Site Loader

این تناقضیه که همیشه در دل بهره وری وجود داشته: با اینکه ساعته های کاری بیشتر واسه اونا که به دنبال انجام کار بیشتری هستن همیشه روشن ترین راه حل بوده، کمتر کار کردن بیشتر مواقع کار انجام شده بیشتری به دنبال داره.

باور نمی کنین؟ شهری در سوئد تازگیاً تجربه ای عینی در این مورد داشته که شاید نظر شما رو عوض کنه. سال گذشته مقامات شهر گوتنبرگ فهمیدن در بیمارستانا و خونهای سالمندان این شهر که به صورت غیر دولتی اداره می شن با مشکل فرسودگی شغلی مواجه ان. یکی از پرستاران این شهر به روزنامه گاردین گفته بود «ما از دهه ۱۹۹۰ با مشکل ساعته های کاری طولانی و کمبود پرسنل مواجه بوده ایم. دیگه نمی تونیم به این روند ادامه بدیم. خستگی بیشتر از اندازه در میان بخش پرستاری و نگهداری، باعث مریضی و افسردگی تعداد خیلی از کارکنان شده. متعادل نبودن کار و زندگی واسه هیچکی خوب نیس».

در ادامه با سایت ما همراه باشین.

ساعات کاری کمتر با همون اندازه حقوق

اینجوری بود که مسئولین شهر گوتنبرگ وارد عمل شدن. اونا ساعات کاری شیفتای یه مرکز پرستاری رو از ۸ ساعت در روز، به ۶ ساعت کم کردن و برنامه کار هفتگی کارکنان مورد نظر خود رو در ازای همون حقوق قبلی به ۳۰ ساعت  رساندند. اما این تجربه چه تأثیری روی رابطه ساعات کاری و بهره وری داشته؟ مرکز مورد بحث با نام سوارتدالنس، با همکاری یه مرکز دیگه به عنوان ناظر، نتیجه های این تغییرات رو با دقت زیادی دنبال می کنه.

همونطور که انتظار می رفت همه از این موضوع خوشحال هستن و کیفیت مراقبت از سالمندان بهبود پیدا کرده. به گزارش گاردین «هنوز واسه استناد به یافته های این تحقیق خیلی زوده، اما اون طور که به چشم می  آید پرستاران مرکز سوارتدالنس، انرژی بیشتر، استرس کمتر و زمان بیشتری واسه رسیدگی به بیماران و سالمندان دارن. بیماران اونا هم در نتیجه این تغییر رضایتمند تر و آروم تر به نظر می رسن. هزینه بر بودن این کار هم تقریباً به همین اندازه قابل انتظار بود. مسئولین شهر گوتنبرگ مجبور بودن واسه پوشش کامل برنامه جدید، با هزینه ای حدود ۱ میلیون دلار، ۱۴ نیروی کار جدید استخدام کنن.

این مقدار پول شاید هزینه سرسام بیاری به نظر برسه اما گوتنبرگیا باور دارن این پول به درستی هزینه شده. مسئولین این شهر طرح نامبرده رو به پزشکان یه بیمارستان محلی هم گسترش دادن و یه شهر دیگه در شمال سوئد هم از برنامه مشابهی پیروی کرده. با این حال در صورت انتصاب رهبران جدید، انتخابات همگانی می تونه این طرح رو متوقف کنه.

اما این چه ارتباطی به بیشتر کارآفرینان داره؟

این موضوع شک نداشته باشینً واسه پرستاران مراکز بهداشتی سوئد که با مشکل کار زیاد درگیر بودن خوشحال کننده س. اما در برابر بیشتر کارآفرینان دیگر نقاط جهان چه حرفی واسه گفتن داره؟ تجربه گوتنبرگ نشون میده بهره وری فقط کارِ بیشتر کشیدن از کارمندان نیس. تا وقتی که تولید اجناس مصرفی در بنگلادش و ویتنام رو از معادله کنار بذاریم، بهره وری، تعادلیه میان کیفیت و کمیت. شاید بعضی وقتا بشه با ساعات کاری طولانی کمیت رو بالا برد، اما این کار شک نداشته باشینً به قیمت نزول کیفیت تموم می شه.

اگه از این زاویه به بهره وری نگاه کنیم، ساعات کاریِ بیشتر، بیشتر مواقع به انجام کار با معنیِ کمتر ترجمه می شه. این فقط در مورد مشاغل حساسی مثل پرستاری صدق نمی کنه. مراکز نگهداری از بیماران و سالمندان گوتنبرگ واسه انجام این آزمایش از مراکز خدماتی تویوتا در اون شهر الهام گرفتن. اونا بیشتر از یه دهه پیش ساعات کاری کارمندان خود رو به ۳۰ ساعت در هفته کاهش داده بودن.

تا ۲۵ درصد سود بیشتر، کاهش قابل توجه ترک شغل، و استفاده کاراتر از لوازم گرون فروشگاه و در نتیجه هزینه های اساسی کمتر، باعث شده مارتین بنک، مدیر اجرایی تویوتا، هیچ وقت به فکر برگردوندن شرایط به حالت قبلی نباشه. اون در این باره به گاردین گفته «کارکنان با این برنامه احساس بهتری دارن، ترک شغل در میان اونا کم شده و جذب نیروی کار جدید راحت تر شده. همه از این موضوع راضی هستن».

نظریه ساعات کاری کمتر

اگه شمام جزو اون دسته آدمایی هستین که با نظریه راحت تر از دلایل اینطوری راضی میشین، باید بگیم در پشتیبانی از تجربه گوتنبرگ در افزایش بهره وری با کار کمتر، تا دلتون بخواد داده های سخت هست. مثال تویوتا هم نشون میده این کار حتی به سود بیشتر هم منجر می شه. کوارتز در کنار گزارشی که از تجربه سوئدیا جفت و جور کرده به بخشی از این داده ها پرداخته.

کوارتز می نویسه: «سال گذشته جون پنکاول، اقتصاددان دانشگاه استنفورد، اثبات کرد برونداد شرکتا متناسب با ساعات اضافه کاری افزایش پیدا نمیکنه. در واقع، طبق یافتهش تعداد ساعات کاری وقتی از اندازه خاصی عبور کنه، برونداد کاری افزایش کندتری داره. بریتانیاییا به نقل از گزارش اداره آمار ملی، از فرانسویا و آلمانیا بیشتر کار می کنن، اما نسبت به همتایان هم قاره ای خود به صورت میانگین بین ۲۷ تا ۳۱ درصد خروجی کمتری دارن. امریکا در این مورد پس از لوکزامبورگ در رده دوم جهان قرار داره. این در حالیه که طبق داده های سازمان همکاری و پیشرفت اقتصادی، امریکاییا نسبت به همتایان لوکزامبورگی خود ۲۰ درصد زمان بیشتری صرف کار می کنن».

روز به روز بر اندازه داده هایی که نشون دهنده درستی این مسئله هستن اضافه می شه. این نشون میده ساعات کاری طولانی تر حتماً به برونداد بیشتر منجر نمیشه. پس روشن ترین درسی که میشه گرفت اینه که افزایش کیفیت ساعات کاری به مراتب بیشتر از افزایش کمی اون به شما کمک می کنه.

 

edame