دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

تکه ای از متن پایان نامه :

زناشویی مهمترین رکن سلامت روانی خانواده محسوب شده و عبارت می باشد از وجود یک ارتباط دوستانه همراه با حس تفاهم و درک یکدیگر، و نیز وجود یک تعادل منطقی بین نیازهای مادی و معنوی زوج­ها. نبود رضایت زناشویی در روابط بین همسران به کاهش سلامت روانی، کاهش رضایت از  زندگی و بروز مشکل در تعاملات اجتماعی آن­ها می­گردد رضایت زناشویی در واقع انطباق بین وضعیت موجود و وضعیت مورد انتظار می باشد (کجباف و همکاران، 1383).

همچنین براون و هریس[1] (2004) چهار عامل را مطرح می­کنند که حتی در صورت وجود عوامل مستعد کننده­ افسردگی و وجود رویدادهای مربوط به فقدان، از ایجاد افسردگی جلوگیری می­کنند. این عوامل عبارتند از : 1- وجود روابط صمیمانه با همسر یا زوج 2- داشتن یک شغل تمام وقت یا نیمه وقت 3- حضور کمتر از سه فرزند در منزل 4- وجود تعهدات جدی مذهبی. از این رو رضایت زناشویی و ابعاد مختلف آن تاثیر بسزایی در بهداشت روانی افراد دارد.

 

2-2-4- خودکارآمدی

خودکارآمدی یعنی قضاوت فرد درمورد این که با در نظر داشتن مهارت­هایی که دارد، چگونه با یک موقعیت (خوب یا بد) مقابله می­کند. در واقع خودکارآمدی اطمینانی می باشد که شخص بر اساس آن رفتاری خاص را با در نظر داشتن موقعیت به اجرا می­گذارد و انتظار نتایج ثمربخش دارد (بندورا، 2004).

در حقیقت خودکارآمدی یک متغیر مهم در انواع رفتار پیشرفت و نیز بسیاری دیگر از انواع رفتارها مانند سلامتی می باشد. افراد دارای باورهای خودکارآمدی ضعیف، به جای برخورد با موانع از آنها اجتناب می­کنند و به صورت غیر واقع بینانه­ای معیارهای بالایی برای خود در نظر می­گیرند و کوشش دارند انتظارات فوق العاده بزرگی را علیرغم توانایی­های خود برآورده نمایند. در نتیجه با شکست­های پیاپی مواجه شده که این شکست­ها به احساس بی­ارزشی و افسردگی او و نیز دیگر شرایط بیرونی نظیر ماهیت کار و محیط اجتماعی در نوسان باشد (پنتریچ و شانک، 1385).

به نظر موریس (2002) سه گذرگاه اصلی برای تاثیر سطح پایین خودکارآمدی بر احساس[1] . Brown & Harris

 پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه روانشناسی گرایش بالینی: پیش بینی سلامت روان بر مبنای راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی