Site Loader

عکس و خبر تصادف پراید و ترمز abs

یه سال پیش، پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که از شماره گذاری خودروهای بدون ترمز ABS دوری می کنه. این تصمیم پلیس، با عکس العمل شدید خودروسازان داخلی مواجه شد؛ اونا به فکر بودن که پلیس از پایه حق اینجور تصمیمی نداره و هم می گفتن که ترمز ABS ، بیشترین حد باید جزو آپشنای اختیاری مشتریان باشه و خودروسازان نباید مجبور به تعبیه این سیستم در همه تولیداتشان شن…

به گزارش عصرایران ، با این حال پلیس راهنمایی و رانندگی بر تصمیم خود پای فشرد و حتی کار به جایی رسید که خط تولید پژو ۴۰۵ و روآی ایران خودرو، واسه تجهیز اون به سامانه نصب ABS به مدت ۱۰ روز متوقف شد.

پلیس اصرار خود مبنی بر اجبار خودروسازان به نصب ABS رو این جوری توجیه می کرد که این سیستم ترمز، می تونه ایمنی خودرو مخصوصا در سرعتای بالا و در آب و هوای بارانی رو زیاد کنه و بدین وسیله از آمار تلفات رانندگی در جاده های کشور کم کنه.

آخرسر در “اصرار پلیس و رد خودروسازان” این، راهنمایی و رانندگی بود که بازی رو برد و خودروسازان معتقد شدن که تموم تولیدات خود رو مجهز به ترمز ABS کنن.

حالا و پس از یه سال ، بررسیای عصرایران نشون میده از بین دو خودروساز بزرگ و اصلی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا، تنها اولی به تعهد خود عمل کرده و تموم محصولاتش رو مجهز به ترمز ABS کرده، اما دومی یعنی سایپا، برغم اجبار موجود هنوز که هنوزه پرایدهای صبای خود رو که جزو پرتیراژترین خودروهای تولیدی کشور هستش، مجهز به این سیستم ایمنی نکرده.

سایپا، بیشترین حد کاری که کرده اینه که سیستم ABS رو جزو آپشنای پراید صبا قرار داد تا هر کدوم از مشتریان که خواست با پرداخت مبلغ بیشتری از این امکان بهره مند باشه و بقیه مشتریان باید به همون ترمزهای قدیمی و به درد نخور اکتفا کنن و پشت فرمون، تن و بدنشون بلرزد که خودروی شون وقتی که لازمه، وای میسته یا اینکه ناامن ترین خودروی ساخت داخل اونا رو هم به جمع ۲۷ هزار قربونی سالیانه سوانح رانندگی خواهد فرستاد.

از پلیس راهنمایی و رانندگی انتظار میره همونجوریکه در مجبور سازی خودروسازان به نصب ترمز ABS اصرار داشت، بر کارکرد اونا هم در این مورد نظارت داشته باشه و از اهرم قانونی خود یعنی شماره گذاری خودروها واسه اجرایی کردن این موضوع حیاتی استفاده کنه چه اینکه اگه در برابر شرکت سایپا که ً به این بی توجهی کرده، سکوت و مماشات شه، چه تضمینی هست که ایران خودرو هم با مشاهده شماره گذاری بدون مشکل پرایدهای بدون ABS ، دوباره محصولاتش رو بدون این سیستم نگه دارنده به بازار عرضه نکنه؟

پلیس به شماره گذاری خودروهای بدون ABS یا ارابهای مرگ ادامه میده؟!

جمع آوری : آلامتو