دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 اجراي عدالت و لغو مجازات اعدام طبق پروتكل الحاقي دوم به ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي

قسمتی از متن پایان نامه :

 

روش های اعدام دوران معاصر

برای بیش از 2 قرن است که روش های اعدام مدام در حال تغییر بوده و از روشهایی که برای ایجاد درد و زجر برای متهم ایجاد شده بود، به روش هایی که کمترین درد را برای محکوم به همراه داشته باشد تغییر یافته است که در آنها تأکید بیشتر بر مرگ محکوم است نه شکنجه دادن وی.

در نتیجه اعمال گسترده مجازات مرگ، تلاش های مخالفان تنها موجب شد تا تمایلات به تدریج به سمت روش های کم درد تر و انسانی تر اعدام سوق پیدا کند. فرانسه در جریان انقلاب این کشور و در اثر نا آرامی های بعد از انقلاب، به شدت به اعدام مخالفین پرداخته بود و موجی از اعدام های سیاسی به راه انداخته بود که برای سهولت کار در اواخر قرن 18 گیوتین را اختراع کرد و انگلستان نیز در اوایل قرن 19 غرق کردن و پاره پاره کردن را لغو کرد. در آمریکا هم حلق آویز کردن و جوخه آتش به تدریج جای خود را به صندلی الکتریکی و اتاق گاز و سرانجام به تزریق مرگبار داد.

با بررسی سیر تاریخی و نحوه شکل گیری مخالفتها با اعدام می توان به این نتیجه رسید که یکی از مهمترین عوامل مخالفت با اعدام، خشونت ذاتی موجود در این مجازات بوده که به ویژه در اشکال خشن و زجر آور اجرای آن بروز بیشتری داشته به طوری که بسیاری از بینندگان این صحنه ها را متأثر کرده و تأثیرات منفی را در مورد این مجازات در ذهن بینندگان ایجاد می کرده است.

یکی از مهمترین عوامل در همین زمینه اجرای اعدام در انظار عمومی بوده است و عده ای مانند حامیان لغو اعدام در بریتانیا در سال 1868، معتقدند که اجرای این مجازات در ملاء عام می تواند با تأثیراتی که بر بینندگان دارد باعث تسریع در لغو این مجازات شود. پروفسور «آتسن سارات» از مهمترین حامیان لغو اعدام در آمریکا نیز در کتاب خود با نام « زمانی که کشور می کشد »، یکی از علل ادامه استفاده از مجازات مرگ در آمریکا را مخفی بودن آن از انظار عمومی دانسته واجرای آن در خفا را حذف آخرین دادگاه برای قضاوت افکار عمومی در مورد اعدام می داند. اما «دیوید گارلند» استاد جامعه شناسی و حقوق دانشگاه نیویورک، بر خلاف وی اعدام نکردن در انظار عمومی را نقطه شروع حرکت به سمت لغو اعدام دانسته و معتقد است که روند لغو اعدام در اغلب کشورهابا حذف آن از انظار عمومیو تبدیل آن به رویکردی مخفی و منزوی شده آغاز میشود.

در تأثیر خشونت ذاتی مجازات مرگ بر بینندگان حتی در دوران معاصر بهتر است به اعدام صدام حسین دیکتاتور سابق عراق اشاره کرد وی که در زمان دستگیری و محاکمه توسط بسیاری از اعراب هم به عنوان یک دیکتاتور مستحق مجازات قلمداد می شد با پخش فیلم صحنه اعدام او ناگهان وجهه وی تغییر کرد و این صحنه به شدت روی بینندگان این فیلم تأثیرگذار بود. این خشونت باعث شد که همه جنایات و نسل کشی هایی که صدام در طی سالیان مرتکب شده بود به سرعت فراموش شده و در عوض باعث جلب حس همدردی و دلسوزی به ویژه در میان اعراب سنی شود.

زجر آور بودن که یکی از مهمترین علل تعدیل مجازات مرگ بود تفاسیر مختلفی داشت به طوری که هنوزهم بین سیستم های قضایی مختلف تفاوت ها و اختلافاتی در مورد انتخاب آسان ترین و کم درد-ترین روش اعدام وجود دارد. در نگاهی کلی باید گفت که هیچ کدام از روش های اعمال این مجازات از سیل انتقادات دور نبوده و هر کدام از آنها از جوانبی مورد حمله منتقدین قرار گرفته اند. برای مثال در مورد حلق آویز کردن گزارش هایی وجود دارد که فرد اعدامی حتی تا 1 ساعت پس از آویخته شدن به دار نیز هنوز زنده بوده است و اینکه روش اجرای آن نقش مهمی را در مرگ بدون زجر و ألم محکوم دارد؛ به طوری که رابطه طول طناب و مرگ محکوم بسیار مهم است چرا که اگر محکوم وزن زیادی داشته و طول طناب هم بلند باشد ممکن است طناب پاره شده و یا گردن محکوم جدا شود. درست همان اتفاقی که برای «برزان ابراهیم تکریتی»، رئیس سازمان اطلاعاتی صدام حسین، در ژانویه 2007 رخ داده و هنگام اعدام وی، سر او از بدنش جدا شد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف از این تحقیق ارتقاء انصاف و عدالت با تأکید بر همه اشکال خشونت میباشد و درجستجوی آن است که با تلفیق ارزش های مورد احترام جوامع با حقوق بشر در راستای ظرفیت سازی ملی برای دسترسی به عدالت و ارتقاء حقوق بشر قدمی بردارد و اینکه نشان دهد چگونه نگرش های ما در مورد خشونت در طی زمان دستخوش تغییر شده اند. امروزه فهرست های حقوق بشر پیوسته بلند بالاتر شده است و طیف گسترده ای از موضوعات را دربر می گیرد. برای اینکه حقوق بشر معنایی واقعی برای مردم داشته باشد باید با برخورداری همه جانبه و منسجم، ضمن توجه اصیل به فرهنگ و سنت های هر جامعه ترویج گردد.مواردی که در این تحقیق مورد بحث قرار میگیرد تا حد زیادی فشرده و خلاصه شده است و جای تحقیقات گسترده تر با دسترسی به منابع وسیع تر را دارد.

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه اجراي عدالت و لغو مجازات اعدام طبق پروتكل الحاقي دوم به ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه اجراي عدالت و لغو مجازات اعدام طبق پروتكل الحاقي دوم به ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي