فناوری

مهندسانی از اسپیس اکس و بورینگ کمپانی در راه نجات فوتبالیست های محبوس در غار

حدود ۲ هفته س که ۱۲ پسر بچه ۱۱ تا ۱۶ ساله به همراه مربی فوتبال ۲۵ ساله خود در غاری در تایلند زندونی شدن. حالا مهندسانی از شرکتای بورینگ شرکت و اسپیس اکس در راه چیانگ رای هستن تا به تیم نجات ملحق شن.

در ۲ تیر ماه بود که این ۱۳ نفر واسه گشت به غار«کامل لوآنگ» در استان چیانگ رای رفته بودن که به دلیل وقوع سیل در اون زندونی شدن. پس از اون عملیات نیروهای امداد و نجات (تصویر تیتر مطلب) واسه نجات اونا شروع شد و پس از ۱۰ روز اعلام شد که وضعیت سلامتی اونا پایداره. یکی از مشکلاتی که این وسط هست اینه که بیشتر زندونی شوندگان بدون مهارت شنا کردن هستن.

پسر بچه ها در فاصله ۴ کیلومتری از ورودی غار زندونی شدن.

در صورت حفاری، باید بیشتر از ۶۰۰ متر به عمق نفوذ کرد

به گزارش رویترز یکی از راه حلایی که پیشنهاد شده بود، رسوندن آب، غذا و اکسیژن به اونا تا وقتیه که در ماه های آینده فصل بارندگی پایان یابد تا نجات شروع شه. راه حل دیگه ایجاد چاله هایی در جنگل بالای غاره تا به این روش عملیات نجات شروع شه. البته یکی از مشکلات اینه که حفاری باید تا عمق ۶۰۰ متری در سنگ آهکای شکننده پیش بره.

ایلان ماسک، موسس این دو شرکت یاد شده خبر از کمک مهندسان داده، البته مشخص نکرده که تیم اون در زمان رسیدن به محل حادثه چه کاری قراره بکنن.

سخنگوی از بورینگ شرکت در تماس با سایت ورج اعلام کرده:

«ما در حال مذاکرده با دولت تایلند هستیم تا ببینیم چیجوری می تونیم کمک کنیم. ما آدمایی از اسپیس اکس و بورینگ شرکت رو از آمریکا به تایلند فرستاده ایم تا پشتیبانی رو پیشنهاد بدیم».

تصویری از پسر بچه ها که به وسیله تیم امداد و نجات منتشر شد

اون در ادامه اعلام کرده به محض اینکه دریابند دقیقاً چیجوری می تونن کمک کنن، اقدام می کنن.

فصل بارندگی در راه س که عملیات نجات رو مشکل تر می کنه

تا کنون تیم فوتبال زندونی شده غذا و دارو گرفتن و به نظر می رسه به همین ترتیب تا زمان نجات جون به در ببرن. مشکلی که حالا نیروهای امداد و نجات جلوی روشون قرار گرفته، آب گرفتگی بخشی از غاره و بارانای شدید هم در راه هستن که عملیات رو بیشتر از قبل با مشکل مواجه می کنن.

ماسک گفته که به تحتِ کنترل بودن شرایط به وسیله دولت تایلند شک داره ولی خوشحال می شه اگه بتونه طوری کمک کنه. اون در ادامه در توییتی اعلام کرده:

«شرکت بورینگ رادار زمین نفوذ پیشرفته ای داره و می تونه خوب چاله هایی [در زمین] حفر کنه».

ماسک در توییتی به «جیمزِنبامرونگ»، مدیرعامل کار و کاسبی بخش فضای تایلندی «مو اسپیس» راهکارهای بالقوه ای رو پیشنهاد کرده؛ از جمله یه لوله فرار پر شده با هوا و یا جفت و جور کردن پمپایی واسه نیروی دریایی تایلند واسه حل مشکل سیل که نیروی لازم اونا به وسیله باتری پکای تسلا جفت و جور می شه.

«جانی اینفانتینو» رئیس فیفا هم از پسر بچه های زندونی شده دعوت کرده بود در مسابقه فینال جام جهانی که در ۱۵ جولای (۲۴ تیر ماه) در مسکو برگزار می شه، شرکت کنن؛ البته به شرطی که به موقع نجات پیدا کنن.

قبل از این به دنبال طوفان ماریا تیمی از تسلا واسه بازیابی و ذخیره انرژی لازم واسه بیمارستانا و شهرای کوچیک به پورتوریکو اعزام شده بودن.

حالا با نزدیک شدن فصل بارندگی، مهمترین مسئله واسه نجات، زمونه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *