دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

  بررسی مسئولیت تضامنی و موارد آن در حقوق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بند سوم : حق استناد به ايرادات مشترك توسط هر بدهكار متضامن

ایرادات مشترک ،ایراداتی هستند که همه مدیونهای تضامنی می توانند به آن استناد کنند. مانند پرداخت دین از سوی یکی از مدیونها ،تهاتر طلب یکی از مدیونها از دائن با طلب دائن از وی ویا اگر شرط محدود کننده ای در مورد تعهدات همه مدیونها به طور مشترک باشد از جمله آنکه همه مدیونها تعهد خود را موکول به قید یا شرطی نمایند.[1]در حقیقت تضامن فرع بر يك رابطه حقوقي اصلي است و به عنوان يك وثيقه براي طلبكار جهت رسيدن به طلب خود مي باشد .حال اگر رابطه اصلي به نوعي باطل باشد، رابطه فرعي نيز باطل مي شود. براي مثال، در صورتي كه مورد معامله عين معين باشد و قبل از تسليم تلف شود و براي تسليم آن چند نفر متضامناً متعهد باشند در اين صورت به تبع تلف شيء ،موضوع عقد تعهد هم ساقط مي شود. و يا ماده 408 ق.ت كه مقرر مي دارد: « همين كه دين اصلي به نحوي از انحاء ساقط شد، ضامن نيز بري مي شود.» در صورت مراجعه به ضامن، وي مي تواند به اين ايراد استناد كند. البته يك استثناء در مورد حق ايراد در مورد اسناد تجاري به خاطر اهميتي كه قانونگذار براي دارنده با حسن نيت قائل شده است وجود دارد كه به اصل غير قابل استناد بودن ايرادات در اسناد تجاري مشهور است. طبق اين اصل مثلاً براتگير در مقابل دارنده نمي تواند به عدم محل سند اشاره كند.[2]بنابراین باید گفت ،تضامن به عنوان یک وثیقه ورابطه فرعی است وماهیت مستقل ندارد.در نتیجه هر گونه آسیب که به رابطه اصلی وارد شود به رابطه فرعی هم اشکال وارد می آورد.بنابراین هر بدهکار متضامن می تواند به ایراداتی که به رابطه اولیه وارد میشود استناد کند.

 

گفتار دوم : آثار تعدد روابط

تعدد روابط هم دارای آثاری است که به هر یک خواهیم پرداخت.

بند اول : گذاشتن شرط در رابطه بدهكار با طلبكار

از آنجايي كه روابط بدهكاران و طلبكاران متعدد مي تواند باشد، هر يك از بدهكاران مي توانند در ضمن قرارداد تضامن، شرطي را كه طبق قانون جايز مي باشد قرار دهند. مثلاً ماده 692 ق.م در اين رابطه بيان داشته است: « در دين حال، ممكن است ضامن براي آن اجلي معين كند و همچنين مي تواند در دين مؤجل، تعهد پرداخت فوري آن را بنمايد.» بنابراين در هر رابطه اي، بايد به اوصاف و شرايط آن توجه كامل داشت در غير اين صورت، بدهكار به دليل عدم رعايت شرايط، مي تواند دين را پرداخت نكند.[3]

[1] جنیدی،لعیا، 1375 ، تضامن و آثار و اوصاف آن ، دوره 35، نشریه مجله دانشکده حقوق و علوم سیاسی ،ص5

[2] – گندمكار، منبع پيشين، ص 194 و193

[3] – گندمكار، منبع پيشين، ص 204 و 203

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقيق :

هدف از ارائه اين تحقيق، پرداختن به مسئوليت تضامني و بررسي آثار آن و موارد كاربرد آن مي باشد و با جمع آوري مطالب، متوجه مي شويم كه در حقوق مدني ايران مسئوليت تضامني يك نوع مسئوليت خلاف اصل و احتياج به صراحت در عقد و قانون داشته و بيشتر در حقوق تجارت و جهت حمايت هر چه بيشتر از متعهد له و طلب او مي باشد ليكن در حقوق مدني نيز براي حمايت از طلبكار مي توان قائل بر مسئوليت تضامني شد.

سؤالات اصلي تحقيق:

1- قاعدة كلي مسئوليت در حقوق تجارت چيست؟

2- آيا در حقوق مدني ايران مي توان مسئوليت تضامني را به عنوان يك قاعده پذيرفت؟

3- آياظهرنويس مي تواند مسئوليت تضامني خود را در مقابل دارنده يا دارندگان جديد با قيد عبارت( بدون تضمين) محدود كند؟

4- در شركتهاي تضامني هرگاه بر اثر انتقال سهم الشركه يكي از شركاء، شخص ديگر وارد شركت شود مسئوليت او چگونه است؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی مسئولیت تضامنی و موارد آن در حقوق ایران

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه بررسی مسئولیت تضامنی و موارد آن در حقوق ایران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  بررسی مسئولیت تضامنی و موارد آن در حقوق ایران  با فرمت ورد