دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی راه حلهای اختلاف ناشی از عقود الکترونیک و تعیین دادگاه صالح

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بند دوم: اهمیت تعیین مکان انعقاد قرارداد

1- از نظر صلاحیت محاکم، تعیین مکان وقع عقد اهمیت بسیار دارد؛ هرچند حسب ماده 11 قانون آئین دادرسی مدنی اصل بر اقامه­ی دعوا در محل اقامت خوانده است اما در دعاوی بازرگانی و اموال منقول علاوه بر اصل مذکور، طبق ماده 13 همان قانون خواهان می­تواند برای اقامه­ی دعوی به دادگاه محل وقوع عقد یا محل اجرای آن نیز رجوع کند.

2- در حقوق بین الملل خصوصی، اصولاً قرارداد تابع قانون محل تشکیل است. ماده 968 ق.م ایران نیز تعهدات ناشی از قرارداد را تابع قانون محل وقوع عقد می­داند مگر این که طرفین اتباع بیگانه بوده و به طور آشکار یا ضمنی عقد را تابع قانون دیگری قرار داده باشند.[1]

از مجموع مطالب گفته شده، تعیین زمان و مکان عقد یا قرارداد مشخص می­شود. به علت ماهیت مجازی عقود الکترونیکی، تعیین زمان و مکان تشکیل قراردادها از اهمیت بسزایی برخوردار است. قراردادهای الکترونیکی همانند سایر قراردادها از تلاقی ایجاب و قبول به وجود می­آیند. بنابراین زمانی که داده پیام در قالب ایجاب یا قبول ارسال می­شود باید مشخص شود که در چه زمان و مکانی، ارسال شده تلقی می­شود. همچنین زمانی که داده پیام در قالب ایجاب و قبول دریافت        می­شود باید مشخص شود که در چه زمان و مکانی دریافت شده تلقی می­گردد.

ماده 26 قانون تجارت الکترونیکی ایران مقرر می­دارد: «ارسال داده پیام زمانی تحقق می­یابد که به یک سیستم اطلاعاتی خارج از کنترل اصل ساز یا قائم مقام وی وارد شود»

[1] – قربان وند، محمدباقر، زمان و مکان تشکیل قرارداد الکترونیکی، فصلنامه پژوهش حقوق، سال 12، شماره 29، تابستان 1389

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

هر تحقیقی در صدد یافتن نتایجی است تا بتواند بعضی از مشکلات موجود را از پیش روی بردارد. پژوهش حاضر از این قاعده مستثنی نیست. در این تحقیق کوشش بر آن است که در کنار کشف و شناساندن مسائل ناشی از عقود الکترونیک راه حل­هایی برای رفع این مشکل ارائه شود

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی راه حلهای اختلاف ناشی از عقود الکترونیک و تعیین دادگاه صالح

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه بررسی راه حلهای اختلاف ناشی از عقود الکترونیک و تعیین دادگاه صالح