Site Loader

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ب) تریاک:

با مصرف تریاک ابتدا نوعی خوشحالی زودگذر به شخص دست می‌دهد. پس از آن مرحله منفی آغاز می‌شود که فرد را به مصرف مجدد تریاک وامی‌دارد، حرکات ارادی معتاد پس از مرحله اول کند می‌شود و شخص نسبت به امور بی‌تفاوت می‌شود.

تریاک سبب مسمومیت حاد و مزمن می‌شود. در مسمومیت حاد که خیلی سریع بروز می‌کند بیمار دچار سردرد، سرگیجه، سنگینی سر می‌شود و سپس احساس تشنگی شدید می‌کند. آنگاه بیمار به خواب عمیق فرو رفته و به طرف مرگ سیر می‌کند. مردمک چشم تنگ می‌شود و دیگر به تحریک نور پاسخ نمی‌دهد.

تنفس نیز خیلی آهسته می‌شود و از 4 تا 5 بار تنفس در دقیقه تجاوز نمی‌کند. مرگ ممکن است در طی چند دقیقه تا چند ساعت در اثر اغما و وقفه تنفس پیش آید، گاهی نیز مسموم با یک بهبودی زودگذر، چند روز زنده مانده و سرانجام جان می‌سپارد. مسمومیت و مرگ با تریاک، فراوان مشاهده می‌شود.

2) Stimulant

مواد مخدری است که به سیستم عصبی بدن سرعت می‌بخشد و از اثرات آن بیش‌تر شدن سرعت تنفس و ضربان قلب، بیش‌تر شدن فشار خون و بی‌خوابی می‌باشد.

کوکائین: استنشاق آن از راه بینی سبب آسیب بر پرده میانی بینی می‌شود و در آن ایجاد حفره می‌کند و آنقدر خطرناک است که با اولین مصرف می‌تواند سبب سکته قلبی شود.

مشکلات تنفسی، آسیب به ریه، تشنج و مرگ ناگهانی از عوارض دیگر آن است. در درازمدّت پارانوئید، توهم، خشونت و کاهش وزن می‌شود و به مغز و قلب نیز آسیب جدی می‌رساند.

3) Hallucinogen

مواد مخدری است که باعث حالت‌هایی مثل هذیان می‌شود.

اثرات: از دست دادن حافظه، لرزش، استفراغ، تغییر خلق و خوی رفتاری.

4) Inhalant

مواد مخدری که از طریق استنشاق استفاده می‌شود.

اثرات: آهسته شدن فرآیند مغز، بیشتر شدن ضربان قلب و سردرد.

راجع به آثار و خطرات مصرف برخی از مواد روانگردان به تفکیک ذیلاً توضیح خواهیم داد:

الف) اکستاسی (Ecstasy):

خطرات: افزایش شدید گرمای بدن که بسیار خطرناک است، فرد برای رفع تشنگی ممکن است آب فراوان بنوشد که این خود سبب رقیق شدن بیش از حد خون و از میان رفتن تعادل سدیم خون شده و سبب تورم اعضاء بدن همچون مغز و در نهایت مرگ فرد می‌شود. آسیب به کبد، کلیه، مغز، توهم‌گویی، استفراغ و تشنج از دیگر عوارض آن محسوب می‌شوند.

ب) کتامین (Ketamin):

خطرات: در کوتاه مدت سبب مشکلات بینایی، عدم تعادل و هماهنگی، توهمات وحشتناک و در دراز مدت سبب احساس گم‌گشتگی و جدایی از واقعیت می‌گردد.

ج) متادون (Methadone):

خطرات: سبب کما و مرگ می‌گردد.

چ) آمفتامین (Amphetamines):

خطرات: در کوتاه مدت سبب احساس اضطراب، افسردگی و خستگی می‌شود. همچنین موجب افزایش ضربان قلب و تنفس، اختلال در دید، خشکی دهان، سرگیجه و خشونت، مرگ ناگهانی و سکته قلبی شده و در دراز مدت سبب توهم، وحشت‌زدگی، کاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ می‌شود.

د) قارچ‌ها (Magic Mushrooms):

خطرات: درد شکم، اسهال، تهوع و مرگ در پی مصرف قارچ‌های سمی.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوالات تحقیق:

سئوالات اصلی و اساسی که پیرامون موضوع رساله به ذهن متبادر می‌شود عبارتند از:

1- مواد مخدر و روانگردان چه نوع موادی هستند و چه آثاری بر جسم و روان انسان‌ها دارند؟

2- چه اسناد و مصوباتی در خصوص مواد روانگردان و مواد مخدر در عرصة داخلی و بین‌المللی وجود دارد؟

3- آیا اسناد داخلی و بین‌المللی برای پیشگیری و کنترل مواد روانگردان و مخدر هماهنگ بوده است؟

4- چرا در سطح جهانی جامعة ملل و نهادهای تخصصی وابسته به آن نتوانستند مواد مخدر غیرقانونی و http://lawfile.ir/به آن را به طور کامل ریشه‌کن کنند؟

5- اسناد بین‌المللی و کنوانسیون‌های مواد مخدر و رونگردان چه تأثیری بر روی قوانین داخلی ایران داشته‌اند؟

 

میهمان