دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی حقوق مدنی جنین

قسمتی از متن پایان نامه :

 

  • عمری

طبق ماده 41 ق.م : «عمری حق انتفاعی است که به موجب عقدی از طرف مالک برای شخص، به مدت عمر خود یا عمر منتفع و یا عمر شخص ثالثی برقرار شده باشد.»

بنابراین مالک می­تواند به مدت عمر خود یا عمر جنین (در صورت زنده به دنیا آمدن) یا عمر شخص ثالث حق انتفاع را به سود جنین برقرار کند. اگر حق انتفاع برای مدت عمر جنین برقرار شده باشد، در صورت فوت مالک حق انتفاع از بین نمی­رود و وارثان مالک نمی­توانند ادعایی نسبت به حق انتفاع داشته باشند.

قانون مدنی مصر پیرامون عمری با حقوق مدنی ایران در بعضی موارد نظر موافق و در پاره ای موارد نظر مخالف دارد. در ماده 993 قانون مدنی مصر[1] حق انتفاع با انقضای مدت منقضی می شود و چنانچه مدت تعیین نشده باشد مدت آن بمدت عمر منتفع محسوب می شود و در هرحال حق انتفاع با مرگ منتفع حتی پیش از انقضای موعد زائل می گردد.لذا قانون مدنی مصر درهرحال فوت منتفع راباعث زوال عمری می داند ولی قانون ایران درصورتی که مالک برای انتفاع مدتی معین نکرده باشد آنرا حبس مطلق دانسته و حق مزبور تازمان فوت مالک خواهد بود مگر مالک قبل فوت خود رجوع نماید. درصورتی که عمری بمدت عمرمالک یا ثالث باشد فوت منتفع در صورتی که حق انتفاع به مدت عمر جنین برقرار شده باشد، پس از زنده به دنیا آمدن جنین و فوت او حق انتفاع برطرف می­گردد. همچنین در صورتی که حق انتفاع به نفع جنین و به مدت عمر شخص ثالثی برقرار شده باشد، با فوت شخص ثالث حق انتفاع برطرف می­گردد.لازم بذکر است قانون مدنی مصر در ماده 995 اعلام می دارد که حق انتفاع در صورت عدم استفاده بمدت 15 سال منقضی می گردد.

  • رقبی

طبق ماده 42 ق.م : «رقبی حق انتفاعی است که از طرف مالک برای مدت معینی برقرار
می­شود.» مثلاً مالک برای مدت 3 سال، حق انتفاع ملک خود را به دیگری واگذار می­کند، که ممکن است برای 3 سال به نفع جنین برقرار شود، که در صورت زنده متولد شدن بتواند از منافع آن ملک به مدت 3 سال منتفع گردد.

اين عقد نيز همانند عقد «عمرى» لازم است و علت نامگذارى آن به «رقبى» يا از باب «ارتقاب» به معناى انتظار است؛ چرا كه مالك انتظار انقضاى مدت را مى‌كشد تا از ملك خود بهره‌مند گردد، و يا از باب «رقبه» است چون رقبۀ ملك در اختيار منتفع قرار داده شده است. حق انتفاع در «رقبى» تا پايان مدت براى منتفع ثابت است و كسى حق ردّ آن را ندارد.[2]

3- سکنی

حق انتفاع ممکن است سکونت در مسکنی باشد، که در این صورت سکنی نامیده می­شود. این حق ممکن است به طریق عمری یا به طریق رقبی برقرار شود.[3]

مثلاً حق انتفاع به نفع جنین برقرار شود که به مدت عمر مالک یا شخص ثالث یا خود جنین پس از تولد بتواند به مدت عمرش در محل تعیین شده سکونت گزیند، که این حق سکنی به صورت عمری می­باشد و ممکن هم هست مدت زمانی برای سکونت تعیین شود؛ مثلاً به مدت 10 سال که این حق سکنی به صورت رقبی می­باشد.

[1] –  Sanhori-abdolrazag- Egyptian civil code

سنهوری،عبدالرزاق،قانون مدنی مصر، مصوب 1949 میلادی، ماده993

 

[2] – طاهرى، حبيب الله، حقوق مدنى،ج 1 ،ص 222

[3] – ماده 43 ق.م : «اگر حق انتفاع عبارت از سکونت در مسکنی باشد، سکنی یا حق سکنی نامیده می­شود و این حق ممکن است به طریق عمری یا به طریق رقبی برقرار شود».

3- طاهرى، حبيب الله، حقوق مدنى ، ج1 ،ص 222

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالهای تحقیق

سئوالاتي كه سعي شده است در اين تحقيق مورد بررسي قرار بگيرند، عبارتند از اينكه:

1- آيا جنين از اهليت كامل برخوردار است؟ يا از قسمتي از آن و همچنين در صورت زنده متولد نشدن چه آثاري بر اهليت او بار مي گردد؟

فرضیه 1: برای اینکه انسان اهلیت تصرف (اجرای حق) داشته باشد،باید بالغ و عاقل و  رشید باشد.پس اگر جنین زنده متولد شود از حقوق مدنی متمتع می گردد.

2- نسبت جنين در اشكال مختلف به چه صورت است؟ و آيا طبق ماده 1167 قانون مدني بايد جنين به وجود آمده از زنا را فاقد نسب دانست؟ و يا اينكه مي توان جهت حمايت از او راه حل قانوني مناسبي يافت؟

فرضیه 2: نباید طفلی را که در نتیجه ارتباط نامشروع بوجود آمده از حقوق مسلم و طبیعی محروم کرد و او را بی هویت در جامعه رها نمود. حتی فرد به وجود آمده از زنا تنها تبعاتی که می تواند داشته باشد این است که فرد به وجود آمده از زنا از ارث محروم است،ولی از حقوق دیگر مانند حق بهره مندی از نفقه و حضانت و سایر حقوق محروم نمی گردد.

3- آيا جنين قابليت برخورداري از حقوق مدني را دارد؟ در خصوص مسائل مالي قابليت مالك شدن را دارد؟ اصولاً نحوه مالك شدن او به چه صورت است؟ همچنين در زمينه حقوق غير مالي،جنين از چه حقوقي و چگونه مي تواند بهره­مند گردد؟

فرضیه3 : جنين محجور و فاقد اهليت تصرف مي­باشد و اجراي حقوق او توسط نماينده قانوني يا قضايي وي صورت مي­گيرد. تمتع جنين معلق بر زنده متولد شدن مي­باشد؛ يعني با زنده متولد شدن جنين نتيجه مي­گيريم كه جنين از ابتداي داراي اهليت تمتع بوده است. حقوق غیرمالی جنین به حق حیات، سقط جنین، بهداشت روانی، حضانت و اداره امور جنین تقسیم­بندی می شود.