خصوص مواد روانگردان و مواد مخدر در عرصة داخلی و بین‌المللی وجود دارد؟

3- آیا اسناد داخلی و بین‌المللی برای پیشگیری و کنترل مواد روانگردان و مخدر هماهنگ بوده است؟

4- چرا در سطح جهانی جامعة ملل و نهادهای تخصصی وابسته به آن نتوانستند مواد مخدر غیرقانونی و http://lawfile.ir/به آن را به طور کامل ریشه‌کن کنند؟

5- اسناد بین‌المللی و کنوانسیون‌های مواد مخدر و رونگردان چه تأثیری بر روی قوانین داخلی ایران داشته‌اند؟