Site Loader

در CES که توجه همه به رباتای هوشمند، پهپادهای جداگونه و تلویزیونای باریک جلب شده، شاید کمتر کسی به نسل بعدی فناوری رابطه بی سیم توجه کرده باشه. با این حال کوالکام میگه ۵G جوامع بشری رو در سطحی غیر قابل تصور تغییر میده، همون چیزی که با کشف جریان برق اتفاق افتاد.

شاید بسیاری افراد تصور کنن ۵G فقطً ادامه نسلای قبلی یعنی ۳G و ۵G میشه، اما «استفن مالنکوف» بخش اصلی سخنرانی اش رو به این موضوع اختصاص داد که به چه دلیل از نظر اون، نسل بعدی رابطه موبایلی فقطً به معنی سرعت بیشتر نیس.

همه چیز وابسته به ارتباطات

اینطور تصور کنین: اگه ۳G پای ما رو به دنیای تصاویر باز کرد، و ۴G هم محتوای ویدیویی رو بیشتر از قبل رواج داد، ۵G در تلاشه تا تموم اجزای دنیای ما رو به هم وصل سازه: استریم زنده بر مبنای واقعیت مجازی، ماشینای خودرانی که به صورت آنی به شرایط محیط جواب میدن، و شهرهای هوشمندی که در اونا همه چیز، از خونها تا لامپای برق خیابون به همدیگه وصل هستن.

مالنکوف میگه:

۵G نوع جدیدی از شبکه س، که دیوایسای به طور کاملً متنوعی رو در بر گرفته و از نظر اندازه، سرعت و پیچیدگی، بالاتر از حد تصور میشه. این زیرساخت ارتباطی، مثل کشف جریان برق یا اختراع اتومبیل، همه ابعاد اقتصادی و اجتماعی ما رو از این رو به اون رو میسازه.

شاید این صحبتا از زبون مدیر عامل شرکت سازنده چیپ کمی بزرگ نمایی آمیز به نظر برسه، اما اگه بخوایم به آینده ای براساس شبکه و ارتباطات برسیم، باید بزرگ فکر کنیم، و کوالکام هم با ایده های بزرگ و تولید گسترده، همین برنامه رو در سر داره.

به نظر مدیران کوالکام، آینده ارتباطی ما بر سه محور پیشرفت پیدا میکنه: واقعیت مجازی، اینترنت وسایل، و ارتباطات هدف دار و بحرانی مانند خودروهای جداگونه و خدمات مراقبت بهداشتی.

snapdragon-820-835-penny

روشنه که ۵G نسبت به نسلای قبل سرعت بسیار بالاتری داره، و در بیشینه حالت اون می تونین فیلمی کامل با رزولوشن ۴K رو ظرف ۱۸ ثانیه دانلود کنین، اما ویژگی مهم دیگری هم در این شبکه هستش: تأخیر فوق العاده کم. اهمیت تأخیر کمتر از ۱ میلی ثانیه در ارائه واقعیت مجازی به صورت سریع و کارکرد ماشینای خودران بسیار حیاتی میشه.

واقعیت مجازی

در بخش VR، کوالکام دوباره چیپست پرچمدار اسنپدراگون ۸۳۵ رو به نمایش گذاشت، که به شرکای تجاری این شرکت، توانایی ساخت دیوایسایی کوچیک تر و سبک تر، با توان پردازشی بیشتر رو هدیه می کنه.

با به کار گیری این چیپست، محتوای واقعیت مجازی رو میشه به صورت زنده و با کیفیت صدا و تصویر بالاتری استریم کرد. پس در آینده می تونین خیلی راحت کنسرتا یا مسابقات ورزشی رو با بالاترین کیفیت از راه این پلتفرم تماشا کنین.

شبکه ای از وسایل

پس از اون، نوبت به IoT می رسه. اینترنت وسایل در اول کمی به هم ریخته به نظر می رسید، اما کوالکام آینده ای رو نوید میده که در اون همه دیوایسای دیجیتال خیلی راحت می تونن با همدیگه رابطه برقرار کنن، بدون اینکه احتیاجی به اتصال کابل و تنظیمات از طرف کاربر نیاز داشته باشن.

تصور کنین در آینده گجتای پایش سلامت همیشهً وضعیت سلامت کاربر رو تحت نظر داشته و در صورت بروز مشکل، به سرعت نزدیک ترین آمبولانس، دکتر خانوادگی شما و بیمارستان محل رو از این حادثه آگاه میسازه.

کاربرده های خاص

در آخرً به کاربرده های هدف دار و بحرانی مانند خودروهای بدون راننده و عملیات نجات بوسیله پهپادها می رسیم.

کوالکام در جریان CES از پلتفرم Snapdragon Flight رونمایی کرد. این چیپ که کمتر از یه باتری نیم قلمی وزن داره، در قلب پهپادها جای گرفته و امکان درک محیط و نقشه برداری از فضای دور و بر رو بدون نیاز به توان پردازشی خارجی در اختیار اونا قرار میده.

اینجوری، در آینده و تحت شرایط اضطراری، شاید اولین نیروی کمکی که به داد شما می رسه، پهپادی هوشمند باشه.

شک نداشته باشینً کوالکام ایده های بزرگی رو در سر داره و مواردی که در CES با حاضرین به اشتراک گذاشته شد، بخشی از اونا رو تشکیل میدن، اما در کل تحقق همه اینا وابسته به یه زیرساخت کلیدیه: نسل پنجم شبکه های ارتباطی یا ۵G.