دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مقدمه:
در طول تاریخ دولت­ها همواره با هم در ارتباط بوده­اند. این ارتباط اشکال گوناگونی به خود دیده است و بر اساس اهدافی که داشته­اند راه­ها و وسایل مختلفی را به کار گرفته­اند. در اثر این ارتباطات بروز اختلاف بین آن­ها جز جدایی­ناپذیر بوده است و در دوره های مختلف نیز روش­های متفاوتی را برای حل و فصل اختلافات برگزیده­اند. کاربرد زور و اقدام به جنگ همواره یکی از روش­های حل اختلافات بوده است تا جایی­که پدیده­ی جنگ واقعیتی انکار­ناپذیر از زندگی اجتماعی بشر تلقی گردید[1].
قواعد حاکم بر روابط بین دولت­ها را نیز می­توان همزاد دولت­ها دانست، اما قواعد حاکم را بدون وجود ابزار کنترلی نمی­توان تصور نمود. از این­رو بررسی و شناخت آن­چه در طول تاریخ، حاکم بر روابط بین دولت­ها بوده است و ابزارهای مورد استفاده در حل و فصل اختلافات بین آن­ها ضرورتی انکار­ناپذیر برای شناخت و تحلیل دنیای معاصر است. چرا که بسیاری از قواعد حقوقی موجود ریشه در گذشته و بر اساس قواعد عرفی دارند.
به همین منظور در بخش نخست به بررسی تاریخی مفهوم توسل به زور پرداخته خواهد شد و تحولات آن­را تا دوران شکل­گیری سازمان ملل متحد و تدوین منشور که میثاقی جهانی و مبنای رفتاری دولت­ها در صحنه­ی بین­المللی است، بررسی می­گردد. هم­چنین لازم است که در این بخش اشاراتی به تعریف و تفسیر مفهوم توسل به زور گردد و در چهارچوب منشور نیز مورد بررسی قرار گیرد تا مدخلی برای ورود به بررسی تحولات این مفهوم باشد.
 
 
 

 

مبحث اول: تحولات توسل به زور تا پایان جنگ جهانی اول
در این مبحث تحولات کاربرد زور و جنگ از ابتدا تا پایان جنگ اول جهانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مفهوم کاربرد زور (جنگ) در دوران باستان و قرون وسطی، مفهوم جنگ عادلانه و تحولات آن در عصر جدید، از مهم­ترین موارد مورد توجه در این مبحث می­باشد.
 
الف: دوران باستان و قرون وسطی(جنگ عادلانه)
اصل و قاعده عمومی حاکم بر عصر باستان، جنگ و توسل به زور بود. در این دوران شاهد نزاع­های وحشیانه، کشتار افراد غیر نظامی و امیران جنگی، وارد­آوردن صدمات بدنی به فرماندهان شکست خورده در جنگ از سوی دشمن هستیم. لکن در همین دوره و در یونان، اعلان رسمی جنگ، پیش شرط توسل به جنگ محسوب می­شود. «قابل توجه آ­ن ­که تا قرن 14 ق­.م معاهدات صلح معمولا برای یک­ مدت معینی منعقد می­شد و از این امر چنین استنباط می­شود که در دوران باستان، حالت جنگ، حالت عمومی ملت­ها بوده است[2]».
[1] – «گذر از مداخله بشر دوستانه به مسئولیت حمایت»، قابل دسترس در:
http://www.ehsanlaw.ir
تاریخ آخرین بازدید؛ 12 اسفند 1390.
12- ضیایی بیگدلی،محمدرضا ، حقوق جنگ، چاپ سوم، تهران: انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی، 1380، ص2.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : تحول در مفهوم توسل به زور و تهدید توسل به زور  با فرمت ورد