دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

آگوستین(دلیل عادلانه)
در قرن چهارم، سن­آمبروس(397-339م) ضرورت آغاز جنگ را به دلیل عادلانه پذیرفت. از نگاه او عدالت در انطباق با طبیعت قرار داشت. بعد از او سن­آگوستین(430-354م) نخستین فردی بود که نظریه جنگ مشروع یا عادلانه را از دید مسیحیت مورد واکاوی قرار داد. وی بر این اعتقاد بود که جنگ­هایی عادلانه است که یا جنبه­ی تدافعی داشته باشد و یا اگر هم تعرضی است، به تلافی تجاوز به یک حق و یا برای جبران خسارت­هایی باشد که مادی و یا حتی معنوی بوده است. در این صورت آغاز چنین جنگی حتمی و عادلانه است[1]. نظریات آگوستین در قرون وسطی به خصوص در قرون 13 و 14 میلادی نفوذ کرده است. یکی از واضح­ترین تعابیر، مربوط به جان اپستین است، «جنگ­های عادلانه اغلب به عنوان جنگ­هایی تعریف می­شوند که برای گرفتن خسارت در می­گیرند، در زمانی که ملت یا شهری که اقدامات جنگی علیه آن هدف­گیری شده است در مجازات اعمال خلاف ارتکابی شهروندانش و یا اعاده آن­چه به طور نامشروع بدست آورده­اند قصور ورزد[2]».
 
­­ب: عصر جدید و مفهوم جنگ عادلانه
1/ ویتوریا سوارز
شالوده نظریه ­جنگ­عادلانه که تا قرن شانزدهم میلادی نظریه­ی غالب در روابط بین­المللی محسوب می­شد، در اواخر این قرن توسط دو نفر از علمای مسیحی اروپایی به­ نام ویتوریا و سوارز تحت نظم و قاعده خاص درآمد. بر اساس این نظریه، جنگ نه یک حادثه و نه یک واقعه ساده است، بلکه شیوه­ی حل و فصل اختلافات بین کشورهاست. از نظر این دو اندیشمند، جنگی که بر حق باشد از 4 ویژگی برخوردار است:

  • رسمیت؛ یعنی به وسیله­ی مقام صاحب صلاحیت اعلان گردد.
  • آرمان حق­طلبانه؛ یعنی علت و انگیزه جنگ عدالت خواهی و متناسب با ضایعات ناشی از جنگ باشد.
  • ضرورت؛ یعنی فقدان وسایل و طرق دیگری برای دست یافتن به عدالت.
  • رفتار به حق در جنگ؛ به نوعی بازگشت به نظم و صلح امکان­پذیر باشد.

اين نظريه هر چند بسيار منطقي و قوي به نظر ﻣﻰرسيد ولي در آن زمان از ايراد و اعتراض مصون نماند و ايرادات زير بر آن وارد شد:

  • اين­كه مقام صلاحيت دار هر كشور كه معمولاً پادشاه بود بايد جنگ را اعلام ﻣﻰنمود ولي آيا اين پادشاه خواست قلبي مردم را بيان ﻣﻰكرد؟ اين مطلبي بود كه در آن زمان اعتبار نظريه را قطعاً زير سوال ﻣﻰبرد.

2- وفق نظريه مزبور قاضي و مدعي يكي بود زيرا تشخيص اين امر كه جنگ عادلانه است يا غير آن برعهده خود دولتي بود كه جنگ ﻣﻰنمود.
به هر حال براي سياستمداران دوره­ی رنسانس كه نظريات دانشمندان حقوق بينﺍلملل را معكوس جلوه دادند راه هموار و آماده­ی ساختن شد و معتقد گرديدند­كه جنگ از زماني­كه ضرورت پيدا كند­عادلانه است.
16- همان، ص389.
17 – محمدعلی­پور، فریده، دفاع مشروعج در حقوق بین­الملل با توجه به جنگ عراق علیه ایران، تهران: مرکز چاپ و انتشارات وزارت امور خارجه،1379،ص5.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد