پایان نامه حقوق

مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی- پايان نامه ارشد حقوق

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی مواد روانگردان و مخدر در اسناد ملّی و بین‌المللی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار دوّم: بیان فتاوای مراجع عظام در مورد مواد مخدر

آفات خانمان‌سوز و بنیانکن مواد مخدر و محرک و تأثیر نامطلوب آن بر سلامت جامعه از چنان ابعادی برخوردار است که در تمامی جوامع امکانات اقتصادی، سیاسی، امنیتی و تلاش‌های فرهنگی و علمی گسترده‌ای برای مبارزه با توسعة مصرف این مواد و درمان بیماری‌های ناشی از آن مصروف می‌شود. با هدف کمک به ساماندهی فرهنگی و ملّی برای پاکسازی جامعه و با امید به تأثیرگذاری این تلاش‌ها در رهایی افراد آسیب‌دیده عده‌ای از مراجع عظام پیرامون مواد مخدر و روانگردان فتاوی بیان نموده‌اند که ذیلاً به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌نمائیم.

سئوال: استعمال مواد مخدر به طور مشخص تریاک، هروئین، حشیش یا مواد محرک نظیر کوکائین و قرص‌های توهم‌زا مثل LSD چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله العظمی صانعی:

حرمت استعمال مواد مخدر، همانند هروئین و تریاک و حشیش که موجب مفاسدی همانند به هم خوردن کانون‌های خانوادگی و بی‌سرپرست شدن کودکان و محروم شدن آن‌ها از حقوق واجبه والدین بر آن‌ها مانند انفاق و تهیه مخارج و مسکن و تربیت و حضانت و عاطل و باطل شدن و سربار جامعه گشتن معتادان به آن مواد و همانند ده‌ها مفسده دیگر اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و ترک واجبات و دست زدن به هر عملی برای تهیه مواد از راه حرام و به وجود آمدن اختلال در نظام اقتصادی جامعه واضح و ظاهر می‌باشد و اما استفاده از مواد محرک و همانند آن‌ها که در سئوال آمده به خاطر آنکه مانع از رشد استعدادها و کفران نعمات الهی و بی‌بهره شدن انسان از تزکیه نفس و از بین رفتن و جوان سرزنش کننده و نفس لوامه و مانع از تکامل انسان به خاطر صبر در مقابل مصیبت‌های سازنده و پیدا کردن راه علاج و پیشگیری آن‌ها می‌گردد، حرمت آن‌ها از مذاق شرع استفاده می‌شود و حرام می‌باشد به علاوه که دلالت آیه شریفه «قَدْ اَفْلَحَ مَنْ زَکیها وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسیها» که ذات باری تعالی پس از یازده سوگند آن را بیان داشته و در آن اعلام بی‌بهره شدن و در خسران و زیان قرار گرفتن کسی که تزکیه ننماید و استعدادها را رشد ندهد به نظر می‌رسد.

به هر حال مذاق شرع خود تنها برای حرمت، کفایت می‌کند و از آن گذشته مسأله مضار اقتصادی و جانی و خطر جانی که گفته می‌شود بر استفاده از آن‌ها مترتب است نیز گویای حرمت می‌باشد.

پاسخ آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

استعمال مواد مخدر و هرگونه فعالیت پیرامون آن حرام و از گناهان کبیره است و استفاده از قرص‌های شادی‌آور و توهم‌زا هرگاه ضرر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد یا منشاء فسادهایی گردد، جایز نیست.

پاسخ آیت الله العظمی موسوی اردبیلی:

استعمال مواد مخدر نظیر تریاک و هروئین و حشیش جایز نیست و بعضی مواد مذکور مثل قرص‌های شادی‌آور اگر ضرر کلی داشته باشد و یا برخلاف مقررات باشد نیز جایز نیست.

پاسخ آیت‌الله العظمی نوری همدانی:

استعمال هیچ‌یک از موارد مورد سئوال جایز نیست.

پاسخ آیت‌الله مظاهری:

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوالات تحقیق:

سئوالات اصلی و اساسی که پیرامون موضوع رساله به ذهن متبادر می‌شود عبارتند از:

1- مواد مخدر و روانگردان چه نوع موادی هستند و چه آثاری بر جسم و روان انسان‌ها دارند؟

2- چه اسناد و مصوباتی در خصوص مواد روانگردان و مواد مخدر در عرصة داخلی و بین‌المللی وجود دارد؟

3- آیا اسناد داخلی و بین‌المللی برای پیشگیری و کنترل مواد روانگردان و مخدر هماهنگ بوده است؟

4- چرا در سطح جهانی جامعة ملل و نهادهای تخصصی وابسته به آن نتوانستند مواد مخدر غیرقانونی و http://lawfile.ir/به آن را به طور کامل ریشه‌کن کنند؟

5- اسناد بین‌المللی و کنوانسیون‌های مواد مخدر و رونگردان چه تأثیری بر روی قوانین داخلی ایران داشته‌اند؟