دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

قسمتی از متن پایان نامه :

 

: مرحله تحريک تخمدانها

پیش از انجام لقاح، برای به دست آوردن تخمک زن، برای زن داروهای القای تخمک گذاری تجویز می شود [1]و در ضمن سطح هورمونهای زن و وضعیت تخمدانها و فولیکولها را بوسیله سونوگرافی بررسی می کنند.

بند دوم :  مرحله جمع آوري تخمک

پس از تحریک مناسب تخمدانها و تزریق داروی محرک تخمک گذاری (hCG) حدود 36 ساعت بعد زمان مناسب برای استخراج گامت زن (اووسیت) ها است. سوزن مخصوص را از دهانه رحم (واژن) و جدار آن و سپس محوطه لگن گذرانده و به تخمدان ها می رسانند که این کار تحت کنترل سونوگرافی واژینال صورت می گیرد. در این مرحله برای از بین بردن درد از بیهوشی، بی حسی نخاعی یا تزریق مسکن یا آرام بخش وریدی استفاده می کنند.
پس از استخراج اووسیت ها آنها را از نظر كيفيت و ميزان رسيدگي بررسي مي كنند و و بر حسب آن اووسيت ها را به مدت زمان لازم در محيط نگه مي دارند.

بند سوم : مرحله جمع آوري اسپرم

همسر بيمار در حول و حوش زمان استخراج اووسيت ها، بايد نمونه اسپرم را در يك ظرف پلاستيكي استريل آماده كند. معمولا نمونه اسپرم را دو بار در آزمايشگاه شستشو داده و به اين ترتيب كيفيت اسپرم ها را بهبود مي بخشند و مثلا اسپرم هاي متحرك تر را براي لقاح استفاده مي كنند. نهايتا اسپرم هاي با بالاترين كيفيت را براي لقاح استفاده مي كنند.

بند چهارم :  مرحله لقاح و کشت جنين

به منظور انجام لقاح، اسپرمهاي با بهترين کيفيت را به تخمکهاي جمع آوري شده اضافه مي کنند. معمولا تعداد 150000 اسپرم به ازاي هر اووسيت و در صورتيكه علت ناباروري مرد باشد، از 500000 اسپرم به ازاي هر اووسيت استفاده مي كنند.
حدود 12 تا 18 ساعت پس از انجام لقاح اووسيت ها را ارزيابي مي كنند و از باروري و وضعيت مناسب آن اطمينان حاصل مي كنند.
مرحله انتقال جنين: حدود دو تا پنج روز پس از استخراج اووسيت ها، پس از آنكه جنين حاصل مراحي از رشد را پشت سر گذاشت، آن را به وسيله يك كاتتر (ميل جراحي ظريف) از طريق گردن رحم وارد رحم مي نمايند. اين مرحله معمولا بسيار سريع و بدون درد است.
اگر در IVF تعداد فوليكول هاي استفاده شده بيش از 3 يا 4 عدد باشد، امكان چند قلويي افزايش مي يابد.
دو هفته پس از انجام عمل يك تست بارداري قبل از ساعت 9 صبح انجام مي شود. و نتيجه موفق يا ناموفق به زوجين اعلام خواهد شد.
دو هفته پس از مثبت بودن تست حاملگي، يک سونوگرافي اوليه انجام مي گيرد. در صورتيكه اووسيت بالغ باشد، 80 درصد احتمال باروري دارد و هر چه درجه رسيدگي آن كمتر باشد، يا علت نازايي عامل مردانه باشد، احتمال باروري كمتر مي شود.
لقاح خارج از رحمي براي اولين بار در مشهد در سال 1375 با موفقيت در مركز ناباروري انجام گرفت. و از آن زمان تا كنون موارد بسياري انجام شده است.
لقاح خارج از رحمي فرآيندي است كه شامل اقدامات پزشكي مي باشد كه موجب تحريك تكامل ، رشد، و بلوغ تخمك هاي رها شده از تخمدان ها مي شود. وقتي كه تخمك ها به حدا كثر رشد و بلوغ رسيدند، ازفوليكولها برداشته شده و در يك مايع مخصوص، يا محيط كشت در آزمايشگاه قرار داده مي شوند. تخمك ها سپس در ظروف كشت با اسپرم تركيب مي شوند و رويان ها در يك انكوباتور( كه محيط كاملا كنترل شده است و در يك دماي دقيق تنظيم و داراي هواي خالص تهويه شده مي باشد) قرار داده مي شوند. اخيرا نشان داده شده كه استفاده از هواي پاك و تصفيه شده ، ميزان موفقيت لقاح خارج از رحمي را افزايش مي دهد .
درIVF بيماراني كه لوله هاي فالوپ آنها آسيب ديده باشد مي توانند حامله شوند .
اين روش همچنين وسيله مناسبي براي كمك به بيماراني است كه دچار اندو متريوز،ناباروري شديد مرد ، و بسياري بيماري هاي ديگري است كه موجب عدم حاملگي مي شوند .
[1]رضایی ، جلیله ، پایان نامه ، بررسی احکام فقهی – حقوقی درمان های پیشرفته کمک باروری ، 1390 ، ص 26

 
 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

1 – آیا وارد کردن نطفه مرد و پرورش نطفه بارور شده دو همسر خارج از رحم جایز است ؟
2- نسب طفل ناشي از تلقيح مصنوعي به چه كسي مي رسد ؟
3- آيا طفل ناشي از تلقيح مصنوعي در انواع گوناگون آن ارث مي برد يا خير؟

اهداف تحقيق (ضرورت انجام تحقیق)

1- تبيين و روشن ساختن نسب و ارثِ طفلِ ناشي از تلقيح مصنوعي.
2- بررسي موانع و مشكلات تلقيح مصنوعي از جمله در مورد نسب وارث كودك ناشي از آن.
3- بررسي وضعيت طفل در شرع و قانون.
با توجه به اینکه قانون نحوه ی اهدای جنین جدید التصویب می باشد و موارد مسکوت و ابهامات زیادی را به همراه خود به ارمغان آورده است لذا انجام تحقیق فقهی و حقوقی پیرامون مساله نسب و ارث در این راستا ضروری می باشد .

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق