دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 حقوق دارندگان سهام اكثريت و اقليت در شركت‌هاي سهامی

قسمتی از متن پایان نامه :

سهام با نام

سهم ممکن است با نام باشد . در این صورت دارنده سهم معلوم و مشخص است و در محل شرکت دفتری وجود دارد که شماره ردیف سهام و نام دارنده در آن ذکر شده بنابراین هر یک از سهام از روی شماره ردیف معلوم است متعلق به چه کسی است.[1]

مزیت مهم سهام با نام در اینست که در هنگام به سرقت رفتن یا مفقود شدن و یا جعل امکان اثبات ادعا آسانتر است . همچتین امکان کنترل سهامداران این نوع سهام راحت‌تر می‌باشد.[2]

برابر نظریه شماره 74/7 مورخ 30/1/1372 اداره حقوقی قوه قضائیه سهام با نام قابل توقیف است . در این نظریه آمده« مواد 39 و 40 قانون تجارت در خصوص تعريف سهام بي نام و با نام شركت هاي سهامي و چگونگي نقل و انتقال اين سهام بوده و حكايتي از ممنوعيت، توقيف سهام با نام ندارد و لذا به نظر مي رسد كه توقيف سهام بانام شركت‌هاي سهامي خاص در قبال بدهي بدهكار با رعايت موازين قانوني و شرايط مندرج در اساسنامه شركت بلامانع بوده و نقل و انتقال آنها پس از طي مراحل اجرايي، با توجه به مادتين فوق الذكر به عمل خواهد آمد.[3]»

تفاوت مهمی که ل. ا. ق. ت . 1347بین سهام با نام در شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص قائل شده ، آنست که در شرکت سهامی عام بر خلاف شرکت‌های سهامی خاص نقل و انتقال سهام با نام نمی‌تواند مشروط به موافقت مجامع عمومی و مدیران شرکت باشد، اما در لایحه تجارت 91 چنین قانونی پیش‌بینی نشده است و قانونگذار اختیار محدود کردن نقل و انتقال سهام شرکت های سهامی عام و خاص را به هیچ مرجعی نداده است.

ج) سهام ممتاز

سهام ممتاز، سهامي است كه به موجب اساسنامه يا تصويب مجمع عمومي فوق‌العاده پيش‌بيني مي‌شود و اصولاً به اشخاص حقيقي يا حقوقي كه داراي ويژگي‌هاي خاصي هستند، تعلق مي‌گيرد تا نهايتاً منجر به رونق فعاليت شركت گردد.

[1]. عبادی، محمد علی، حقوق تجارت،انتشارات گنج دانش،چاپ شانزدهم،سال 1379،ص 93

[2]. دمپرچیلی،محمد،حاتمی،علی،قرائی،محسن،همان منبع ،صص 118و119

1، مجموع نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه در مسائل مدنی از سال 1362الی1387 همان منبع ص 576

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

با این اوصاف در این پایان نامه به دنبال پاسخ به سوالات ذیل هستیم :

  • آیا قاعده اکثریت در هر شرایطی و نسبت به هر موضوعی در شرکت‌های سهامی حاکم است؟

2- آیا نظام حقوق شرکت‌های سهامی ایران قواعد خاصی در حمایت از حقوق سهامداران اقلیت پیش‌بینی نموده است و  در صورت پیش‌بینی این قوانین جهت حفظ حقوق سهامدار اقلیت کافی است؟

  • راهکارهای حمایت از حقوق سهامداران اقلیت چیست ؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه حقوق دارندگان سهام اكثريت و اقليت در شركت‌هاي سهامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه حقوق دارندگان سهام اكثريت و اقليت در شركت‌هاي سهامی