Site Loader

ادله و مستندات هر گروه با موازین فقه و حقوق امامیّه مورد تحلیل و نقد قرار گرفته است

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

رضایی(1388) در پژوهشی باعنوان بررسی تطبیقی احکام دائم و موقت ازدیدگاه فقه امامیه و حقوق ایران عنوان میدارد این تحقیق راجع به احکام و اهداف ازدواج دائم وموقت از دیدگاه فقه امامیه و حقوق ایران که با بررسی تطبیقی احکام و ارکان عقد نکاح دائم و موقت ضمن اینکه اختلافات این دو نوع عقد را مشخص میکند رسالت تبیین اهداف والای ازدواج را از دیدگاه شریعت مقدس اسلام عهده دار بوده و با بررسی تطبیقی اهداف انواع ازدواج (دائم وموقت و مسیار ) برجستگیها وپیامدهای انها را بیان میکند.
در قریب به اتفاق تحقیقات انجام شده در خصوص ازدواج موقت ، محققان صرفا به بحث و بررسی شکلی موضوع ازدواج پرداخته ودر پاره ای از مواقع به بحث و بررسی آن در حوزه ماهوی پرداخته شده است اما بسیاری از عوامل مهم و اثر گذار آن که در تحقیق حاضر به آن اشاره شده ، پرداخته نشده است و از نکات مهم پژوهش حاضر بحث در خصوص قانون جدید حمایت از خانواده ودیدگاه این قانون در ازدواج موقت نسبت به گذشته است که در هیچ یک از تحقیقات قبلی به آن اشاره نشده است.
ز) سازماندهی پژوهش
پژوهش حاضر از یک مقدمه وسه فصل تشکیل شده است در مقدمه اهتمام بر آن بوده تا با استفاده از مفاهیم نظری و طرح فرضیه وسوال پژوهش ، زمینه ای را برای آغاز فصول اصلی فراهم نماید. در فصل اول که به کلیات اختصاص داده شده است از سه مبحث و هشت گفتار تشکیل شده است در مبحث اول دایره بحث پیرامون مفاهیم و تقسیمات نکاح بحث گردیده و در مبحث دوم به مبانی و تاریخچه ازدواج موقت پرداخته شده است و در مبحث سوم به جهت محوریت بودن ازدواج ، جایگاه ازدواج در اسلام پرداخته شده و نظر فقهای اسلام و قرآن کریم در آن منعکس گردیده است.
در فصل دوم که از سه مبحث وچهارده گفتار تشکیل شده است به بحث و بررسی ازدواج موقت در حقوق ایران به لحاظ پیشینه ، جایگاه و شرایط پرداخته شده است که مبحث اول آن به پیشینه و جایگاه در حقوق ایران و مبحث دوم شرایط ازدواج موقت به لحاظ شکلی و در فصل سوم ازدواج موقت به لحاظ ماهوی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
.در فصل سوم که به پیامد و تبعات ازدواج موقت اختصاص یافته در سه مبحث و دوازده گفتار تنظیم گردیده است که در مبحث اول آثار و احکام ازدواج موقت و در مبحث دوم انحلال ازدواج موقت و در مبحث سوم قانون حمایت از خانواده نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
و بخش پایانی پژوهش نیز به بحث و نتیجه گیری اختصاص داده شده است. در این تحقیق سعی گردید مطالب به گونه ای سلسله وار کنار هم چیدمان شوندتا پس از مطالعه آن اطلاعات جامع ومفیدی از بدو احداث نهاد ازدواج موقت تا قانون جدید الاجرای خانواده مورد بحث و بررسی قرار گرفته و حتی از نظر علمای اهل سنت نیز در این خصوص و علت حرام اعلام نمودن آن بوسیله خلفای اهل سنت نیز مورد مطالعه قرار گرفته باشد.

فصل اول
کلیات

مبحث اول : مفاهیم و تقسیمات
اصولا غریزه جنسی ، غریزه ای ایست نیرومند و ریشه دار که در نهاد هر انسانی قرار داده شده و بدیهی است که وجود این غریزه تنها برای لذت بردن و تمتع نیست، بلکه اثر وجودی این غریزه روی نظام حکیمانه الهی و برای تولید نسل و بقای نوع بشر است.
آنچه که مورد دقت و توجه است اینکه از چه راهی باید این غریزه را اشباع کرد؟ با توجه به اینکه این غریزه هم اعتدال یابد و هم تمتع از آن حاصل شود، آن هم به گونه ای که به شرافت و شخصیت انسانی لطمه و زیانی وارد نیاورد، و این تمایل غریزی را در یک راه و روش صحیح هدایت نماید.
لذا به نظر می رسد تنها راهی که بتواند جوابگوی تمام خواسته های جنسی باشد، ازدواج شرعی و قانونی و اختیار کردن همسر است یعنی ازدواج شرعی و قانونی می تواند به تمام خواسته های نسبی مرد و زن پاسخ مثبت بدهد و روح پر التهاب جوان و کلیه کسانی که دارای شرایط امر ازدواج هستند را کاملا معتدل و آرام سازد. و به عبارت دیگر ازدواج ضامن یک زندگی پر از آرامش در بحرانی ترین سنین عمر است و به لحاظ همین زمینه است که در منابع اسلامی به ترغیب ازدواج بسیار سفارش شده است.
با توجه به شناخت اسلام از انسان ، در زمینه ازدواج نیز خداوند متعال منطقی ترین گزینه ها را برای انسان انتخاب نموده که عبارتند از :
1- ازدواج دایم
2-ازدواج موقت

اما در کتب‌ فقهای پیشین، نکاح به 3 قسم تقسیم شده است: 1.‌نکاح دائم; 2. نکاح منقطع یا موقّت (متعه); 3.‌ملک یمین. که قرآن به دو قسم آن اشاره دارد: «والَّذینَ هُم لِفُروجِهِم حـفِظونَ * اِلاّ على اَزوجِهِم اَو ما مَلَکَت اَیمـنُهُم‌…». (و همانهایند که عورت خود را از حرام و نامحرم حفظ می‏کنند ( 5)مگر از همسران و یا کنیزان خود که در مباشرت با این زنان ملامتی ندارند ( 6)) نکاح دائم و موقّت، در بسیارى از احکام مشترکند; بدین سبب به زن و مرد در متعه نیز زوج و زوجه مى‌گویند.
از طرفی ملک یمین به دو گونه ترسیم مى‌شود: گاه انسان مالک عین کنیز است. در این صورت، آمیزش مالک با کنیز جایز است، مگر آن که به ازدواج شخص دیگرى درآمده باشد و گاه، انسان مالک منفعت کنیز است، در‌صورتى که مالک، آن را به شخص دیگرى مباح کند که در اصطلاح به آن تحلیل گویند و هر دو فرض مذکور، در ملک یمین قرار دارد. اغلب، تحلیل را تملیک منفعت دانسته‌اند; ولى برخى، آن را نیز نوعى از عقد به‌شمار آورده‌اند.
گفتار اول : مفهوم نکاح
نکاح مصدر نکح ینکح بر وزن ضرب یضرب می باشد و در لغت به معنی وطی است و به عقد هم نکاح گویند معنی شرعی آن حقیقت در وطی است و مجاز در عقد.
در قرآن نکاح به معنی عقد است و از این معنی چنین استنباط می شود که نکاح از برای عقد یک حقیقت شرعیه است و نکاح به معنی وطی یک حقیقت لغوی است.
راغب اصفهانی در مفردات گفته که اصل نکاح از برای عقد است و از برای جماع استعاره آورده شده است.
یک قول دیگر اینست که انتفاع زوج است از بضع زوجه و مهر عوض بضع است به نظر برخی نویسندگان اختلاف در حقیقت نکاح است که آیا عبارت است از عقد چنانکه مشهور است یا از وطی چنانکه گفته شد.
بند اول : مفهوم نکاح در فقه
در فقه نکاح بنابر آنچه معمول حقوق دانان است تعریف نشده و در کتب فقهی از جهت معنای لغوی بحث مفصل و فراوان شده است و در روایات کثیره استعمال آن در عقد، عقد زناشویی اراده گردیده است.
یکی از اندیشمندان می گوید : نکاح به معنای وطی و دخول ، شامل وطی به نکاح دائم و منقطع ، و وطی به شبهه ، و وطی به ملک یمین و به تحلیل مولی غیر خود را قُبلا و دُبراً و وطی به زنا نسبت به نسوان می باشد و از برای هریک از این اقسام حکمی است که در خلال باب نکاح و کتاب حدود ذکر خواهد شد. و درباره اینکه : نکاح مستحب مؤکد،‌گاهی واجب ،‌حرام ،‌مکروه ،‌مباح است و جنبه عبادت دارد یا حقیقه از عقود غیر عبادی می باشد. سخن بسیار رفته است و به لزوم ایجاب و قبول لفظی تاکید گردید و محل شک و تردید نیست که مطالعات در این عقد کافی نیست. لفظ ایجاب و قبول در تحقق عقد لازم و شرط است. عدول از این دو لفظ ایجاب و قبول به غیر عربی جایز نیست. که در این زمینه علماء نظریات متفاوتی دارند از جمله : در صورت توانایی حتما ایجاب و قبول باید به عربی اجرا شود . ویا اینکه معتقدند : به هر لغتی انشاء نکاح و قبول شود حتی به اشاره فقهی باشد کفایت می نماید و اکتفا به ترجمه و اشاره اختصاص به صورت عجز از عربی و عجز از نطق که مشهور در این صورت قائل به کفایت شده اند،‌ندارد و وجه اکتفا هریک صدق نکاح است بر نکاح منشاء به این الفاظ مورد بحث ، مثل صدق آن بر نکاح منشاء به صیغه های مخصوصه نامبرده در فوق و بعد از صدق نکاح ادله صحت نکاح از کتاب و سنت بلکه (اوفو بالعقود ) که شامل آن می باشد مثل بیع و سایر عقود

بند دوم : مفهوم نکاح در حقوق موضوعه
در قانون مدنی نکاح یا از ازدواج تعریف نشده است . در کتب فقه امامیه معنی لغوی نزدیکی کردن و عقد زناشویی آبستن آمده است و بین اینکه کدام یک از دو معنی نزدیکی کردن و عقد زناشویی حقیقی یا مجازی می باشد بین فقها اختلاف است.
در قانون مدنی با توجه به قرائن لفظ عقد نکاح به معنی ازدواج و زناشویی آمده است . مواد 1044 و 1062 و 1119 ق.م به خصوص آنجا که می گوید : طرفین عقد ازدواج می توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد دیگر بنمایند. موید این نظریه است که عقد به معنی زناشویی هم در قوانین آمده است. ماده 4 قانون ازدواج مصوب مرداد ماه 1310 می گوید : ( در صورتی که شوهر سوء رفتاری نماید که زندگی زناشویی را بر زن غیر قابل تحمل نماید زن می تواند با اثبات در محکمه و صدور حکم قطعی ، خود را به طلاق بائن مطلقه نماید. و همچنین با دقت در ماده 1 قانون حمایت خانواده مصوب 1352 این گفته به مقصود نزدیک تر است که نکاح به عقد زناشویی معنی و تعبیر گردد.
در معنی نکاح به عقد ازدواج باید دانست که :
ازدواج از باب افعال است در اصل از ت و اج بوده بر طبق قواعد زبان عربی (ت) به (د) تبدیل شده و ازدواج گردید و به معنی اختیار زوج و قبول زوجیت است از ناحیه زن. حقوقین در تعریف نکاح می گویند نکاح عبارت از رابطه حقوقی است که به وسیله عقد بین مرد و زن حاصل می شود. ( برای زندگی مشترک بر طبق مقررات معین) و به آنها حق می دهد که از یکدیگر تمتع جنسی ببرند. ) این تعریف که تشکیل خانواده را به رابطه حقوقی بین زن و مرد بیان کرده است تعریف نکاح دائم در قوانین کشورهای دیگر می باشد ، و شامل نکاح منطقع نمی شود که در حقوق مدنی ایران است. همچنین حلیت ملک یمین و تحلیل که در فقه است در قلمرو این تعریف قرار ندارد.
در تعریف نکاح گفته اند که ازدواج رابطه حقوقی بین زن و مرد است که از نظر حقوق داخلی قابل ایراد است. رابطه حقوقی عبارت است از یک رابطه ای که آثار حقوقی داشته باشد. اگر کسی وعده ای می گذارد که در ساعت 4 بعدازظهر روز شنبه اول دی ماه در کتابخانه ملی خیابان سی تیر شما را ملاقات کند ولی در ساعت مقرر حاضر نشود ،‌باید گفت که بوسیله این وعده یک رابطه حقوقی ایجاد نشده است که چرا آن شخص نیامده است.
رابطه حقوقی اینست که یک نفر تعهد می کند ،‌در مقابل شخص دیگر.
در رابطه حقوقی خریدار خودش را ملزم می کند در مقابل فروشنده و تعهد می کند ثمن معامله را بدهد و فروشنده هم تعهد می کند که مبیع را تحویل بدهد.
موضوع الزام سه چیز است : عملی را انجام بدهد – عملی را انجام ندهد – در مقابل تعهد یک چیزی را متعهد به طلبکار بدهد.
آن قسمت از اعمالی که قانون گذار برای آن رابطه حقوقی قرار می دهد آن را اعمال حقوقی می گویند . که ممکن است اگر عملی انجام شود که رابطه حقوق یایجاد بنماید آن را عمل حقوقی گویندکه ممکن است دو یا چند طرفه (عقد ) باشد. یا یک طرفه که در حقوق مدنی و حقوق اسلام ایقاع گویند. که به وسیله الفاظ انجام می شود. ولی همه اعمال حقوقی یک طرفه ایقاع نیست مانند حق شفعه ، حق تصرف یا رجوع که حکم است نه حق قابل اسقاط. و اشخاص در قرارداد نمی توانند برای خود حق رجوع بشناسند. رجوع حکمی است که آثار حقوقی قبلی را ا بین می برد. در عقد رجوع به وضع حقوقی سابق نیست – اما فسخ هست آن هم بر طبق شرایط حقوقی و احکام شرعی.
بنابراین عقد ازدواج یک عقدی نیست که بتوان بر اساس ماده 10 قانون مدنی رابطه حقوقی ایجاد کرد. این عقد بر خلاف عقود دیگر تحت کنترل مذاهب و دولت است و دولت هم می خواهد ازدواج تحت کنترل مذاهب باشد بدین جهت پیوند زن و مرد را بدون انجام تشریفات مذهبی قانونی نمی شناسد.، روی همین اصل است که در قانون مدنی برای تمام مذاهب در خصوص عقد ازدواج یک وضع حقوقی یکنواخت قائل شده و همه مذاهب ملزم هستند که عقد ازدواج را در دفتر رسمی ازدواج ثبت نمایند.
باید دانست که ازدواج یک نوع عقد است و این عقد هدفی دارد که هدف آن با سایر امور متفاوت است. هدف ازدواج اتحاد زندگی زن و مرد می باشد، این اتحاد هدف اولیه و هدف نهائی تشکیل خانواده است که از اجتماع آنها جامعه به وجود می آید.
در تعریف دیگر نکاح گفته اند : عبارت است از عقدی که به وسیله آن وضعیت حقوقی مخصوصی بین زوجین (رابطه زوجیت) به وجود می آید.
وضع حقوقی عبارت از وضعی است که قانونگذار آن را معتبر شناخته و به شخص تحمیل کرده است وقتی کسی که ازدواج می نماید با این عمل قضائی وضع حقوقی جدیدی به وجود می آید شخص با ازدواج کردن از حالت تجرد خارج می شود و به حالت تاهل در می آید پرداخت نفقه به او تحمل می شود و سایر تکالیف زناشویی را عهده دار می گردد.
اگر بخواهیم احوال شخص را از نظر حقوقی مطالعه کنیم باید بدانیم که همه تکالیف در مجموع حقوق قرار ندارد بلکه یک مجموعه ای از وضع حقوقی و قانونی است که قانونگذار آن را معتبر دانسته است و تغییر آن هم به وسیله قانونگذار معین شده است. مانند طلاق که حقوق و تکالیف ناشی از حالت ازدواج را تغییر می دهد یا از بین می برد.
به نظر می رسد که در تعریف نکاح عقد ازدواج دائم می توان گفت که نکاح عبارت است از پیوند زناشویی مرد و زن برای زندگی و تشکیل خانواده در چارچوب قوانین مذهبی و مقررات موضوعه که این پیوند را تنظیم می نماید.
گفتار دوم : انواع نکاح
مساله ازدواج و زناشویی از مسائلی است که درعالم جانداران اعم از گیاهان و جانوران وجود دارد و هرکدام آگاهانه یا ناخودآگاه بدان تن در داده و برای بقاء نسل و تولید و تکثیر نوع ، به گونه ای اقدام کرده و یا هدایت و رهبری می شوند.
مساله ازدواج انسان ها را می توان از زمان خلقت حضرت آدم و حوا و ازدواج بین آن دو دانست که بعدها در با ازدواج فرزندان آنها ، نسل کثرت یافت. در واقع امر ازدواج وپیوند زناشویی از ابتدای خلقت انسان برقرار گردید با این تفاوت که هر قوم و قبیله ای با توجه به آداب و رسوم و باورهای دینی و اعتقادی خود آن را برگزار می کرده است.
اهمیت ازدواج از نظر اسلام را می توان با استفاده از آیات قرآن کریم درک نمود آنجا که باری تعالی می فرمایند :
«و البته باید مردان بی زن و زنان بی شوهر و کنیزان و بندگان خود را نکاح خود در آورید اگر مرد و زنی فقیرند خدا به لطف خود آنها را غنی و بی نیاز خواهد فرمود، که خدا به احوال بندگان آگاه و رحمتش وسیع است.»
با توجه به اهمیت موضوع ازدواج در اسلام ، اقسام آن به دو صورت تعیین گردیده است :‌
الف) نکاح دائم
ب) نکاح منقطع
بنداول: نکاح دائم
همان‌طوری که در خصوص تعریف نکاح اذعان شد، نکاح رابطه‌ای است زناشویی که ما بین دو جنس مخالف زن و شوهر منعقد می‌گردد و در این نکاح که به صورت دائمی و ابدی می‌باشد هر دو نفر زن و شوهر از یکدیگر ارث می‌برند و تمامی احکام ازدواج در این خصوص همانند نفقه، عدّه، ارث، مهریه جاری می‌گردد. از مهمترین اهداف ازدواج دائم را می توان تشکیل خانواده ،‌تولید نسل و ارضاء غریزه جنسی دانست. بزرگان دین اسلام روایات زیادی در فوائد ازدواج دائم برای آیندگان ذکر نموده اند که مهمترین آنها عبارتند از :
امام باقر(ع