دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل فقهی وحقوقی امر به معروف و نهی از منکر

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در دوران بنی امیه وبنی عباس
بعد از پيغمبراكرم‎صلّي‎الله عليه و آله اگر چه خلافت از مجراي صحيح و اصيل خود منحرف شد ولي درعمل به ساير احكام اسلام و اجراي حدود، چون به زمان پيغمبر‎صلّي‎الله عليه و آله نزديك بودند مراقبت مي‎كردند و صورت برنامه‎هاي اسلامي محفوظ و امر به معروف و نهي از منكر معمول بود و مسلمان‌ها اين حق و آزادي را براي خود نگاه مي‎داشتند و براجراي احكام نظارت مي‎نمودند و كسي هم به آمرين به معروف و نهي‌كنندگان از منكراعتراضي نمي‎كرد. [1]
زمان خلافت عثمان­كه شكل حكومت از سادگي و بي‌پيرايگي به تدريج خارج شد و نخست معاويه و بعد ساير بني­اميه ازروش كسري‎ها وقيصرها تقليدنموده وخود و اطرافيان خود را ازمردم جدا و بالاتر شمرده و برادري و برابري اسلامي را ضعيف ساختند؛ امربه معروف ونهي ازمنكر نيزبه واسطه عكس‌العمل‌هاي شديدي كه عمّال آنها نشان مي‎دادند متروك شد.
شايد نخستين كسي كه­علناً دربرابر­امر­به معروف و نهي از­منكر عكس‌العمل و مقاومت به خرج داد عثمان­بود­كه­تذكّرات­وانتقادات صحابه­وسایرمسلمانان را نسبت به روش ناصواب حكومتي­خودناشنيده گرفت.
پس از عثمان، اگر چه در مدّت خلافت حضرت اميرالمؤمنين علي‎(ع)در آن قسمت از كشورهاي اسلامي كه در قلمرو خلافت آن حضرت بود، وضع زمان پيغمبر(ص) تجديد شد و مردم آزاد شدند و علي(ع) شخصاً امر به معروف و نهي از منكر مي‎فرمود و در بازارها و مجامع اين وظيفه راانجام مي‎داد، امّا آن روش حكومت هم ديري نپاييد و همان تربيت‌شدگان مكتب بني اميه و حكومت عثمان مانع پيشرفت و تغيير وضع شدند.
بعد از شهادت حضرت علي‎عليه‌السّلام، مأموران حكومت معاويه از امر به معروف و نهي از منكر به شدّت جلوگيري كردند و كار به جايي رسيد كه احدي را جرأت چون و چرا در كارهاي دستگاه‌هاي حكومتي نبود و اگر كسي حرفي مي‎زد به سياه چال زندان‌هاي زياد و ديگران مي‎افتاد.
به نظر ما بزرگترين سدّي را كه بني اميه شكستند و بزرگترين خطري كه آن روزو در هر عصر اجتماعات اسلامي را تهديد مي‎نمايد، آزاد نبودن امر به معروف و نهي ازمنكر است.
فشار ظلم و زور سر نيزه و شمشير به طوري مردم را در وحشت و بيم انداخت كه بعد از شهادت حضرت امام حسن مجتبي‎عليه‌السّلام، بزرگان صحابه جرأت آن كه منكري را انكار و بر خلاف سياست بني‌اميه سخن بگويند نداشتند و جامعه مسلمانان دريك سكوت مرگبار و خفقان عجيب فرو رفت.
درچنين محيط پر از ارعاب و در زيرسر نيزه‎ها و شمشيرهائي كه خون هزاران بي­گناه از آن مي‎چكيد، معاويه زمينه ولايت عهدي يزيد را فراهم كرد و به سربازان جلاد و دژخيمان آدم كش مأموريت داد هر كس مخالفت كند بي درنگ گردنش را بزنند. [2]
تشريح وضع اسف‌بار و رقّت‌انگيزي كه مسلمانان در اثر ترك امر به معروف و نهي ازمنكر و همكاري نكردن با امثال اباذر،مقداد، حجر و عمار به آن مبتلا شدند، به طور وضوح واقعاً دشوار است.
آري وقتي امر به معروف و نهي از منكر ترك شد و جامعه به قدرت‌هاي فردي تسليم گرديد وخود را به آنها فروخت، نتيجه همين مي‎شود كه در حكومت بني‌اميّه به آن گرفتار شدند؛رجال و صلحا و طرفداران مصالح عامه كشته يا زنداني مي‎شوند. اموال بيت‌‌المال صرف عياشي و هرزگي مي‎شود، حتي به ناموس افراد تجاوز و احكام و حدود تعطيل و شعائراسلام را تحقير مي‎نمايند و كنيزكان و زن ها را به كارهاي مختص به مردها مي‎گمارند و وليد كنيز خودش را با حال جنابت به مسجد مي‎فرستد تا بر مردها امامت كند وفرماندار كوفه با حال مستي به مسجد مــي‎رود، و زنا و بي عفتي رايج مي‎شود.
غرض از اين گفتار، شرح مفاسد حكومت بني‎اميه و انتقاد از آن نيست، بلكه غرض اين است كه بني اميه دانستند كه اگر بخواهند آزادانه به حكومت ظلم خود ادامه دهند ومقاصد پليد خود را اجرا نمايند بايد اين آزادي انتقاد را كه اسلام به جامعه داده بگيرند. [3]
[1] لطف اله صافی گلپایگانی- امام حسين(ع) بزرگ‌ترين شهيد راه امربه معروف ونهي ازمنكر–دفتر انتشارات اسلامي قم چاپ­دوم 1375 ص84
[2] لطف اله صافی گلپایگانی – منبع پیشین ص 86
1- لطف اله صافی گلپایگانی – منبع پيشين ص 86

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق
از آيات وروايات بخوبي استفاده مي شود كه امر به معروف ونهي از منكر از مهمترين و عظيم ترين واجبات الهي است و اجراي دقيق آن موجب تحقق عدالت اجتماعي، تنظيم روابط سياسي، اجتماعي مسلمين، بقاي نظام اسلامي، اصلاح امور اقتصادي، برقراري امنيت در كشور و غيره خواهد شد و اين در صورتي محقق خواهد شدكه تمام افراد جامعه احساس مسئوليت نموده و وظيفه خودرا نسبت به اين فريضه بخوبي به انجام رسانند .
هدف از اين تحقيق، احياء اين فريضه واجب بصورت صحيح واصولي و ارائه راهكارهايي براي رسيدن به آثار مثبت ناشي از انجام آن بوي‍ژه پيشگيري ازوقوع جرم است، اهم راهكارهاي ارائه شده عبارتنداز:

  • مشخص نمودن حدود وضوابط فقهي وحقوقي امر به معروف ونهي از منكر
  • تبيين مباني سياست جنايي مبتني بر مشاركت مردم در فرآيند پيشگيري از وقوع جرم
  • راهكارهاي عملي جهت قانون مند كردن امر به معروف و نهي از منكر واحياي اين سنت حسنه
  • ضرورت احياء اين فريضه در سازمان ها و تبيين پذيرش و بكارگيري آن بعنوان يك اصل مهم و عملياتي نمودن آن در قالب يك ابزار نظارتي فراگير و عمومي كه درعمل باعث حل بسياري از مشكلات ومعضلات مبتلا به جامعه امروزي خواهدشد.