دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

  اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

) آيا براي حصول رشد سن معيني لازم است

فقهاي مذاهب سن معيني براي رشد تعيين نكرده­اند و برعكس براي بلوغ سن خاصي تعيين نموده­اند و عدم تحرير سن براي حصول رشد را از جمله امور طبيعي دانسته­اند و رشد را تعريف كرده­اند.

«كيفيه نفسانيه مانعه من تبذيرالمال و صرفه في غيرالوجوه اللائقه بافعال العقلاء»

رشد كيفيت نفساني است كه مانع از تبذير مال و صرف آن در وجوه كه لايق عقلاء نيست مي­گردد.

– ابو­حنيفه چنين مي­گويد

لكن نظريه او در اين زمينه منحصر به فرد است و كسي با او موافق نيست و راي او عبارت است از اين­كه اگر كس به 25 سالگي رسيد و به رشد نرسيد و به حال سفاهت باقي بود حجر از او منفك مي­شود و دلائلي براي اين نظريه ارائه نموده:

– آيه كريمه «ولاتقربوا مال اليتيم الا بالتي هي احسن حتي يلج اشده» اگر از عمر سفيه 25 سال بگذرد و به بلوغ برسد صلاحيت پيدا مي­كند كه به استقلال مالي برسد و در اموالش تصرف نموده زيرا كه او حر و بالغ و عاقل و مكلف است و رشيد را نبايد از دارايي­اش ممنوع نمايد. ابوحنيفه گفته به رغم اين­كه سفيه است به اعتبار اين­كه شخصيت دارد از اموالش ممنوع نمي­شود زيرا مخاطب به احكام شرعيه است و شامل اوفوابالعقود نيز مي­باشد و اين به مقتضاي آيه شريفه است كه شخص سفيه ملزم به وفاي به عهد مي­باشد، بنابراين عدم تسليم مال سفيه تعارض با احكام قرآن دارد.

– رد استدلال ابو­حنيفه

به راستي آياتي كه حجر دلالت دارند، تماماً به وضوح صراحت دارند به حجر سفيه، و منع او از تصرف، و حدي را براي منع تعيين نمي­كنند ثانياً: گفته شد گذشت 25 سال از عمر انسان كافي است براي بلوغ آيه به قول ابوحنيفه دلالتي ندارد اگر هم داشت به مفهوم خطاب است و خطاب در اين جا موضوعيت ندارد.

اما در فقه شافعی، مالکی، حنبلی و اکثر حقوقدانان معتقدند که رشد کیفیات نفسانی و عقلانی است احراز آن نیز با  عرف است و تشخیص آن به راحتی بلوغ نیست که بخواهیم سن مشخصی برای درک رشد تعیین نمائیم، گر چه سن 18 سال طبق ماده واحده محذوفی اماره مناسبی برای احراز رشد بوده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

تبیین جایگاه اذن ولی در نکاح رشیده

مطالعه تطبیقی اختیار دختر در نکاح در فقه شیعه و اهل تسنن

استفاده دانش پژوهان دانشگاه , حوزه های  علمیه و دیگر طالبان علم

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی