در تاریخ  ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی، یه جنگنده آمریکایی، بمبی از نوع جاذبه ای هسته ای غیر مسلح رو در محدوده تست صحرای نوادا رها کرد.

شاید این خبر به نظرتون وحشتناک به نظر بیاد و تصور کنین که زمین به واسطه این بمبا در برابر نابودی قرار داره اما بمبای جاذبه ای اصلا تکنولوژی تسلیحاتی آینده نگرانه ای نیستن که از طرف فرازمینیا برامون فرستاده شده باشن.

این بمبا دقیقا همون کاری رو انجام میدن که از اسمشون میشه حدس زد: کافیه اونا رو به هوا ببرین، رها کنین و امید داشته باشین که نیروی جاذبه اونا رو به سمت نقطه ای بکشونه که هدف گرفتی و امید دارین.

بمبی که در این مطلب از اون سخن می گیم B61-12 اسمشه و به وسیله اداره ملی امنیت هسته ای آمریکا و آزمایشگاهای ساندیا واسه حمل تسلیحات هسته ای طراحی شده.

اما این تسلیحات با بمبایی که بشر سالیان سالیانه بر سر خود می ریزه خیلی فرقی ندارن. بعضی وقتا سربازان اونا رو بمبای «کودن» می خونن چون هیچ سیستم هدایت کننده GPS یا نیروی رانشی حاصله به وسیله راکت ندارن و فقط با به کار گیری دم خود به سمت هدف هدایت می شن.

آمریکا در نظر داره بودجه ای بالغ بر ۸٫۱ میلیارد دلار رو صرف طراحی و تست B61-12 کنه. در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین تا دلیل مهم بودن این بمبا واسه این کشور رو بدونین.

در جریان جنگ سرد، آمریکا، صدها بمب هسته ای رو تولید کرد که خیلی از اونا از نوع «جاذبه ای» بودن و می شد اونا رو از یه هواپیما رها کرد.

بر اثر گذشت زمان، اون بمبا سالخورده و کهنه و بی اعتبار شدن و حالا ارتش آمریکا قصد جانشین کردنشون رو داره.

پس از تستای انجام شده روی این بمبا در جریان جنگ سرد، آمریکا توافق منع افزایش این تسلیحات رو به امضا رساند و وعده داد که ذخایر تسلیحات هسته ایش رو محدود کرده و کم کنه.

به دنبال اون توافق جنجالی ارتش عزمشو جزم کرد که یه جور «بازدارنده هسته ای معتبر» رو حفظ کنه: یعنی بخشی از بمبای قدیمی خود رو با انواعی که طراحی جدیدتری داشتن جانشین کرده و در عین حال خیلی از اونا رو هم خلع اسلحه کنه.

در ادامه دولت این کشور ۸٫۱ میلیارد دلار رو به ساخت و آزمایش B61-12 اختصاص داد که در واقع بمبی با طراحی جدید و در عین حال مشابه به مورد قبلی بود.

قراره که B61-12 جانشین یه بمب هسته ای یه مگاتنی به نام B83 شه (که تصویرش رو در بالا مشاهده می کنین). ارتش آمریکا اعلام کرده که در جریان این روند، از تعداد بمبای جاذبه ای هسته ای به اندازه ۵۰ درصد کم می کنه و تنها ۱۷ درصد از مواد هسته ای با گرید نظامی به دست اومده از بمبای قبلی رو بازیافت و بمبای جدید از روشون می سازه. این نهاد دولتی اعلام کرده که قصد به کار گیری مابقی این تسلیحات رو نداره.

یه بمب جدید باید کار کنه. بخاطر این در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی، آزمایشگاهای ساندیا در نیومکزیکو، یکی از این بمبا رو از Davis Gun شلیک کرد تا کارایی اونا رو مورد آزمایش بذاره.

اون تست، توپ اتمی Upshot Knohole رو تو ذهن تداعی می کرد که می تونست یه کلاهک هسته ای رو به ۶ مایل اونطرف تر پرتاب کنه.

در دهه ۱۹۶۰ میلادی، دولت مواد منفجره هسته ای رو از توپای اتمی جمع آوری کرد.

اما B61-12 واسه پرواز کردن طراحی شده و این اتفاق در تاریخ ۲۰ اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی در محدوده تست Tonoph واقع در نوادا اتفاق افتاد.

بمب همونطور که در تصاویر ثبت شده دیده میشه مستقیما به هدف خورد. B61-12 همونطور که گفته شد یه بمب مشقی خونده می شد چون نه دارای تسلیحات بود و نه اینکه توانایی انفجار داشت با این همه، تست انجام شده به طور کامل موفقیت آمیز بود.

Categories:فناوری
Published on :Posted on

Post your comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *