دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

تکه ای از متن پایان نامه :

گیسر[1] و همکاران (2005) در پژوهش خود بر روی زوج­های مبتلا به کمر درد مزمن دریافتند که معضلات روحی روانی بیشتر در بین زوج­های مبتلا با رضایت زناشویی پایین­تر همراه می باشد و رضایت زناشویی می­تواند باعث تسکین دردهای­ مزمن گردد. همچنین نتایج پژوهش بالتر و همکاران (2002؛ به نقل از غفاری و رضایی، 1392) به وجود همبستگی منفی بین اختلال وسواسی و میزان رضایتمندی زناشویی دلالت دارد.

نتایج پژوهش نوروزی (1391) نشان داد که رضایت زناشویی پیش­بینی کننده­ی مثبت مولفه ادراک افزایش یافته از ارزش زندگی، ادراک افزایش یافته از توانایی­های خویشتن و ایجاد روابط گرم و صمیمانه با دیگران می­باشد. البته عوامل فرهنگی و مذهبی دارای تاثیرات زیادی در رضایت­مندی از زندگی زناشویی هستند و نتایج مطالعه بدست آمده از کشورهای مختلف متفاوت بوده می باشد، برای مثال مطالعه انجام شده توسط هنین[2] (2008)، در انگلیس نشان داد که زنان مبتلا به سرطان دارای رضایت کمی از زندگی زناشویی خود می­باشند.

 

2-3-4- خودکارآمدی

افراد دارای خودکارآمدی بالا به تمام وظایف سخت که چالش برانگیز هستند، نزدیک می­شوند و کوشش­های خود را برای رویارویی با معضلات بیشتر می­کنند. خودکارآمدی بالا مرتبط با نتایج سلامتی بهتر و بهره گیری از رفتارهای محافظ و افزایش دهنده سلامتی می­باشد. انتظارات کم خودکارآمدی با بهره گیری از عواطف متمرکز بر استراتژی­های کنار آمدن مثل خودسرزنش کردن ربط دارد (کارادماس و کالانتزی[3]، 2004).

کیم[4] (2002)، از پژوهش خود نتیجه گرفت که بین متغیرهای روان­شناختی و سلامت روانی افراد ارتباط معنادار هست. باورهای خودکارآمدی به صورت نیرومندی با افسردگی و اضطراب ارتباط دارند. باورهای خودکارآمدی نشان­دهنده این مسئله هستند که فرد توانایی1388).

باورهای خودکارآمدی با سازگاری با درد ارتباط دارد و جنبه­های مختلف تجربه درد را تبیین[1]. Geisser

[2] .Hinnen

[3] .Karademas & Kalantzi

[4] .Kim

 پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی