Site Loader

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بند دوم : ارث

از جمله مسائل مربوط به تحكيم روابط خانوادگى مسئله ارث است. ارث تنها به منظور اينكه احترام كار توليدكننده محفوظ بماند و محرك و مشوق شخص در حال حيات باشد و ورّاث امتداد وجود او هستند وضع نشده، يك جهتش اين است كه وسيله استحكام روابط خانوادگى است. در ميان فرنگيهاى طرفدار سرمايه دارى، ارث است اما به معنى اختيار مطلق مورّث كه هركارى دلش مى‏خواهد بكند، ولى در اسلام مورّث آنقدر اختيار ندارد و افراد ذى حق‏اند نه تنها متصرف.[1]

بند  سوم  : تلقیح و اهدای جنین

تلقیح ، از موضوعات جدید فقهی و حقوقی ، به معنای بارور ساختن انسان با ابزار پزشکی . واژة تلقیح به معنای آبستن کردن و بارور ساختن جنس ماده است و در مورد باد و ابر و گیاه و حیوان و انسان به کار می رود [2]. تلقیح مصنوعیِ انسان هر چند در اصل موضوعی پزشکی است ، دارای جنبه های گوناگونِ روان شناختی ، جامعه شناختی ، فلسفی ، اخلاقی ، فرهنگی ، دینی و حقوقی است .

اهداء جنين: واگذاري داوطلبانه و رايگان يك يا چند جنين از زوج هاي واجد شرايط مقرر در قانون و اين آئين نامه به مراكز مجاز تخصصي درمان ناباروري براي انتقال به زوج‌هاي متقاضي داراي شرايط مندرج در قانون.

جنين: نطفه حاصل از تلقيح خارج از رحمي زوج هاي قانوني و شرعي است كه از مرحله باروري تا حداكثر پنج روز خواهد بود. اين جنين مي تواند به دو صورت تازه و منجمد باشد.

1- شرايط صاحبان جنين

برابر ماده 1 قانون ياد شده(مندرج در ضمائم)، صاحبان جنين بايد اولاً زن و شوهر قانوني و شرعي باشند و به ديگر سخن، جنين اهداي از اسپرم و تخمك زن و شوهر قانوني حاصل شده باشد؛ ثانياً جنين اهدايي از تقليح خارج از رحم حاصل شده باشد؛ ثالثاً زوجين صاحب جنين كتباً با انتقال آن موافقت نمايند.

با توجه به كلمات «اهداء جنين» و «جنين اهدايي» و «زوجين اهداگيرنده[3]» كه در قانون به كار رفته است به نظر مي رسد كه قانون خريد و فروش جنين را نپذيرفته است و اين با اصل حرمت شخصيت انسان، حتي در مرحله جنيني، و غير قابل معامله بودن آدمي سازگار است.

به نظر مي رسد كه اهدا در اينجا يك عمل حقوقي غيرمالي است و از مقوله «هبه» كه از قراردادهاي مالي و سبب تمليك مجاني مال مي باشد به شمار نمي آيد. در هبه يك نفر مالي را مجاناً به ديگري تمليك مي كند (ماده 795 ق.م) در حالي كه در اهداء جنين موضوع اهدا مال نيست، تا قابل هبه و تمليك باشد. بنابراين مي توان گفت اهداء جنين كه به قصد و رضاي دو طرف نياز دارد يك قرارداد غيرمالي است.

2-آثار انتقال جنين

برابر ماده3 قانون نحوه اهداء جنين «وظايف و تكاليف زوجين اهدا گيرنده جنين و طفل متولد شده از لحاظ نگهداري و تربيت و نفقه و احترام نظير وظايف و تكاليف اولاد و پدر و مادر است». اين عبارت مشابه ماده 11 «قانون حمايت از كودكان بدون سرپرست مصوب 1353 مي باشد. در واقع قانون گذار جديد با اقتباس از ماده 11 قانون ياد شده، براي طفل ناشي از انتقال جنين همان حقوق و تكاليفي را قائل شده است كه قانون گذار 1353 براي طفل تحت سرپرستي در نظر گرفته است. قابل ذكر است كه در قانون حمايت از كودكان بدون سرپرست عبارت «نظير حقوق و تكاليف اولاد و پدر و مادر» ذكر شده، در حالي كه در قانون اخير عبارت «نظير وظايف و تكاليف اولاد و پدر و مادر» آمده است.

گفتار دوم :واژگان فرعی

شناخت واژگان کمک می کند که نسبت به موضوعات مختلفی که در پایان نامه راجع به آنها بحث می شود با آگاهی بیشتری موضوع را مورد کنکاش قرار داده تا از کجروی های که ممکن است در اثر جهل ، برای خواننده بوجود می آید جلوگیری نماید از این رو ما در این گفتار موضوعات مهم را مورد بررسی قرار می دهیم .

[1] – مطهری ،مرتضی، مجموعه يادداشت‏ها استاد مرتضی مطهری، ج‏5، ص: 72

[2] – سوره مبارکه حِجْر:آیه شریفه 22 و  ابن منظور؛ شَرتونی ؛ معلوف ؛ المعجم الوسیط ، ذیل (لقح)

[3] – كلمه «اهدا گيرنده» كه در قانون به كار رفته از لحاظ ادبي قابل ايراد است.

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

1 – آیا وارد کردن نطفه مرد و پرورش نطفه بارور شده دو همسر خارج از رحم جایز است ؟

2- نسب طفل ناشي از تلقيح مصنوعي به چه كسي مي رسد ؟

3- آيا طفل ناشي از تلقيح مصنوعي در انواع گوناگون آن ارث مي برد يا خير؟

اهداف تحقيق (ضرورت انجام تحقیق)

1- تبيين و روشن ساختن نسب و ارثِ طفلِ ناشي از تلقيح مصنوعي.

2- بررسي موانع و مشكلات تلقيح مصنوعي از جمله در مورد نسب وارث كودك ناشي از آن.

3- بررسي وضعيت طفل در شرع و قانون.

با توجه به اینکه قانون نحوه ی اهدای جنین جدید التصویب می باشد و موارد مسکوت و ابهامات زیادی را به همراه خود به ارمغان آورده است لذا انجام تحقیق فقهی و حقوقی پیرامون مساله نسب و ارث در این راستا ضروری می باشد .

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق