دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

شیوه­های مسالمت­آمیز حل اختلاف

چنان­چه در روابط میان اعضا و یاکشورهای عضو و غیر­عضو اختلافی بروز کندکه ادامه آن تهدیدی برای صلح و امنیت بین­الملل باشد بر اساس فصل ششم منشور (ماده33) ،

  • طرفین هر اختلاف که ادامه آن محتمل است حفظ صلح و امنیت بین­الملل را به خطر اندازد باید قبل از هرچیز از طریق مذاکره یا میانجی­گری ،سازش ،داوری ، رسیدگی قضایی و توسل به­موسسات یا ترتیبات منطقه­ای یاسایر وسایل مسالمت­آمیز به انتخاب خود راه­حل آن را جستجو نمایند.
  • شورای امنیت در صورت اقتضا از طرفین اختلاف خواهد خواست که اختلافات خود را به طرق مزبور تصفیه نمایند.البته هریک از طرفین اختلاف نیز به منظور حل مسالمت­آمیز اختلافات خود از شورا درخواست توصیه کند(ماده 38) .

همان­­­طوري­­ كه ملاحظه شد منشور ملل متحد طيف وسيعي از اقدامات مسالمت­آميز را براي برطرف نمودن اختلافات پيش­بيني كرده است. امّا اگر اين راه­كارهاي ارایه شده با توجه به شدت درگيري­ها و اختلافات و شرايط بين­المللي پاسخگوي اختلافات نباشد، شورا بر طبق فصل هفتم منشور عمل خواهد كرد.

 

2/ ممنوعیت توسل به زور(ماده2) بند (4) منشور

در منشور ملل متحد، ممنوعیت کلی و عام توسل به زور مدنظر قرار گرفته‌است. هم‌چنین قاعده­ی منع توسل به زور در این منشور هرگونه اقدام زورمدارانه در روابط بین‌المللی نظیر جنگ، تهدید به جنگ، اقدامات مقابله به مثل مسلحانه، محاصره­ی دریایی و یا هر شکل دیگر استفاده از تسلیحات را در بر      می­گیرد. هرچند تمامی اعضای ملل متحد چه کوچک و چه بزرگ با یکدیگر برابرند و در روابط خویش باید از تهدید یا توسل به زور اجتناب ورزند اما در منشور دو مورد استثناء درج گردیده‌است که به دولت‌ها این امکان را می‌دهد که از زور در روابط بین‌المللی استفاده نمایند.

اعضای سازمان ملل متحد در روابط بین المللی خود از تهدید یا توسل به زور علیه تمامیت ارضی، استقلال سیاسی هرکشور یا هرگونه رفتاری که با اهداف ملل متحد مطابقت ندارد خودداری خواهند نمود.

بنا بر گفته لوئیس دوسوالد‌بک، دبیر کل کمیتهٔ حقوق‌دانان بین‌المللی این اصل از جمله اصول ارزشمند منشور ملل متحد است به این خاطر که از توسل به زوری که کشور‌ها ذاتاً به آن متمایل هستند، جلوگیری می‌نماید[1]. اگرچه بر طبق دیدگاه برخی از جمله آنتونی دآماتو[2]، منع ذکر شده در بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد صرفاً کشور‌ها را از کاربرد زور در تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دیگر دول باز می‌دارد[3]. اما عقیده عموم بر آن است که تمامیت ارضی و استقلال سیاسی، تنها دو عنصر تقویت‌کننده می‌باشند و این منع، دربرگیرنده منعی عمومی است (به استثناء ۲ موردی که در منشورملل متحد درج گردیده دفاع مشروع و اقدامات شورای امنیت بر اساس فصل هفتم منشور.) تفسیر اخیر در تاریخچه منشور ملل متحد هم به نوعی بیان گردیده‌است.

[1]http://fa.wikipedia.org

last visited on:

8 may 2012.

[2] -Anthony D’Amato

[3]– پروفسور داماتو به عنوان نماینده اسراییل در جلسه شورای امنیت در حمایت از اقدام اسراییل علیه تاسیسات هسته ای اوسیراک عراق بیان نمود که حمله اسراییل علیه تمامیت ارضی و استقلال سیاسی عراق نبوده است و این اقدام نمی­تواند با بند4 ماده 2 باشد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد