سه ترن بازاریابی محتوا در سال 2018

چکیده این مطلب : انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۷ ۲ نظر ۲,۰۰۴ بازدید

ترندها همیشه مهم هستن و اگه اونا رو شناسایی کنیم قدم بعدی ما رو مشخص می کنن، در این مقاله سه ترن بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸ که می تونن آینده کار و کاسبی شما رو تغییر بدن معرفی می شن.

اگه پنج سال پیش کسی از بازاریابی محتوا صحبت می کرد، کمتر کسی متوجه منظور اون می شد اما امروزه همه چیز فرق کرده و بازاریابی محتوا مانند سئو، SEM و رسانه ی اجتماعی به مبحثی مهم و شناخته شده تبدیل شده. اما این معنی هم مانند بقیه مفاهیم دیجیتالی، پیوسته دچار تغییرات می شه.

در سالهای گذشته ما تماشاگر پیدایش ترندهای متفاوتی در بازاریابی محتوا بودیم مانند تبدیل شدن نام های تجاری به ناشران، ظهور ویدیو و تبلیغات بومی که همه به بخش مهمی از برنامه های محتوایی تبدیل شده ان. حالا باید ببینیم که سال ۲۰۱۸ چی واسه بازاریابی محتوا در چنته داره؟ در این سال نام های تجاری مشهور چه تصمیماتی واسه پخش محتوای خود می گیرن؟

واسه فهمیدن این موضوع، یه بنیاد مشاوره نشستی بین المللی در سنگاپور تشکیل داد و از بازاریابهای سرشناس نام های تجاری مشهور دعوت بعمل آورد تا نظرات اونا رو به صورت نفر به نفر در مورد این مسئله و بقیه موضوعات مربوط به بازاریابی جویا شه. میزبان میز اختصاص داده شده به بازاریابی محتوا، آقای اون ژن اَنگ مربی اصلی بنیاد مشاوره در آسیا بود.

در ادامه جمع بندی موارد مطرح شده در اون روز آمده.

بازاریابی محتوا

۱) شخصی سازی زیادتر از اندازه محتوا:

اولین ترندی که شرکت کنندگان بدون اشاره داشتن این بود که دیگه دوره ی تولید یه محتوا واسه هزاران گروه جور واجور سر اومده و امروزه بازاریاب ها واسه هر گروه به صورت اختصاصی هزاران بخش محتوایی تولید می کنن.

دلیل این افزایش چشم گیر، تولیدِ بیشتر از اندازه ی محتوا بوسیله بازاریاب ها واسه بخش های جور واجور شونه. واسه کمک به این موضوع، سایت یوتویوب تازگیا یه سرویس با عنوان Director Mix در اختیار کابران گذاشته که امکان فرستادن هزاران ویدیو تو یه گروه رو جفت و جور می کنه.

اینکه کاربر کدوم ویدیو رو واسه دیدن انتخاب کنه تحت اثر فاکتورهای زیادی مثل فاکتورهای دموگرافیک، رفتاری (یعنی چیزی که جستجو یا روی اون کلیک می کنن) نرم افزارهایی که دانلود کرده ان و حتی مکانی که بوده ان (فیزیکی یا به کار گیری اطلاعات گوگل مپ) است.

با اینحال اندازه کافی از اطلاعات، حالا بازاریاب ها می تونن محتوایی رو به مشتری ارائه بدن که بیشتر به اون مربوطه و واسه خود اون تولید شده. مثلا، اگه کاربر به دنبال یه مغازه ی وسایل ورزشیه می توان یه ویدئوی مربوط به اسکی رو به اون نشون داد.

شرکت کنندگان گفتن که به کار گیری این روش و توجه همگانی به اون باعث شده که این روش به عنوان یه رابطه با آینده بالقوه واسه خلق محتوا محسوب شه.

تولید محتوا

۲) به کار گیری افراد موثر در حال زیاد شدنه:

ترن بعدی مطرح شده بوسیله شرکت کنندگان، افزایش در اندازه به کار گیری افراد مشهور و موثر بوسیله نام های تجاریست. با اینکه برنده های لوکس و لوازم آرایشی سالهای زیادیه که از افراد مشهور و سرشناس واسه تبلیغات خود استفاده می کنن، بااین حال این موضوع واسه صنایع دیگه تازگی داشته و امروزه تقریباً تموم اونا بدنبال شراکت با افراد مشهوری هستن که در فضای مجازی بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرند.

دلیل این تغییر اینه که بازاریاب ها به دنبال روش قابل اعتمادتری واسه تبلیغ محصول خود هستن. در همین زمینه نام های تجاری که در بازاریابی بوسیله افراد مشهور بی تجربه هستن با اینکه به دنبال افراد با موقعیت اجتماعی قوی با میلیون ها دنبال کننده نیستن اما درعوض روی افراد کمتر موثر با ده یا صد هزار دنبال کننده تمرکز می کنن. شرکت کنندگان گفتن اگه افراد با تاثیرگذاری کمتر واسه کمک به پخش محتوا پولی هم دریافت کنن، مبلغ بسیار کمیه و چیزی که از منتشر کردن این محتوا با فالوررها عایدشان می شه بیشتر شامل به دست آوردن اطلاعات و جزییات از افراد کارشناس؛ جلب توجه بیشتر و یا دریافت اجناس مجانیست.

بعضی وقتا بازارایابا از کارکنان شرکتشون واسه تاثیرگذاری روی افراد استفاده می کنن که نزدیکی بیشتری هم به نام تجاری دارن و در زمان استخدام از اونا خواسته می شه که پیامِ نام تجاری رو از راه شبکه ی اجتماعی شخصی شون به مردم انتقال بدن. اینکه تاثیرگذاری افراد مشهور در دراز مدت هم مؤثر هستش یا خیر هنوز مشخص نشده اما چیزی که مشخصه اینه که در سال ۲۰۱۸ نام های تجاری بیشتری به دنبال شراکت با افراد مشهور واسه پخش محتوای شون در شبکه های اجتماعی هستن.

سه ترن بازاریابی محتوا

۳) بومی سازی محتوا:

آخرین ترن معرفی شده بوسیله شرکت کنندگان اینه که تعادل بین تولید محتوای جهانی و بومی در حال تغییره. اون ها گفتن که قبلاً محتوا انگار در مرکز سازمانی جهانی درست می شد و واسه ترجمه و گذاشتن در رسانه به ادارات محلی ارسال می شد. امروزه نام های تجاری جهانی خیلی زیادً باور دارن که ترجمه ی بخش های محتوایی دیگه فایده نداره.

محتوای ایجاد شده در مرکز سازمانی اروپایی به کار کشورای جنوب شرقی آسیا نمی آید. پس امروزه ادارات محلی به جای ترجمه ی شامل؛ خودشون اون رو تولید می کنن، به این صورت که عامل های محتوایی (تصویر، سرفصل ها و چیزای دیگه ای به جز اینا) و روش هدف دار ها به کارکنان بومی داده می شه بعد اونا از سرمایه های رسانه ای واسه ایجاد محتوای مناسب خودشون استفاده می کنن.

نه فقط این روند تولید محتوا واسه بازارهای محلی مناسب تره بلکه به ادارات محلی این امکان رو می دهد که محتوای مخصوص خودشون رو تولید کنن که با تولید یه محتوای واحد جهانی فرق داره. بیشتر شرکت کنندگان نشست باور داشتن که هنوزم بر سر این موضوع، بین ادارات محلی و جهانی تنش هایی هست اما راه و روش محبوب سال ۲۰۱۸، تولید محتوای محلیِ بیشتر هستش.

مشاهده نسخه pdf مقاله: سه ترن بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *