دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل فقهی وحقوقی امر به معروف و نهی از منکر

قسمتی از متن پایان نامه :

 

آثار اجتماعی

 • ۱- اجرايي شدن احكام اسلام: امر به معروف ونهي از منكر راه پيامبران و روش صالحان است، فريضه بزرگي است كه به سبب آن، واجبات اسلامي برپا مي‌شود
 • ۲- عدالت اجتماعي: امر به معروف و نهي از منكر بابرگرداندن حقوق به صاحبان اصلي اش و مخالفت با ستمگر همراه است. هم چنين تقسيم عادلانه بيت المال و غنايم را در پي دارد و صدقات (ماليات‌هاي شرعي) از جاهاي لازم گرفته شده، در جاي حق و مناسب مصرف مي‌شود.
 • ۳- سازندگي: به وسيله امر به معروف و نهي از منكر زمين آباد مي‌شود.
 • ۴- استواري نظام اسلامي: (بها يستقيم الامر) به وسيله امر به معروف و نهي از منكر، امر «حكومت» مستقيم و استوارمي‌گردد.
 • ۵- امنيت: به وسيله امر به معروف و نهي از منكرراه‌ها امن مي‌گرددواز دشمنان انتقام گرفته مي‌شود.
 • ۶- خير و سلامتي: پيامبر(صلي‌الله‌عليه‌و‌آله) فرمودند: امت من تا زماني كه امر به معروف و نهي ازمنكر كنند، در خير و سلامتي‌اند.
 • ۷- قدرتمندي مومنان: هركس امر به معروف كند،مومنان را قدرتمند مي‌كند.
 • ۸- تضعيف جبهه نفاق: در قرآن آمده مردان و زنان منافق برخي مانند برخي ديگرند كه امر به منكر و نهي از معروف مي‌كنند و مشتهاي خويش را عليه شما گره مي‌زنند.

۹-پاكيزگي كسب وكار:امام باقر(ع)فرمودند:بوسيله امربه معروف ونهي ازمنكر كسب‌ها حلال مي‌شود.

۱۰-مصلحت عمومي جامعه: حضرت علي(عليه‌السلام) مي‌فرمايد: خداوند امر به معروف را براي مصلحت عامه مردم و نهي از منكر را براي طرد سفيهان واجب كرده است.[۱]

مطلب مشابه :  دانلود پايان نامه با عنوان راهکارهاي حقوقي تضمين سرمايه‌گذاري بين‌المللي

آثار دنيوي امر به معروف و نهي از منكر

۱- سلامتي دين و دنيا: حضرت علي(عليه‌السلام) مي‌فرمايد: هركس سه خصلت در او باشد، دنيا و آخرتش سالم مي‌شود: ۱ امر به معروف كند و خود نيزبدان عمل نمايد; ۲ نهي از منكر كند و خود گرد آن نگردد; ۳ نگهبان حدود خداوند بزرگ باشد.

۲- نصرت الهي: حضرت باقر(عليه‌السلام) فرمودند: اين دو آفريده الهي هستندكه هركس آنها را ياري كند، خدا ياريش كند و هركس آن دو را تنها گذارد، خدا تنهايش مي‌گذارد.

۳- كم نشدن عمر و روزي: حضرت علي(عليه‌السلام) مي‌فرمايد: امر به معروف و نهي از منكر، مرگ را نزديك نمي‌كند و از روزي نمي‌كاهد.

۴- نجات ازبلاها: در قرآن كريم آمده پس چون آن چه را كه به آنان تذكر داده شده بود فراموش كردند،­ما­نهي­كنندگان از بدي­را نجات داديم و­كساني­را كه فسق مي‌ورزيدند، به­عذاب زيان بار گرفتار كرديم.[۲]

[۱] محموداکبری – منبع پیشین ص۷۷۰

[۲] قرآن كريم –آل عمران – آيه ۱۰۵

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

از آيات وروايات بخوبي استفاده مي شود كه امر به معروف ونهي از منكر از مهمترين و عظيم ترين واجبات الهي است و اجراي دقيق آن موجب تحقق عدالت اجتماعي، تنظيم روابط سياسي، اجتماعي مسلمين، بقاي نظام اسلامي، اصلاح امور اقتصادي، برقراري امنيت در كشور و غيره خواهد شد و اين در صورتي محقق خواهد شدكه تمام افراد جامعه احساس مسئوليت نموده و وظيفه خودرا نسبت به اين فريضه بخوبي به انجام رسانند .

هدف از اين تحقيق، احياء اين فريضه واجب بصورت صحيح واصولي و ارائه راهكارهايي براي رسيدن به آثار مثبت ناشي از انجام آن بوي‍ژه پيشگيري ازوقوع جرم است، اهم راهكارهاي ارائه شده عبارتنداز:

 • مشخص نمودن حدود وضوابط فقهي وحقوقي امر به معروف ونهي از منكر
 • تبيين مباني سياست جنايي مبتني بر مشاركت مردم در فرآيند پيشگيري از وقوع جرم
 • راهكارهاي عملي جهت قانون مند كردن امر به معروف و نهي از منكر واحياي اين سنت حسنه
 • ضرورت احياء اين فريضه در سازمان ها و تبيين پذيرش و بكارگيري آن بعنوان يك اصل مهم و عملياتي نمودن آن در قالب يك ابزار نظارتي فراگير و عمومي كه درعمل باعث حل بسياري از مشكلات ومعضلات مبتلا به جامعه امروزي خواهدشد.
مطلب مشابه :  تحلیل فقهی وحقوقی امر به معروف و نهی از منکر-دانلود پايان نامه ارشد