دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل فقهی وحقوقی امر به معروف و نهی از منکر

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار دوم :پیشینه تاریخی

الف: در صدر اسلام

امر به معروف ونهی ازمنکر، پیشینه ای به قدمت تاریخ حیات انسان دارد. نخستین انسان دعوت کننده به نیکی، آدم بود و پس از وی نیز پیام آوران وحی و پیروان آنان در انجام این وظیفه مهم تلاش کرده اند.

در زمان جاهليت، گروهي از جوانان مشرك با هم پيمان بستند كه اجازه ندهند به مسافران مكه تجاوز و ظلمى شودو از هر مظلومى حمايت كنند. در آن روزها كه پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله وسلم) هنوز مبعوث نشده بود، در اين حركت مظلوم يابى و ظالم كوبى جوانان مكه شركت كردو بعد از نبوت فرمود: “الان نيز اگر براى دفاع از مظلوم دعوتم كنند، شركت مى‏كنم. ولو ادعى به فى الاسلام لَاَجبتُ.[1]پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: (كلمه لااِلهَ اِلاَّاللَّه) عذاب الهى را از انسان دور مى‏كند؛ به شرط آنكه اين كلمه مبارك موردتحقير و استخفاف قرار نگيرد.”

مردى از پيامبر عزيزپرسيد: «چگونه ممكن است كلمه توحيد مورد استخفاف قرارگيرد؟ فرمود: “اگر گناهان علنى انجام گيرد و كسي گناهكار را نهى نكند و او را تغيير ندهد، به توحيد اهانت شده است.”[2]

ارزش و اهميتي كه در مكتب مقدس اسلام به امر به معروف و نهي از منكر داده شده است و انسان‌ها را مسؤول يكديگر و نيز مسؤول دين خويش دانسته است در ديگر اديان و مكاتب يا وجود ندارد يا چنان اهميتي برايش قائل نشده است در بين اصول اسلامي از جايگاه رفيع و بلندمرتبه‌اي برخوردار بوده و مورد توجه و عنايت ويژه‌ي حق تعالي و پيشوايان ديني(ع) مي‌باشد به طوري‌كه در جامعه‌ي اسلامي از صدر اسلام، پيامبر گرامي اسلام(ص) و ياران و اصحاب ايشان و نيز پيشوايان معصوم(ع) از امر به معروف و نهي از منكر در جهت پاسداري از اصول مكتب به مثابه مؤثرترين ابزار و نيز يك تكليف الهي بهره گرفته‌اند. مسلمانان آن را وظيفه‌ي الهي خود دانسته و به اجراي اين فريضه‌ي بزرگ پاي‌بند بوده و اهميت خاصي براي آن قائل بوده‌اند.

اين كار به صورت يك جريان عمومي و بدون تشكيلات و ضوابط تشكيلاتي انجام مي‌گرفت تا اين‌كه در قرن سوم و چهارم هجري تشكيلات ويژه‌اي كه عهده‌دار امر به معروف و نهي از منكر بود تأسيس گرديد كه دايره‌ي «حسبه» ناميده ‌شد. تاريخ دقيقي از اين تشكيلات در دست نيست. محتسبين و آنان كه در رأس دايره‌ي حسبه بودند همگي عالم و آگاه و هم‌چنين با ورع و تقوي و امانت‌دار بوده و يك نوع احترام ديني در ميان مردم داشته‌اند.[3]

[1] محمد ابراهيم آيتي- گفتارماه درنماياندن راه راست دين- (مجموعه سخنراني­هاي سال40- 1339 ) كتابخانه شيخ صدوق تهران – بي تاريخ   ص 64

[2]  محمد محمدي ري شهري – ميزان الحكمه- سازمان چاپ ونشر دارالحديث قم  جلد2 چاپ اول1375  – ص 266

[3] محمد محمدي ري شهري – منبع پیشین ص267

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

از آيات وروايات بخوبي استفاده مي شود كه امر به معروف ونهي از منكر از مهمترين و عظيم ترين واجبات الهي است و اجراي دقيق آن موجب تحقق عدالت اجتماعي، تنظيم روابط سياسي، اجتماعي مسلمين، بقاي نظام اسلامي، اصلاح امور اقتصادي، برقراري امنيت در كشور و غيره خواهد شد و اين در صورتي محقق خواهد شدكه تمام افراد جامعه احساس مسئوليت نموده و وظيفه خودرا نسبت به اين فريضه بخوبي به انجام رسانند .

هدف از اين تحقيق، احياء اين فريضه واجب بصورت صحيح واصولي و ارائه راهكارهايي براي رسيدن به آثار مثبت ناشي از انجام آن بوي‍ژه پيشگيري ازوقوع جرم است، اهم راهكارهاي ارائه شده عبارتنداز:

  • مشخص نمودن حدود وضوابط فقهي وحقوقي امر به معروف ونهي از منكر
  • تبيين مباني سياست جنايي مبتني بر مشاركت مردم در فرآيند پيشگيري از وقوع جرم
  • راهكارهاي عملي جهت قانون مند كردن امر به معروف و نهي از منكر واحياي اين سنت حسنه
  • ضرورت احياء اين فريضه در سازمان ها و تبيين پذيرش و بكارگيري آن بعنوان يك اصل مهم و عملياتي نمودن آن در قالب يك ابزار نظارتي فراگير و عمومي كه درعمل باعث حل بسياري از مشكلات ومعضلات مبتلا به جامعه امروزي خواهدشد.