Site Loader

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 نقش رازداری بانکی در تحقق بزه  پولشویی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار اول : مرحله اول استقرار يا جايگذاری

«اولین مرحله از فرآیند جرم پولشویی، جایگذاری یا تزریق وجوه حاصل از فعالیت های غیر قانونی به شبکه مالی رسمی، با هدف تبدیل عواید از حالت نقدی به ابزارها و داراییهای مالی است. اين مرحله استقرار، ورود يا جايگذاري ناميده مي شود. در اين مرحله گردش فيزيكي وجوه نقد صورت مي گيرد و درآمدهاي مجرمانه نخستين گام را براي ورود به نظام هاي مالي قانوني بر مي دارند كه با هدف تبديل عوايد از حالت نقدي به ابزارها و دارايي هاي مالي                مي باشد.»[1] در اين مرحله وجوه نقد وارد سيستم هاي مالي شده و موجودي نقدي به صورت چك مسافرتي، حواله هاي پولي و غيره در مي آيد كه اصطلاحاً Smurfing[2] ناميده مي شود. «مرحله ي ورود آسيب پذيرترين مرحله ي پولشويي است. زيرا بيش ترين شانس براي كشف منشاء غير قانوني اين پول وجود دارد.»[3] اين مرحله نمايان ترين، ظريف ترين و حساس ترين مرحله ي پولشويي است كه عمدتاً شامل به جريان انداختن پول هاي غير قانوني در مسيرهاي مشروع مي شود. اين عمل غوطه ور يا غرق كردن پول هاي نامشروع كه گاهي به آن غوطه ور كردن مقدماتي نيز گفته مي شود، ممكن است نزد موسسات مالي سنتي يا به عنوان مثال به صورت سپرده هاي تفكيكي يا خريد اوراق بهادار قابل پرداخت در چند، يا خريد اوراق بهادار  بي نام و ارزهاي خارجي، يا به كمك قمارخانه ها يا در بخش هايي كه مبالغ زيادي پول در آن رد و بدل مي شود «همانند مغازه هاي لباسشويي خودكار، كافه بارها، رستوران ها و هتل هاي زنجيره اي» صورت گيرد .

«اين مرحله تامين كننده دو هدف است: از يك سو به نگهدارنده ي مبلغ زيادي وجه نقد آسودگي خاطرمي بخشد زيرا براي يك فروشنده مواد مخدر كه در نتيجه فروش مواد مخدر حدود 100 ميليون تومان پول به دست مي آورد، نگهداري و جابجايي اين حجم پول براي او كاري دشوار و خطرناك است. و از ديگر سو ورود اين مبلغ در نظام مالي، استفاده از آن را براي مرحله ي بعد آماده مي كند. بطور كلي مرحله استقرار يا ورود به دليل ضرورت برخورد فيزيكي و اين كه فرد پولشو مجبور است خودش را به جامعه قانوني با همین كنترل هايش نشان دهد، از ديدگاه پولشويان خطرناكترين مرحله است زيرا امكان كشف در اين مرحله بسيار زياد است.»[4]

«با عنايت به شرايط خاص معاملات انجام يافته توسط مجرمان و اين كه اصولاً معاملات به صورت نقدي انجام مي گيرند بانك ها سريع ترين و مناسب ترين وسيله براي انجام پولشويي، در اين مرحله هستند.»[5] «برخي از كشور ها براي جلوگيري از اين مرحله، قوانيني وضع كرده اند كه به موجب آن، بانك ها و موسسات مالي بايد عمليات مالي خود را به مراجع خاصي اعلام كنند. به عنوان نمونه قانون كنترل و اعلام الزامي سال 1984 در آمريكا موسسات مالي را موظف كرده است هرگونه عملياتي كه بالغ بر ده هزار دلار باشد را به مقامات مخصوصي اعلام كنند.»[6]

[1]– تجلی، سيد آيت اله،مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم در بانك ها، چاپ اول، سال 1391، انتشارات آزاد كتاب ، ص20.

[2]– اسمورفينگ ، يك اصطلاح بانكي است كه به موجب آن ، يك معامله بزرگ مالي به معاملات جزئي تبديل مي شود و اگر در فضاي سايبر صورت گيرد به آن(net – smurfing)گفته مي شود.

[3] – دبیرخانه ی ستاد مبارزه با مواد مخدر، گزارش همایش ابعاد بین المللی ،نشر میزان ، چاپ اول ، 1373، ص 23.

[4]–  Cees sehaap Id.p14

[5]– Thierry Gerber , Mony Laundering ,p .24

 [6] – بوسورث،روون و سالت مارش،گراهام، پولشویی، مترجم، نصرالله امیر بشیری، اداره کل آموزش نیروی انتظامی، چاپ اول، 1376، ص 97.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدفهاي تحقیق :

هدف پژوهش بررسی اصل رازداری بانکی و نقش آن در ترویج و تسهیل بزه پولشویی است و همچنین یافتن راهکارهایی مبنی بر این موضوع که چگونه می توان هم به اصل رازداری بانکی و حریم خصوصی افراد، خدشه ای وارد نساخت  و هم چگونه می توان این اصل ابزاری برای تسهیل بزه پولشویی و سوء استفاده مجرمین نباشد.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه نقش رازداری بانکی در تحقق بزه پولشویی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه نقش رازداری بانکی در تحقق بزه پولشویی