Site Loader

اقدام خاص جرم سرقت است.

3- پیشگیری فعال و پیشگیری انفعال:
این دو نوع پیشگیری از رهیافت‌های اجلاس اینترپل است و در میانه دهه 60 میلادی در مباحث جرم‌شناسی مورد توجه قرار گرفته است. پیشگیری فعال، مجموعه روش‌ها و تدابیری است که جنبه عملی دارد و در راستای جلوگیری از وقوع جرم عملاً اقدامات مثبتی انجام می‌شود، به صرف هشدار و اخطار اکتفا نمی‌شود و آثار آن در جامعه قابل لمس است در این نوع پیشگیری پلیس تدابیری به منظور پیشگیری از وقوع جرم می‌اندیشد مثل سپردن منزل هنگام مسافرت به افراد مطمئن. پیشگیری انفعال مجموعه اقداماتی است که صرفاً جنبه توصیه و تذکر را دارد و نوعی هشدار و اخطار به جامعه است و برای جلوگیری بزه دیدگی و مصون سازی خود از خطر بزه دیدگی است. در پیشگیری منفعلانه با توسل به هشدارهای پلیسی به مقابله با ارتکاب جرم احتمالی نمی‌روند بلکه بدون هیچ اقدامی در انتظار تاثیر این اقدام‌های معمول پیشگیرنده می‌مانند، مانند توصیه به دانش آموزان که سوار خودروهای شخصی نشوند.

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

4- پیشگیری بر اساس الگوهای پزشکی:

این نوع پیشگیری به سه دسته پیشگیری اولیه، ثانویه و ثالث تقسیم می‌شود. در پیشگیری اولیه، جامعه به دنبال مصون سازی کل جامعه است، جهت جلوگیری این پیشگیری به سمت بر هم زدن اوضاع و احوال جرم زا در محیط فیزیکی و اجتماعی است. در پیشگیری اولیه، جامعه به عنوان بزه دیده بالقوه مورد حمایت قرار می‌گیرد. از بین بردن عوامل جرم زا در اجتماع و محیط فیزیکی شهروندان در پیشگیری سطح اول مطرح می‌شود.
اما در پیشگیری ثانویه، افراد دارای حالت خطرناک شناسایی و از وقوع جرم از سوی آن‌ها پیشگیری می‌شود. در این مرحله مداخله در حالت خطرناک و در آستانه ارتکاب جرم صورت می‌پذیرد. اشخاص دارای حالت خطرناک؛ یعنی، شرایط و اوضاع و احوالی که آن‌ها را در آستانه ارتکاب جرم قرار می‌دهد مانند ولگردی، اعتیاد، مستی و جنون، در این پیشگیری مورد شناسایی و از ارتکاب جرم توسط آن‌ها پیشگیری به عمل می‌آید.
پیشگیری سطح سوم یا ثالث، مداخله بعد از ارتکاب جرم است به این معنا که، به منظور پیشگیری از تکرار جرم به مجازات مرتکب جرم اقدام می‌شود. این نوع پیشگیری معطوف به پیشگیری از تکرار جرم در خلال اقدامات فردی برای سازگاری مجدد اجتماعی یا از بین بردن حالت بزهکاران پیشین است. پیشگیری از تکرار جرم توسط پلیس و دیگر عوامل نظام عدالت کیفری صورت می‌گیرد. تدابیر و برنامه‌های مربوط از ضمانت اجراهای قضایی رسمی تا بازپروری مجرم و زندانی کردن وی شامل این نوع پیشگیری است. در بسیاری از اوقات به دلیل محدود بودن ضمانت اجراهای مبتنی بر اصلاح و درمان، این نوع پیشگیری به تدابیر سرکوبگرانه تنزل پیدا می‌کند.
5- پیشگیری اجتماعی و پیشگیری وضعی:
پیشگیری اجتماعی، به مجموعه اقدام‌های پیشگیرانه گفته می‌شود که بر همه محیط‌های اطراف فرد که در فرآیند جامعه پذیری نقش دارد و دارای تاثیر اجتماعی است تاثیر می‌گذارد. این فرآیند پیشگیری از جرم با تکیه بر برنامه‌های تکمیلی، سعی می‌کند بهداشت زندگی خانوادگی، آموزش، مسکن، فرصت‌های شغلی و اوقات فراغت را بهبود بخشد تا محیطی سالم و امن ایجاد گردد. در واقع این پیشگیری به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با هدف تاثیر گذاری بر شخصیت افراد است تا از سازماندهی فعالیت خویش حول محور انگیزه‌های بزهکارانه پرهیز نمایند. در پیشگیری اجتماعی بر اساس اینکه عوامل مختلفی در تکوین و شکل گیری جرم دخالت دارند با دخالت در محیط اجتماعی عمومی مانند محیط فرهنگی یا اقتصادی و مداخله در محیط شخصی مثل خانواده و دوستان تلاش می‌شود از وقوع جرم جلوگیری شود. عوامل پیشگیری اجتماعی از طرف دولت یا اجتماع در راستای پیشگیری از جرم به عمل می‌آید.
پیشگیری وضعی، به مجموعه اقدامات پیشگیرانه معطوف به اوضاع و احوالی که جرایم ممکن است در آن وضعیت صورت گیرند، اطلاق می‌گردد و هدف آن اتخاذ تدابیری است که بهای ارتکاب عمل مجرمانه را برای مرتکب بیش از سود حاصل از آن گرداند، زیرا از نظر طرفداران پیشگیری وضعی، انسان موجودی حسابگر است و سود و زیان عملش را می‌سنجد. جهت محقق شدن این هدف روش‌های پیشگیری وضعی در سه دسته طبقه بندی می‌شوند:
الف) روش‌های که کوشش و تلاش برای ارتکاب جرم را افزایش می‌دهد.
ب) روش‌های که ارتکاب جرم را پر خطر می‌کند.
ج) روش‌های که منجر به کاهش جذابیت‌های موضوع جرم می‌شود.
پیشگیری وضعی مبتنی بر علت‌شناسی جرم و تغییر وضعیت مشرف به جرم به منظور بر هم زدن معادله مجرمانه است. در واقع در این نوع پیشگیری عوامل جرم زا شناسایی و اقداماتی که هدف آن‌ها خنثی کردن عوامل جرم زا است، سازماندهی می‌شود. یعنی، گذر از اندیشه به عمل قطع می‌گردد؛ مثلاً استفاده از دزدگیر در سیستم اتومبیل که این اقدام خطر کشف جرم و دستگیری مجرم را افزایش می‌دهد.
6- پیشگیری دفاعی و پیشگیری رهایی بخش:
پیشگیری دفاعی، یعنی اعمال ترس و وحشت در بین افراد مجرم مثل تشدید مجازات‌ها. پیشگیری رهایی بخش اقداماتی است که مجرم را در جامعه ادغام می‌کند؛ یعنی، موجبات بازگشت شخص مجرم به جامعه و دوری از جرم فراهم می‌کند که از طریق اقداماتی نظیر به کار گماردن شخص مجرم صورت می‌گیرد.

7- پیشگیری کیفری و پیشگیری غیرکیفری:
پیشگیری کیفری از طریق تهدید کیفری نمودن کسانی که تابع حقوق کیفری هستند و به اجرا گذاشتن تهدید صورت گرفته از طریق مجازات نمودن کسانی که قوانین و ممنوعیت‌های کیفری را نقض کرده‌اند در مقام پیشگیری عام و خاص از جرم است. پیشگیری عام یعنی استفاده از خصوصیات وحشت آمیز حقوق کیفری و خصوصاً مجازات است با این دلیل که ترس از دستگیر شدن و مجازات، افراد را از فکر ارتکاب جرم خارجمی کند به همین جهت قانونگذار با جرم انگاری نمودن برخی از رفتار‌ها مانند سرقت، خیانت و غیره، به تعیین مجازات برای مرتکبین اینگونه رفتار‌ها می‌پردازد و با ترساندن افرادی که در صورت نبودن مجازات ممکن است برای ارتکاب جرم وسوسه شوند به دنبال پیشگیری از جرم است. پیشگیری کیفری خاص از جرم نیز پیشگیری نمودن از تکرار رفتارهای است که توسط قانونگذار جرم انگاری شده است و با اصلاح مجرمین که در قسمت دوم بند 5 اصل 156 پیش بینی شده است محقق می‌شود.
پیشگیری غیرکیفری نیز پیشگیری است که قبل از وقوع جرم انجام می‌شود. یعنی، متوسل شدن به اقدام‌های غیرسرکوبگر و غیرقهرآمیز که

90