دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

توسل به زور در مبانی قراردادی
در قرن 19 ورود به جنگ کاملا ارادی بود و دولت­های اروپایی بدون هیچ توجیهی مبادرت به جنگ می­کردند، اما با شکل­گیری کنسرت اروپایی (اتفاق اروپایی که قدرتهای بزرگ اروپایی عهده­دار مسئولیت حل و فصل مسایل سیاسی شدند)، سعی نمودند تا با تشکیل کنفرانس­های نسبتا منظم، نظم و آرامش بین­المللی میان دولت­های اروپایی را حفظ کنند. سیستم اتفاق اروپایی در طی نود سالی که بر جامعه اروپایی حاکم بود توانست نقش مهمی را درزمینه­ی حفظ صلح و امنیت عمومی در اروپا ایجاد کند، به­طوری­که می­توان کریمه را مهم­ترین جنگ این دوران به شمار آورد. نخستین تلاش­ها برای گسترش حقوق جنگ به نیمه سده نوزدهم برمی­گردد. اعلامیه پاریس در 1856میلادی در زمره­ی نخستین اسناد مهمی بود که به جنگ نوین می­پرداخت. پس از آن کنوانسیون ژنو در 1864 کار اعلامیه پاریس را در زمینه زخمیان صحنه نبرد پیگیری کرد.
 

  • کنفرانس­های صلح لاهه

با تشکیل کنفرانس­های صلح لاهه در اواخر این قرن و اوایل قرن20، گامی دیگر در راستای حفظ صلح، منع توسل به زور و قانونمند کردن آیین جنگ برداشته شد. از مهم­ترین دستاورد­های کنفرانس اول صلح لاهه در 1899 می­توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • توافق بر سر تاسیس دیوان دایمی داوری به عنوان مرجع صلاحیت­دار برای جلوگیری از جنگ از طریق اقدامات اصلاحی، میانجی­گری و حکمیت.
  • امضای کنوانسیون مربوط به قوانین و عرف­های جنگ زمینی.

نتیجه و ثمره کنفرانس دوم صلح لاهه در سال 1907، بازنگری در کنوانسیون­های قبلی و ارایه کنوانسیون مربوط به قوانین جنگ زمینی مشروع به کنوانسیون چهارم گردید. گفتنی است که از مهم­ترین دستاورد­های کنوانسیون سوم لاهه در 18 اکتبر1907 راجع به گشایش درگیری است. «کنوانسیون مذکور گشایش درگیری را موکول به یک اخطار قبلی و صریح نموده است و با این عمل اصل «اعلانیت» را که در حقوق بین­الملل در بسیاری از موارد به­ویژه در اشغال سرزمین­های بدون صاحب و در بلوکوس محل اجرا داشت، محترم شمرده است[1]». از مهم­ترین دلایلی که باعث اهمیت کنفرانس­های صلح لاهه گردید،علاوه بر وسعت موضوعاتی که در این کنفرانس­ها به آن­ها پرداخته شده است، اصول و قواعدی است که یا در این کنفرانس­ها بیان شده یا اعلان و پرداخته شده است، برگرفته از حقوق بین­المللی موجود در آن زمان می­باشند. بیشتر بخش­های اسناد یاد شده، بیان­گر قواعد عرفی بودند که حتی بدون رعایت توجه به قابلیت کنوانسیون لاهه بر همه طرف­های مخاصمه لازم­الاجرا بودند.
 
23- روسو، شارل، حقوق مخاصمات مسلحانه، ترجمه سید علی هنجی، تهران: انتشارات دفتر خدمات حقوقی بین­المللی ،1369، ص40.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد