دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

  اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار اول ) مقايسه بلوغ و رشد

روانشناسان در علم روانشناسي نيز بين بلوغ و رشد تفاوت قائل شده­اند و بلوغ را تكامل و نمو جسماني و مجموعه عواملي كه در اين تكامل تاثير دارند مي­دانند، همانگونه كه در حقوق و فقه بلوغ را به معني رسيدن به سن تناسل و توالد مي­دانند، سني كه در آن اعراض رجوليت نسبت به پسران و اعراض انوثيت نسبت به دختران كامل مي­شود و در آن بلوغ نكاح با توجه به آيه شريفه: «وابتلو اليتامي حتي اذا بلغوا النكاح فان آنستم منهم رشداً فادفعوا اليهم اموالهم» حد فاصل بين صغر و كبر مي­دانند كه اين را بلوغ طبيعي نيز مي­گويند، ضمن اينكه بلوغ طبيعي و سن آن بيشتر نسبت به حضانت و ولايت بر نفس خواهد بود كه در آن به ترتيب و نگهداري صغير و … پرداخته مي­شود. اما در رشد منظور توان مالي و عقل عملي است به گونه­اي كه شخصي داراي ملكات نفساني لازم در راستاي تشخيص صلاح و خير باشد، تصرفات در اموال و دارايي خود را با رعايت مصلحت و موافق مقتضاي عقل و شرع انجام بدهد و اين دو با هم فرق دارند.

بطوريكه اتفاق فقها، و حقوق­دانان در اين است كه براي خروج از مرحله صغر دو وصف بلوغ و رشد هر دو لازم است و تنها ابوحنيفه و برخي از پيروان وي معتقدند كه بلوغ به تنهايي كفايت مي­كند و بالاخره بعد از رسيدن به 25 سالگي چه رشد محرز شده يا نشده باشد اموال شخصي را به وي تسليم مي­داريم تا هرگونه دخل و تصرفي را بنمايد. بنابراين بلوغ طبيعي با رشد در ابعاد مختلف با همديگر فرق دارند. هرچند تاثير اين دو را در يكديگر نمي­توان انكار كرد.

در بلوغ طبيعي كه منظور نمو جسماني مي­باشد عواملي چون مسائل ژنتيكي و محيطي و حتي آب و هوا تاثير مي­گذارند بطوريكه مثلاً در مناطق قاره بچه­ها زودتر به بلوغ جسماني و طبيعي مي­رسند. ولي رشد كيفيات نفساني و عقلاني است كه احراز آن نيز با عرف است و تشخيص آن براحتي بلوغ جسماني با علائمي كه در مباحث گذشته بدان اشاره شد نمي­باشد.

ضمن اينكه وقتي به شيوه و سياق قانون­گذاري مراجعه مي­كنيم مي­بينيم كه بين بلوغ و رشد تفاوت قائل شده است. بعنوان مثال در تبصره 2 ماده 1210 قانون مدني ايران مي­خوانيم: “اموال صغيري را كه بالغ شده است در صورتي مي­توان به او داد كه رشد او ثابت شده باشد. “زيرا رشد كودكان بالغ نياز به اثبات دارد. لذا اماره قانون شايد بتواند مشكل را تا حد زيادي حل نمايد و اطمينان حصول رشد را ايجاد كند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

تبیین جایگاه اذن ولی در نکاح رشیده

مطالعه تطبیقی اختیار دختر در نکاح در فقه شیعه و اهل تسنن

استفاده دانش پژوهان دانشگاه , حوزه های  علمیه و دیگر طالبان علم

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه اعتبار رشد در نکاح و طلاق در حقوق ایران و مقایسه تطبیقی با مذاهب اسلامی