دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بند چهارم :دین یهود

 تفاوتهاى اساسى ارث زن و مرد و بطور مشخص، محرومیتهاى كلى و جزئى زن در دین یهود به شرح زیر است:

 1- در صورتى كه متوفى فرزند باشد، یعنى پدر و مادر او زنده باشند. پدر به تنهایى در طبقه دوم وراث قرار مى‏گیرد، ولى مادر با محرومیت كلى از ارثیه فرزندش مواجه است و اگر وراث منحصر در پدر یا مادر باشند نیز، تنها پدر از تركه فرزند ارث مى‏برد و مادر اصولا در هیچ یك از طبقات وراث قرار نمى‏گیرد.

 2- در صورتى كه پدر (متوفى) داراى فرزند پسر و یا حتى نوادگان پسرى باشد، دختر بهره‏اى از ارثیه پدر نخواهد داشت. ولى دخترانى كه در زمان حیات پدر به خانه شوهر نرفته‏اند، مادامى كه شوهر نكرده‏اند، برادران موظفند تمام مخارج و لوازم تعلیم و تربیت آنها را تكفل نمایند. و در هنگامى كه مى‏خواهند به خانه شوهر بروند به آنان جهیزیه بدهند كه جهیزیه هر یك از دختران، نباید كمتر از یك دهم سهم الارث پسران باشد و پدران مى‏توانند، بر حسب وصیت، سهم الارث دختران خود را نسبت ‏به پسران، نصف تعیین كنند.

 البته این قاعده، در مقررات اصلاحى بعدى كلیمیان اصلاح گردیده و به موجب آن دختر، چه ازدواج كرده باشد، چه ازدواج نكرده باشد ، نصف وراث ذكور از ما ترك والدین خود ارث مى‏برد.

 3- اگر چه زوجه، در طبقه اول وراث از زوج قرار دارد، ولى این امر در صورتى است كه زوجه اولادى نداشته باشد. ولى اگر داراى اولاد باشد، تنها حق دارد كه مهریه و جهیزیه خود را كه در واقع اموال خود اوست، مالك گردد و در صورتى كه اولاد نداشته باشد، علاوه بر مهریه و جهیزیه، یك چهارم تركه زوج را به ارث مى‏برد. [1] 

 البته ظاهر عبارت شرح تورات، محرومیت كلى زوجه از ارث زوج است، در آن جا كه مى‏گوید: «این افراد از خویشاوندان خود ارث مى‏برند، ولى آن خویشاوند وارث آنان نمى‏شود» و از جمله این افراد «شوهر نسبت‏به همسرش‏» را نام مى‏برد. [2]

 در مقررات اصلاحى ارث كلیمیان جهان، اصلاحاتى در چگونگى ارث، به نفع زوجه و به ترتیب زیر صورت گرفت:

الف – در جایى كه زوجه اولاد دارد، سهم الارث زوجه، برابر سهم یك دختر كه نصف سهم یك پسر است، خواهد بود، مشروط به این كه میزان مهریه او بیشتر از سهم یك دختر نباشد كه در این صورت فقط مهریه را مى‏گیرد. و اگر مهریه كمتر از سهم دختر باشد، بقیه را مى‏گیرد.

 ب – هرگاه متوفى والدین و برادر و خواهر داشته باشد، سهم زوجه برابر با سهم یك فرزند ذكور بعلاوه مهریه و جهیزیه خود است. و اگر فقط والدین داشته باشد، سهم زوجه برابر با یك چهارم تركه است‏بعلاوه جهیزیه و مهریه. ولى در مورد سهم زوج از تركه زوجه مقرر شده كه هرگاه زوجه اولاد داشته 2/1 تركه سهم زوج و اگر زوجه اولاد ندارد 10/9 تركه سهم زوج است و بقیه به پدر زوجه یا وارث پدر او مى‏رسد. همچنین در موردى كه تنها وارث زوج است، نصف تركه به زوج و بقیه به خویشاوندان پدرى زوجه مى‏رسد. ولى اگر تنها وارث زوجه باشد، 4/1 تركه زوج بعلاوه جهیزیه و مهریه به زوجه و بقیه سهم پدر یا اقوام پدرى زوج خواهد شد.

 4- در صورتى كه پدر بزرگ و مادر بزرگ تنها وارث باشند، همه تركه به پدر بزرگ مى‏رسد و مادر بزرگ سهمى ندارد.

[1] – فهیمى ،عزیزالله ، ، بررسى تطبیقى ، چاپ اول، دانشگاه قم، ص‏237- 262

[2] – گرگانى، گنجینه‏اى از تلمود، ص‏348

 

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

1 – آیا وارد کردن نطفه مرد و پرورش نطفه بارور شده دو همسر خارج از رحم جایز است ؟

2- نسب طفل ناشي از تلقيح مصنوعي به چه كسي مي رسد ؟

3- آيا طفل ناشي از تلقيح مصنوعي در انواع گوناگون آن ارث مي برد يا خير؟

اهداف تحقيق (ضرورت انجام تحقیق)

1- تبيين و روشن ساختن نسب و ارثِ طفلِ ناشي از تلقيح مصنوعي.

2- بررسي موانع و مشكلات تلقيح مصنوعي از جمله در مورد نسب وارث كودك ناشي از آن.

3- بررسي وضعيت طفل در شرع و قانون.

با توجه به اینکه قانون نحوه ی اهدای جنین جدید التصویب می باشد و موارد مسکوت و ابهامات زیادی را به همراه خود به ارمغان آورده است لذا انجام تحقیق فقهی و حقوقی پیرامون مساله نسب و ارث در این راستا ضروری می باشد .

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق