Site Loader

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ب:شورای امنیت و عملیات حفظ صلح

تا پیش از دهه 1990 و پایان جنگ سرد، شورای امنیت برای حفظ صلح و امنیت بین­المللی از راه­کار دیگری موسوم به عملیات حفظ صلح استفاده می­کرد که اصول عمده آن منع توسل به زور، حفظ بی­طرفی و رعایت رضایت طرفین بود.[1] اما از دهه 1990 رعایت این اصول به­ویژه در هنگام دخالت در جنگ­های داخلی، دشوار و گاه ناممکن بود. قطعنامه­های شورای امینت که شرح وظایف این­گونه عملیات­ها در آن می­آید بطور معمول در چهارچوب فصل هفتم صادر می­شود. چنین استفاده­ای از نیروهای حفظ صلح، طیف گسترده­ای از عملیات محدود نظامی برای ارایه کمک­های انسانی تا اعمال آتش­بس یا کمک به احیای ساختار­های دولتی فروپاشیده را شامل می­شود.

نمونه بارز این اقدامات نظامی نیروی حافظ صلح در بوسنی و هرزه­گوین است که نبود توافق در مورد آتش­بس یا قرارداد صلح و با وجود اختلاف قدرت­های بزرگ و تفاوت فاحش میان امکانات نیرو­های سازمان ملل و انتظاراتی که از آن­ها می­رفت موجب ناکارآمدی آن شد. تکرار تجربیات ناموفق سازمان ملل در سومالی باعث گردید که نقش این گروه­ها مورد بازنگری قرار گیرد. هم­چنین بی رغبتی ناشی از انتقادات وارده بر این نوع ماموریت­ها باعث عدم دخالت سازمان ملل در رواندا شد که فاجعه انسانی بزرگی را رقم زد.

 

ج: شورای امنیت و سازمان­های منطقه­ای

«هیچ­یک از مقررات منشور مانع وجود قراردادها یا موسسات منطقه­ای برای انجام امور مربوط به حفظ صلح و تمنیت بین­المللی که متناسب با اقدامات منطقه­ای باشد نیست، مشروط بر این­که این­گونه قراردادها یا موسسات و فعالیت­های آن­ها با مقاصد و اصول ملل متحد سازگار باشد.

اعضای ملل متحد که چنین قراردادهایی را منعقد یا چنین موسساتی را تاسیس می­کنند برای حل و فصل مسالمت­آمیز اختلافات محلی از طریق این قراردادها یا موسسات منطقه­ای قبل از مراجعه به شورای امنیت هر گونه کوششی به عمل خواهند آورد.

شورای امینت توسعه حل و فصل مسالمت­آمیز اختلافات محلی از طریق چنین قراردادها یا موسسات منطقه­ای چه به ابتکار کشورهای ذی­نفع و چه با ارجاع از طرف شورای امنیت را تشویق می­کند.»(ماده52)

«شورای امنیت در موارد مقتضی از چنین قراردادها یا موسسات منطقه­ای برای عملیات اجرایی تحت اختیار خود استفاده خواهد­ کرد ولی بدون اجازه شورای امنیت هیچ­گونه عملیات اجرایی به موجب قراردادهای منطقه­ای یا توسط موسسات منطقه­ای صورت نخواهند گرفت … » (ماده 53)

«فعالیت­هایی که به موجب قراردادهای منطقه­ای یا به وسیله موسسات منطقه­ای برای حفظ صلح و امنیت بین­المللی انجام می­گیرد یا مورد نظر است باید در همه مواقع به­طور کامل به اطلاع شورای امنیت برسد.»(ماده54)

 

67- محمد علی پور، فریده، «ممنوعیت کاربرد یا تهدید توسل به زور»،ص203.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد