دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی دیدگاه فقها وحقوقدانان در خصوص مجازات قصاص

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار اول: مراحل تشکیل جنین

از ترکیب نطفه مرد (اسپرم)  با تخمک زن (اوول) موجود زنده جدیدی پدید می آید که به آن جنین[1] می گویند. این موجود جدید که منشأ پیدایش انسان است؛ معمولاً پس از 7 ساعت و نهایتاً 24 ساعت پس از نزدیکی هستی می یابد. وحدود 30 ساعت پس از لقاح به مرحله دو سلولی می رسد و با ادامه تقسیمات سلولی تعداد سلول هایش افزایش می یابد و در روز سوم پس از لقاح تعداد سلول ها بالغ بر 16 عدد خواهد شد.

تخمک بارور شده، بدین سان رو به تکامل است ولی مشخص نیست که منجر به انسان شود؛زیرا تخمین زده می شود که پنجاه درصد تمام حاملگی ها؛ در مراحل ابتدایی دوره حاملگی یعنی دو تا سه هفته پس از لقاح و قبل از اینکه زن از بارداری خود مطلع گردد؛ منجر به سقط خود به خودی می گردد[2] .

هفته چهارم تکامل قلب رویان (موجود جدید) شروع به تپیدن می کند و اندام و دستگاه های مهم بدن انسان تا هفته هشتم تشکیل می شود.در ماه پنجم تمامی اندام تشکیل و حتی ابرو و موی سر نیز قابل مشاهده اند. در طی این ماه معمولاً حرکات جنین توسط مادر به خوبی قابل درک است.[3]

در کتب روایی و فقهی از این مرحله یعنی چهار ماه ونیم وپنج ماهگی و محسوس شدن حرکات جنین برای مادر تعبیر به ولوج روح شده است.[4]

در حدیثی از امام صادق روایت شده است که فرمودند : «اذا مضت خمسه اشهر فقد صارت فیه الحیاه»[5] یعنی بعد از 5 ماهگی حیات (روح) در آن حلول می کند.

جنین در ماه ششم یا نیمه اول ماه هفتم به درجه ای از تکامل جسمانی می رسد که اگر در این زمان متولد شود؛ می تواند با مشکلات فراوان زنده بماند. در صورتی که جنین روال طبیعی خود را طی کند بالاخره 266 روز یا 38 هفته پس از لقاح؛(5/9 ماه) به طور تکامل یافته ودر حالی که به صورت مستقل قابلیت حیات دارد به صورت انسانی زنده از مادر متولد می گردد. بنابراین مبدأ جنین ابتدای آبستنی است و انتهای آن لحظه ی ماقبل ولادت می باشد.[6] وجه تسمیه این موجود به جنین که از «اجتنان» به معنی مستور بودن گرفته شده است آن است که این موجود جدید در رحم زن پنهان شده است.[7]

همچنین به آن؛ حمل نیز گفته می شود؛ زیرا به منزله باری است که مادر حمل می کند.

[1] – (Fetux)

[2] – سالدر تی . 1367 . جنین شناسی پزشکی لانگمن . چاپ اول . مترجم ماندانا اعرابی و فرید رئیس زاده . تهران موسسه انتشاراتی تیمورزاده . صفحه 41 42

[3] – همان منبع . صفحه 68 89 95

[4]  جبعی العاملی . زین الدین . الروضه البهیه . بیروت دار العالم اسلامی . جلد 10 . صفحه 293

[5] عاملی . شیخ حر . (1398م) . وسائل الشیعه . تهران: المکتبة الاسلامیة . چاپ پنجم . جلد 19. صفحه 240

[6] – لنگرودی . جعفر . ترمینولوژی حقوق . تهران انتشارات گنج دانش . صفحه 201

[7] جبعی العاملی . زین الدین . پیشین . صفحه 298

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات :

1- آیا مطابق قانون مجازات اسلامی می توان برای مرتکب سقط جنین عمدی که پس از دمیده شدن روح اقدام به سقط می نماید ؛ قصاص را در نظر گرفت ؟

2- آیا مجازات قصاص ذکر شده در ماده ی 622 قانون مجازات اسلامی در خصوص جراحات وارده به مادر بیان گردیده است ؛ و یا می توان آن را به جنین نیز تسری نمود ؟

3-آیا از منظر مشهور فقه می توان برای مرتکبین سقط جنین عمدی ؛ قائل به قصاص شویم ؟

4- آیا مجازات فعلی تعیین شده در قانون مجازات اسلامی سال 1370 برای مرتکب جرم سقط جنین عمدی ؛ جنبه ی بازدارندگی و پیشگیری لازم را در خصوص بزه فوق دارا می باشد ؟