دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

  • منشور ملل متحد

منشور ملل متحد، هدف اولیه خود را در مقدمه این ­چنین بیان می­کند؛ « … محفوظ نگه­داشتن نسل­های آینده از بلای جنگ ………» و در ماده­ی یک بیان می­کندکه، «حفظ صلح و امنیت بین­المللی و بدین منظور به عمل آوردن اقدامات دسته­جمعی منشور برای جلوگیری و برطرف کردن تهدیدات علیه صلح و متوقف ساختن هر­گونه عمل تجاوز یا سایرکارهای ناقض صلح و فرآهم آوردن موجبات تعدیل و تصفیه اختلافات بین­المللی با وضعیت­هایی که ممکن است منجر به نقص صلح گردد با وسایل مسالمت­آمیز و برطبق عدالت و حقوق­بین­الملل[1]». اصل ممنوعيت توسل به زور به عنوان يكي از اصول بنيادين جامعه بينﺍلمللي هم­چنان حاكم است بر روابط دولت­ها و به موجب منشور آن­ها مكلف شدهﺍند ضمن خودداري از توسل به زور و حتي تهديد به توسل به زور، اختلافات خود را از طريق روشﻫﺎﻱ مسالمت آميز حل وفصل نمايند.
بنا­براین منشور ملل متحد برای حفظ صلح و جلوگیری از جنگ و هر اقدامی که صلح و امنیت بین­المللی را به خطر بیاندازد راهکارهایی را در نظر گرفته است، درهمین راستا و با تجاربی که از عدم ضمانت اجرای موثر درمیثاق وجود داشت، ضمانت اجراهای واقعی را از پیش مقرر ساخت. ضمانت اجراهای موثری که در اختیار ارکان سازمان ملل متحد، خصوصا شورای امنیت که حفظ صلح و امنیت بین­المللی برعهده­اش نهاده شده است سه نوع می­باشدکه عبارتند از:
الف: ضمانت اجرای دیپلماتیک
ب: ضمانت اجرای اقتصادی
ج:ضمانت اجرای نظامی
در صورتی­که ضمانت اجرای دیپلماتیک موثر واقع نگردد، شورای امنیت طبق ماده­ی 41 منشورملل متحد، ضمانت اجرای اقتصادی را در پیش می­گیرد. و درنهایت آخرین ضمانت ­اجرایی­که در صورت عدم کارایی ضمانت اجراهای دیگر به­کارگرفته می شود، ضمانت اجرا­ی نظامی است. شیوه­های برخورد شورای امنیت با موارد نقض صلح و عمل تجاوزکارانه و تهدید علیه صلح به صورت زیر می باشد:
 
[1] – Charter Of UN, Article1 .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد