پایان نامه حقوق

دانلود پايان نامه بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

  • قرص پزو:

این قرص محرکی بسیار قوی است و می‌توان آن را جدیدترین محرک تولید شده در جهان دانست. این قرص تولید داروسازان کشور تایلند است. قرصی است بیضی شکل و تقریباً سبز رنگ که تأثیر و نئشگی آن دقیقاً مثل شیشه است، این قاچاقچیان پس از استقبال شدیدی که مصرف‌کنندگان مواد آمفتامینی و متامفتامینی از شیشه کردند حالا قرصی را تولید کرده‌اند که همان تأثیر شیشه را داراست و از سال 2009 میلادی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گرفته است با این تفاوت که هنوز به کشورهای دیگر قاچاق نمی‌شود و فقط در مجالس شبانه‌ای که در خیابان‌ها وجود دارند فروخته می‌شود آن هم نه به صورت قرص کامل بلکه به صورت یک دود فروخته می‌شود و کسانی که به این کشور مسافرت می‌کنند و البته تعدادشان هم کم نیست از این قرص استقبال شدیدی می‌کنند که بالاترین و مهم‌ترین دلیل تأثیر آن میل شدید جنسی در بین آقایان و خانم‌ها می‌باشد.

این قرص را همانند هروئین بر روی فویل یا ورق آلومینیوم انداخته و حرارت بسیار کمی به زیر آن می‌دهند و دود حاصل از آب شدن این قرص را مانند تریاک می‌کشند.

پس از مصرف دوباره می‌توان این قرص تکه تکه شده را که سریعاً خشک می‌شود به راحتی از روی فویل برداشت و در جایی دیگر گذاشت تا دوباره شخص بتواند آن را راحت مصرف کند.

 

2- توهم‌زا:

توهم یک تجربه درک در غیاب تحریک خارجی ارگان حسی است. به عنوان مثال شنیدن یک صدا در زمانی که کسی در حال صحبت کردن در فاصله قابل شنیدن نیست.

توهم دو خصیصة عمده دارد:

1- به صورت یک درک واقعی تجربه می‌شود و به عنوان یک تصور نیست.

2- به نظر می‌رسد از دنیای خارج می‌آید. در بعضی از حالات پزشکی مانند هیپوگلسیمی. [1]

دلیریوم ترمنس[2] تهدیدکننده و تیروتوکسیکوز[3] توهم ایجاد می‌شود و دانه‌های نیلوفر پیچ، جوز هندی از جمله مواد گیاهی توهم‌زای جدیدی است که آزمایش و تحقیق درباره آن‌ها اخیراً آغاز گردیده است.

دیگر داروهای توهم‌زا عبارتند از:

1- لیزرژیک اسید دی اتیل آمید (LSD)

2- دی متوکسی میل آمفتامین (STP-DOM)

3- تری متوکسی آمفتامین (IMA)

4- دی متیل تریپتامین (DMI)

5- سیلوسبین

6- مسکالین

7- متیل دی اکسی متامفتامین

8- فن سیکلیوسین

 

ج) حلال‌های ارگانیک:

انواع زیادی از چسب‌ها، حلال‌ها، پاک‌کننده‌های فرّار بوده و می‌توانند به خاطر آثار روانگردان استنشاق شوند. این مواد مشتمل بر، کروزن، چسب پلاستیک و لاستیک، تینر رنگ می‌باشد. ماده مربوطه از ظرف بعضاً بسته‌ای است که می‌تواند عمل غلیظ سازی را انجام دهد یا از یک پارچه آغشته یا پاکت پلاستیکی استنشاق می‌شود.

علائم مسمومیت با حلال: اختلال جهت‌یابی، عدم هماهنگی راه رفتن، تهوع، استفراغ و اغما.

[1] – Hypoglycemia (کمبود قند خون).

[2] – این بیماری معمولاً پس از ترک الکل بلافاصله ایجاد می‌شود و از علائم آن می‌توان بی‌قراری شدید، تحریک‌پذیری، عصبانیت و پرخاشگری اشاره کرد.

[3] – وقتی غده تیروئید در بدن پرکار شود، علائمی چون تپش قلب، بالا رفتن حرارت بدن، بی قراری، اضطراب و افزایش فشار خون را به دنبال دارد؛ به این بیماری تیروتوکسیکوز می‌گویند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوالات تحقیق:

سئوالات اصلی و اساسی که پیرامون موضوع رساله به ذهن متبادر می‌شود عبارتند از:

1- مواد مخدر و روانگردان چه نوع موادی هستند و چه آثاری بر جسم و روان انسان‌ها دارند؟

2- چه اسناد و مصوباتی در خصوص مواد روانگردان و مواد مخدر در عرصة داخلی و بین‌المللی وجود دارد؟

3- آیا اسناد داخلی و بین‌المللی برای پیشگیری و کنترل مواد روانگردان و مخدر هماهنگ بوده است؟

4- چرا در سطح جهانی جامعة ملل و نهادهای تخصصی وابسته به آن نتوانستند مواد مخدر غیرقانونی و http://lawfile.ir/به آن را به طور کامل ریشه‌کن کنند؟

5- اسناد بین‌المللی و کنوانسیون‌های مواد مخدر و رونگردان چه تأثیری بر روی قوانین داخلی ایران داشته‌اند؟