دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مبحث دوم : تبیین روش های جدید در درمان ناباروری زوجین

گفتار اول : علل ناباروري در مردان

این حوزه مشتمل بر علل متعددی است که وابسته به مشکلات تولید اسپرم  و یا انتقال آن می باشد. اولین تستی که در این خصوص به مراجعین توصیه می شود بررسی مایع منی می باشد. 
تولید اسپرم ممکن است تحت تاثیر علل هورمونی ،  بیماریهای مزمن ، جراحی قبلی ،  بیماریهای دوران کودکی و فاکتورهای محیطی و شیوه خاص زندگی قرار گیرد. روشهای درمانی مختلفی برای هر کدام از علل ذکر شده به تفکیک وجود دارد.چند علت مهمتر در خصوص ناباروری با علت مردانه عبارتست از: بلوک مسیر اسپرم، عفونتهای منتقله از راه جنسی، بیماریهای مزمن، اختلال در ارکشن (نعوذ)، اختلال در تولید اسپرم، تماس با مواد مخرب و آسیب رسان،ترومای ناحیه تناسلی،واریکوسل

گفتار دوم : علل ناباروري در زنان

لیست طولانی از این علل وجود دارد که به صورت خلاصه شامل موارد زیر است:
اختلالات تخمک گذاری ( سندرم تخمدان پلی کیستیک، ورزش قهرمانی، دیابت، کاهش وزن شدید، چاقی، استرسهای روحی)،انسداد لوله های فالوپ به علت بیماریهای التهابی یا اندومتریوز،آنومالی های مادرزادی که مشتمل بر اختلالات سیستم رحم و سرویکس است.
 سن بالای 35 سال،  اختلالات هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، آدرنال و تیروئید،  سطح بالای هورمون پرولاکتین، یائسگی زودرس، در ميان اين عوامل مشکلات تخمک گذاري شايع ترين عامل بروز ناباروري در زنان شناخته شده است.[1]

گفتار سوم  : IUI

 IUI   مخفف  كلمه انگليسي Intra Uterine Insemination و به معني تلقيح داخل رحمي اسپرم و يكي از روشهاي كمك باروري مي باشد. IUI   به تنهايي يا بهمراه تحريك تخمداني براي درمان انواع مختلفي از نازايي بكار برده مي شود. از كاربردهايIUI مي توان به درمان نازايي به علل زير اشاره كرد:
نازايي به دليل فاكتور مردانه
 نازايي بدون علت (توجیه نشده)
 نازايي به علت وجود مشكلاتي لوله هاي رحمي كه مانع رسيدن تخمك ها از طريق لوله هاي رحمي (فالوپ) به رحم مي شود. به جز انسداد دوطرفه لوله ها
 نازايي به علت اختلالات عملکردی تخمک گذاری
 نازايي به علت فاکتور سرویکال (مشکل در گردن رحم)
 نازايي به علت فاکتور رحمی
 نازايي به علت اندومتریوز
IUI  به همراه افزايش تحريك كنترل شده تخمدان (COH) روش مناسب، غير تهاجمي و كم هزينه بوده و بايد بعنوان اولين خط درماني نازايي بدون علت، قبل از IVF باشد. شیوع نازايي به علت فاكتور مردانه 40- 25% و نازايي بدون علت 10% مي باشد كه مجموعاً نيمي از موارد را تشكيل مي دهند. از آنجائيكه IUI تكنيكي غير تهاجمي و از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه مي باشد، بيش از صد سال است كه در درمان نازايي به علل مختلف به كار برده مي شود و نازايي با فاكتور مردانه و نازايي بدون علت هر دو از انديكاسيونهاي شايع IUI مي باشند.
[1] – رضا نیا، محمد رضا ، باروری های پزشکی ، 1389 ، تلخیص صص 66 الی 72
 
 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات تحقیق

1 – آیا وارد کردن نطفه مرد و پرورش نطفه بارور شده دو همسر خارج از رحم جایز است ؟
2- نسب طفل ناشي از تلقيح مصنوعي به چه كسي مي رسد ؟
3- آيا طفل ناشي از تلقيح مصنوعي در انواع گوناگون آن ارث مي برد يا خير؟

اهداف تحقيق (ضرورت انجام تحقیق)

1- تبيين و روشن ساختن نسب و ارثِ طفلِ ناشي از تلقيح مصنوعي.
2- بررسي موانع و مشكلات تلقيح مصنوعي از جمله در مورد نسب وارث كودك ناشي از آن.
3- بررسي وضعيت طفل در شرع و قانون.
با توجه به اینکه قانون نحوه ی اهدای جنین جدید التصویب می باشد و موارد مسکوت و ابهامات زیادی را به همراه خود به ارمغان آورده است لذا انجام تحقیق فقهی و حقوقی پیرامون مساله نسب و ارث در این راستا ضروری می باشد .

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه مطالعه تطبیقی جایگاه نسب و ارث در اهدای جنین در فقه امامیه و حقوق