در این نوشته درباره رتبه الکسا، اهمیت اون و ارتباطش با رتبه بندی موتورهای جستجو می خونید. هم اینکه می بینین که عوامل موثر بر اون چه هستن و چیجوری می تونیم اونو بهبود بخشیم.

اگه فقط به یه چیز در این دنیای گذرای غیرقابل اعتماد بشه اعتماد کرد، اون «آمار و ارقام» است و یکی از گزینه هایی که واسه دریافت یه آمار تقریباً دقیق و قابل اعتماد از سایت خود در قیاس با رقبا دارین، «رتبه الکسا» است. در واقع، اگه به دنبال محبوبیت رو به رشد و رشد کار و کاسبی خود هستین، چاره ای ندارین به جز اینکه به فکر افزایش رتبه الکسا باشین.

به چه دلیل افزایش رتبه الکسا مهمه؟

رتبه الکسای سایت شما از اون دسته از شاخص هاییه که در دسترس همه و از جمله شرکا، سرمایه گذاران و مشتریان بالقوه قرار داره و پس این ادما از اون به عنوان معیاری واسه امتحان وضعیت فعلی کار و کاسبی شما استفاده می کنن. اونا با در نظر گرفتن این متر و ملاک تخمین میزنن که سایت یا کار و کاسبی شما چقدر پررونقه. پس، هرچه رتبه الکسای شما عدد کوچیکتری باشه، بیشتر به نفع شما میشه و برعکس.

دقیقاً واسه همینه که صاحبان کار و کاسبی های جور واجور همیشه به دنبال افزایش یا در واقع، بهبود رتبه الکسای وب سایتای خود هستن. به خاطر همین ما در این مقاله، اول با الکسا و چگونگی کارکرد سیستم آزمایش اون در رتبه بندی وب سایتا آشنا میشیم و بعد به شکل سه بخش، به سراغ ذکر روشی واسه بهبود یا افزایش رتبه الکسا میریم.

رتبه الکسا چیه؟

قبل از هر چیزی باید با یه عبارت کلیدی به نام «رتبه الکسا» آشنا شیم. رتبه بندی (Rank) یا همون رتبه بندی الکسا یه سیستم امتیازدهیه که به وسیله به عنوان یکی از زیر مجموعه های آمازون () ارائه و مدیریت می شه و اندازه بازدید از وب سایتای جور واجور رو محاسبه و اعلام می کنه.

بیشتر بدونین: ۵ اشتباه عادی در مورد سئو و بهینه سازی سایت

سئو

قسمت پشتیبانی سایت الکسا با توضیح چگونگی انجام این رتبه بندی، موضوع رو بازتر می کنه:

«تخمین اندازه ترافیک و رتبه دهی الکسا براساس رفتار آدمایی در اینترنت انجام میشه که جزو جامعه آماری ما در سطح جهان بوده و مثلا ای از کل کاربران اینترنت حساب می شن. رتبه های الکسا براساس اطلاعاتی تعیین می شن که از کاربران مورد اشاره در دوره های منظم سه ماهه جمع آوری شده.»

مثلا، رتبه سایت گوگل «۱» است:

الکسا چه عواملی رو در رتبه بندی خود دید می کنه؟

قبل اینکه بخوایم واسه افزایش رتبه الکسا برنامه ریزی کنیم، باید بدونیم که الکسا موقع رتبه بندی چه مواردی رو روش زوم می کنه. حالا خوبیش اینه الکسا در مورد چگونگی انجام محاسبات خود (برخلاف گوگل) به طور کاملً صاف و صادقه.

برنامه ریزی

الکسا در مطلب کوتاهی در وبلاگ خود با عنوان «راهنمای افزایش رتبه الکسا» می نویسه:

«الکسا هر روز میانگین تعداد بازدیدکنندگان و بازدید از صفحات هر سایت در طول سه ماه گذشته رو برآورد می کنه. وب سایتی که کل بازدیدکنندگان و بازدید بیشتری در طول سه ماه گذشته داشته باشه، رتبه ۱ رو دریافت می کنه و سایتی که کمترین بازدیدکننده و بازدید رو داره، رتبه ای نزدیک به ۳۰ میلیون رو دریافت می کنه. اگه طبق آزمایشامون هیچکی در طول سه ماه گذشته از سایتی بازدید نکرده باشه، در اینصورت اصلاً واسه اون سایت رتبه ای تعیین نمیشه.»

الکسا در همون مطلب با ارائه چند نمودار به روشن تر شدن موضوع کمک می کنه:

طبیعتاً گوگل از هر سایت دیگری در اینترنت ترافیک بیشتری دریافت می کنه و با در نظر گرفتن تعداد بازدیدکنندگان و بازدیدها در بالاترین جایگاه قرار میگیره.

الکسا به این واقعیت هم اشاره می کنه که هرچه به قله این نمودار نزدیکتر شید، بالابردن رتبه سخت تر می شه. مثلا، شاید افزایش رتبه الکسا از ۲۴۵۰۰۱۳۲ به رتبه ۲۰ میلیون کار تقریباً آسونی باشه، اما رسیدن از رتبه ۵۰ به ۴۰ به همون آسونی نیس.

جون کلام اینکه دو عامل در تعیین و افزایش رتبه الکسا حرف اول رو می زنه که هر دوی اونا بر مبنای آمار سه ماه گذشته سنجیده می شن:

 1. میانگین تعداد بازدیدکنندگان در روز
 2. تعداد بازدید از صفحات سایت (PageView)

حالا که با الکسا و چگونگی کارکرد اون آشنا شدیم، به سراغ روشی واسه افزایش رتبه الکسا میریم.

ما روشای افزایش رتبه الکسا رو در این مطلب به سه بخش تقسیم کردیم:

 1. افزایش ترافیک
 2. بهینه سازی سایت
 3. تبلیغات

در هر کدوم از این بخشا بهترین گزینه هایی که به کمک اونا می تونین رتبه الکسای سایت خود رو زیاد کنین رو ذکر می کنیم.

بخش اول: افزایش ترافیک

۱٫ چگونگی رتبه بندی الکسا رو درک کنین

مواردی که در قسمت ابتدایی این مقاله گفتیم واسه این بخش به طور کاملً کارساز و کافیه، اما فقط به یه نکته اشاره نشد و اونم اینکه الکسا معمولاً آمار خود رو براساس عادات و رفتار کاربرانی جمع آوری می کنه که نوارابزار (تولبار) الکسا رو در مرورگر خود نصب کردن. این به اون معنیه که جامعه آماری الکسا تقریباً کوچیک بوده و به طرف آدمایی انحراف داره که به به کار گیری نوارهای وسیله روی مرورگرهای خود عادت یا علاقه دارن. این نکته رو هم یادتون باشه که افزایش رتبه الکسا مستقیماً بر رتبه شما در یافته های موتورهای جستجو تاثیری نداره، بلکه اقداماث مثبت و حساب شده ای که در جهت افزایش این رتبه انجام می دین، به طور غیرمستقیم باعث افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو می شه.

کلا، تجربه نشون میده که با جذب ترافیک بیشتر از راه محتوای باکیفیت و هم اینکه توجه خاص نسبت به اصول سئو (بهینه سازی واسه موتورهای جستجو) می تونین تماشاگر افزایش رتبه الکسا واسه سایت خود باشین.

۲٫ روی تولید محتوای باکیفیت تمرکز کنین

مهم ترین و بهترین روش واسه افزایش اندازه ترافیک، تولید و ارائه محتوای باکیفیت، خاص و استثنایی و خاص هستش. با در نظر گرفتن نوع سایت و اهدافی که دارین، روشای زیاد و متفاوتی رو در پیش دارین. مثلا، اگه به دنبال افزایش ترافیک و رتبه الکسای وبلاگ خود هستین، باید تلاش کنین تا همه مطالب شما جذاب و منحصر به فرد باشه؛ یا اگه سایت شما عکس محوره، بهترین و بی مثال ترین تصاویر رو منتشر کنین. در هر صورت و تحت هر شرایطی، اطمینان پیدا کنین که محتوای شما خالی از هرگونه اشتباهیه و به کام مخاطبان تون خوش میاد.

۳٫ نظم و ادامه رو در انتشار محتوا رعایت کنین

به روزرسانی مرتب سایت باعث می شه که کاربران بازم به سایت شما مراجعه کنن و از این روش، اندازه بازدید از صفحات اونو بالا ببرن. این به نوبه خود به موتورهای جستجو هم نشون میده که سایت فعالی دارین و باعث می شه که کاربران بیشتری رو به سمت شما هدایت کنن. مثلاً اگه وبلاگ دارین، دست کم هر هفته اونو بروزرسانی کنین.

۴٫ به اشتراک گذاری محتوا رو آسون کردن کنین

توانایی به اشتراک گذاشتن محتوا در عصر رسانه های اجتماعی یکی از مهم ترین عامل هاییه که می تونه باعث افزایش ترافیک و به پیروی از اون، افزایش رتبه الکسا شه. بخاطر این، باید از عناوین و تصاویر خیلی مهم استفاده کنین و جمله های ابتدایی مطالب تون جذاب باشه و حس کنجکاوی خواننده رو تحریک کنه. این جذابیت باعث می شه که با به اشتراک گذاشته شدن محتوا، کاربران بیشتری به سمت شما جذب شن.

۵٫ به تغییر طرح سایت خود فکر کنین

سبک و راه و روش مورد علاقه کاربران به طور دائمی در حال تغییر و تحوله. پس اگه ده ساله که طرحی نو در نینداخته اید، واقعاً از قافله عقب مونده اید. وب سایتی که طراحی اون مرتب و کاربردیه ترافیک بیشتری رو جذب کرده و به حفظ کاربران کمک می کنه.

مقاله در رابطه: HEO چیه؛ ۱۰ نکته ای که درباره بهینه سازی سایت واسه کاربر باید بدونین

۶٫ به یه برنامه افزایش رتبه الکسا ملحق شید

برنامه ها و سرویسایی وجود دارن که با به کار گیری اونا می تونین رتبه الکسای سایت خود رو بهتر کنین. روش کار در این برنامه ها به این ترتیبه که کاربران اون -که همه از نوارابزار الکسا استفاده می کنن- به سمت بازدید از سایت شما جهت داده می شن و همین امر باعث افزایش رتبه شما می شه. اینجور برنامه هایی هزینه بره و از اونجایی که محبوبیت سایت شما در مقایسه با رقبا ً و به صورت دائمی افزایش پیدا نمی کنه، افزایش رتبه الکسا از این روش نمی تونه ارزش چندانی داشته باشه.

کار دیگری که می تونین بکنین نظر گذاشتن در وب سایتای مشابه سایت خودتونه. با گذاشتن لینک سایت در نظرات، کاربران رو به سمت خود هدایت می کنین و رتبه الکسای تون رو افزایش می دین.

۷٫ نوارابزار الکسا رو نصب کنین

همونطور که قبلاً هم گفتیم، جامعه آماری کاربران الکسا تشکیل شده از افرادیه که از نوارابزار یا همون تولبار این شرکت استفاده می کنن، پس خودتون هم با نصب این وسیله می تونین به این جامعه ملحق شید. البته شاید بازدید شما یه نفر نتونه تاثیر زیادی در رتبه سایت تون بسازه، اما به هر حال تکرار اون و در حجم بالا شاید بد نباشه.

بیشتر بدونین: ۵ اشتباه بزرگ در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

بخش دوم: بهینه سازی سایت

۱٫ از کلمات کلیدی بهتری استفاده کنین

از پایهً انگیزه شما واسه بهبود و افزایش رتبه الکسا چیه؟ به احتمال زاد به دنبال کسب رتبه بهتری نسبت به رقبای خود هستین. درسته که این طبیعیه و واسه پیشرفت در هر زمینه ای باید از رقبا پیشی بگیرین. اما چیجوری؟

یکی از بهترین روش ها واسه افزایش رتبه الکسا و کلا بهبود سئو، بررسی کلمه های کلیدی پرکاربردیه که به سمت سایت شما ترافیک جذب می کنه. با شناسایی این کلمات کلیدی می تونین سایت خود رو واسه اون کلمات کلیدی بهینه سازی کنین و پیشرو باشین. از این روش با یه تیر دو نشون می زنید: هم رتبه الکسای سایت خود رو افزایش می دین و هم رتبه شما در یافته های موتورهای جستجو خوب میشه.

اما چیجوری می تونین کلیدواژهاشون رو بررسی کنین؟ یکی از بهترین گزینهاتون Keyword Planner گوگله. کافیه که به داشبورد اون مراجعه کرده و روی Search for new keywords using a phrase, website or category کلیک کنین. البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که در زمان نوشتن این مقاله، واسه دسترسی به این وسیله به وسایل تغییر آی پی نیاز دارین. علاوه بر این، پس از اولین ورود از راه متن START USING KEYWORD PLANNER در این لینک، اول از گزینه Skip the guided setup استفاده کنین و پس از درج کشور، منطقه وقتی و واحد پول، با گزینه No campaign ادامه بدین:

بعد در قسمت Your landing page نشانی سایت یکی از رقبا رو وارد کنین:

روی Get Ideas در پایین صفحه کلیک کنین تا فهرستی از کلمات کلیدی ظاهر شه. این فهرست حجم ماهانه جستجوهای انجام گرفته و اندازه رقابت هر کلمه کلیدی رو نشون میده.

به کار گیری کلمات کلیدی مناسب می تونه باعث شه که محتوای شما در جستجوهای در رابطه در موتورهای جستجو ظاهر شه. یادتون باشه که انباشته کردن محتوا با کلمات کلیدی به ضرر شما تموم می شه؛ کلمات کلیدی باید به شکل طبیعی در نوشته ظاهر شن. واسه پیدا کردن کلمه کلیدیای مناسب و محبوب در بخش فعالیت خود علاوه بر گوگل پلنر می تونین از گزینه هایی مانند google trends.com یا استفاده کنین.

 • متن مقاله: این اولین جاییه که باید واسه بهبود و بهینه سازی کلمات کلیدی اون تلاش کنین. مهم ترین کلمات کلیدی رو چند بار در متن بیارین و اطمینان پیدا کنین که وجود هر کدوم از اونا در متن به طور کاملً طبیعی به نظر می رسه.
 • نشانی صفحه (URL): در نشانی صفحه مورد نظر هم می تونین از کلمه کلیدیای اصلی خود استفاده کنین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ً باید از کلمات انگلیسی استفاده کنین، چون که متن فارسی بیشترً باعث طولانی شدن نشانی و حتی به هم ریختگی اون می شه.

۲٫ تصاویر رو بهینه سازی کنین

یکی از موثرترین روش ها واسه دریافت ترافیک از سایتای دیگه، وجود لینک سایت شما در اونا یا همون بک لینکه. به این منظور، می تونین واسه سایتای دیگه به عنوان نویسنده مطلب بنویسین یا از رپرتاژ آگهی استفاده کنین. البته نظرگذاشتن واسه وبلاگای دیگه هم می تونه به درد بخور باشه، اما از اونجایی که این لینکا بیشترً nofollow هستن، معمولاً از نظر موتورهای جستجو ارزشی ندارن و حتی چه بسا به عنوان اسپم هم شناخته شن.

یادتون باشه که:

 • اعتبار سایتی که شامل لینک سایت شماس، در رتبه شما در یافته های جستجو اهمیت به سزایی داره.
 • انکر تکست (Anchor Text) یا متنی که به جای نشانی لینک قرار میگیره باید با محتوایی که به اون لینک داده شده در رابطه باشه.

مقاله در رابطه: ۹ روش آسون واسه لینک سازی هدف دار

۴٫ از سایت مپ (Sitemap) استفاده کنین

وجود سایت مپ، کار رباتای(bot) موتورهای جستجو رو واسه بررسی و ایندکس کردن تسریع می کنه. واسه ساختن سایت مپ می تونین از ابزارهایی که معمولاً به رایگان روی سیستمای مدیریت محتوا قابل نصب هستن، کمک بگیرین.

۵٫ ساختار سایت خود رو بررسی کنین

باید مطمئن شید که رباتای موتورهای جستجو خیلی راحت می تونن سایت شما رو ایندکس کرده و در این راه به مشکلی بر نمی خورن. سرویسایی در اینترنت وجود دارن که به کمک اونا می تونین فعالیت باتا رو مثل سازی کنین. از جمله این وب سایتا میشه به اسکریمینگ فراگ اشاره کرد.

مشکلی

۶٫ سایت خود رو به موتورهای جستجو معرفی کنین

معمولاً موتورهای جستجو خودشون در آخر سایت شما رو پیدا و ایندکس می کنن، اما واسه بهبود و تسریع این روند بهتره که شخصاً دست به کار شید و با ثبت نام در صفحات مخصوص مدیران سایتا در موتورهای جستجو، خودتون سایت مورد نظر رو معرفی و سایت مپ اونو هم ثبت کنین. سه موتور جستجویی که باید روی اونا تمرکز کنین، گوگل، بینگ و یاهو هستن.

۷٫ از سیستم آماری الکسا استفاده کنین

اگه امکان و تمایل به پرداخت هزینه واسه دریافت اطلاعات پیشرفته تر و بهتری از وضعیت رتبه خود رو دارین می تونین از Certified Site Metrics الکسا استفاده کنین. از این روش، یه کد Alexa Certified دریافت می کنین که با درج اون در صفحات سایت خود می تونین مستقیماً ترافیک ورودی رو سبک سنگین کنین. این کار چندین مزیت داره:

 • دریافت رتبه دقیق تر؛
 • دسترسی به گزارشای دقیق تر (یه داشبورد اختصاصی دارین)؛
 • نظارت دقیق بر کارکرد سایت؛
 • امکان نمایش عمومی یا خصوصی تعداد بازدیدکنندگان، بازدیدها و رتبه.

چیجوری سایت خود رو Certified کنیم؟

اصطلاح «Certified» شدن به این معنیه مراحل لازم رو طی کردین و یه کد مخصوص که امکان امتحان مستقیم ترافیک سایت شما واسه الکسا رو جفت و جور می کنه، در سایت خود قرار دادین.

واسه Certified شدن باید:

 1. از یکی از پلنای Basic، Insight، Advanced یا Advanced High Traffic یه اشتراک بخرین؛
 2. دستورالعمل درج کد الکسا در همه صفحات سایت رو اجرا کنین؛
 3. روی دکمه Scan My Site کلیک کنین تا وجود و صحت کد در سایت شما بررسی شه؛
 4. اگه کد به درستی قرار داده شده باشه، ثبت اطلاعات تا ۳ ساعت بعد از اون شروع می شه.

در واقع، این کار به شما دید روشن تر و دقیق تری نسبت به وضعیت سایت تون میده تا بتونین به کمک ابزارهایی که در اختیار دارین رتبه بهتری به دست بیارین.

بخش سوم: تبلیغ سایت

۱٫ در رسانه های اجتماعی واسه سایت خود صفحه بسازین

مثلاً می تونین از فیسبوک و گوگل پلاس به عنوان دو مورد از محبوب ترین شبکه های اجتماعی کمک بگیرین و هر بار که محتوای جدیدی منتشر می کنین، در صفحه خود در این سایتا به اون لینک بدین.

۲٫ یه تریبون واسه خود درست کنین

از توییتر یا وسایل مشابه کمک بگیرین و لینک جدیدترین مطالب خود رو در اون قرار بدین. بعد کار کنین و با بقیه کاربران و فعالان بخش ای که در اون تخصص دارین، تعامل داشته باشین.

۳٫ فید RSS درست کنین

وجود فید RSS به بازدیدکنندگان این امکان رو میده تا مشترک فید مورد نظر شده و با ارسال هر محتوای جدید، فوراً باخبر شن. پس امکان فعالیت و تعامل بیشتری به وجود میاد و این همون چیزیه که می تونه در افزایش رتبه الکسا واسه سایت شما اثر داشته باشه.

۴٫ یه فهرست ایمیل مارکتینگ درست کنین

اگه سایت شما نیاز به عضویت داره، می تونین با به کار گیری ایمیل هایی که از کاربران گرفتین یه فهرست درست کنین و آیتمای محتوایی برگزیده و آخرین اخبار و به روزرسانیا رو واسه اونا بفرستین. این تاکتیک واسه افزایش تعامل و هم اینکه تشویق کاربرانی که مدتیه به سایت شما سر نزده ان معجزه می کنه.

مقاله در رابطه: چیجوری کمپینای ایمیلی موفق راه بندازیم؟

۵٫ گزینه اشتراک گذاری محتوا رو فعال کنین

واسه همه مقالات و پستای باحال خود دکمهایی رو قرار بدین تا کاربر خیلی راحت بتونه محتوای مورد نظر رو در سایتای گروهی مثل ، و سایتای مشابه، با بقیه به اشتراک بزاره.

حرف آخر

افزایش رتبه الکسا از جهات بسیاری این پتانسیل رو در خود داره که بر پیشرفت و رونق سایت و کار و کاسبی شما تاثیر بزاره. این شاخص از جمله معیارهاییه که خیلی از مردم موقع اراده کردن واسه انتخاب و همکاری با شما اونو مورد توجه قرار میدن. در نتیجه، افزایش رتبه الکسا و قرار گرفتن در جمع صد هزار سایت برتر رو باید به عنوان یکی از اولویتای خود مشخص و در جهت تحقق این هدف تلاش کنین.

اراده کردن

اگه به مواردی که در بالا به اونا گفته شد عمل کنین، رسیدن تقریباً سریع شما به یه جایگاه مطلوب رو میشه تقریباً تضمین کرد. در عین حال، اگه تازگیا کار خود رو شروع کردین و رتبه واقعاً ضعیفی دارین، راه درازی رو واسه رسیدن به جایگاهی که بتونین جذابیتی واسه فعالان بازار پیدا کنین در پیش دارین. با این وجود، افزایش رتبه الکسا اونقدر مهمه که ارزشش رو داشته باشه که از دل و جون واسه اون مایه بذارین.

مشاهده نسخه pdf مقاله: رتبه الکسا چیه؛ نکاتی  موثر و هوشمندانه واسه  بهبود اون

Categories:آموزشی