پایان نامه حقوق

پايان نامه با موضوع نقش راه حلهای اختلاف ناشی از عقود الکترونیک و تعیین دادگاه صالح

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی راه حلهای اختلاف ناشی از عقود الکترونیک و تعیین دادگاه صالح

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار دوم: اسباب و شرایط تشکیل قراردادهای الکترونیکی

همان طور که پیش از این بیان شد عقود الکترونیک اصولاً از قواعد عمومی قراردادها تبعیت می­کنند بنابراین شروطی را که ماده 190 قانون مدنی برای صحت معاملات لازم دانسته، برای عقود الکترونیکی نیز کاربرد دارند. در عقود اکترونیک علاوه بر این شرایط اساسی (ماده 190 ق.م) شرایط خاصی ضرورت دارد که به اختصار توضیح داده می­شود.

اولین شرط برای صحت قراردادهای الکترونیکی، امکان ثبت و ضبط مبادلات الکترونیکی جهت مراجعات و استفاده­های بعدی است. چنان چه مطالبی روی نمایشگر رایانه ظاهر شود ولی پس از خروج از آن برنامه و یا خاموش کردن رایانه، امکان بازیافت آن اطلاعات وجود نداشته باشد، قرارداد مزبور صحیح نمی­باشد. در قانون تجارت الکترونیکی ایران این شرط به «قابلیت دسترسی» تعبیر شده است. بنابراین برخی از قراردادهایی که از طریق کلیک کردن منعقد می­شود و امکان ثبت و ضبط مبادلات الکترونیکی را فراهم نمی­سازد، فاقد اعتبار هستند.

دومین شرط این است که مشتری به طور واضح آگاهی داشته باشد که عمل وی (مثل کلیک کردن) به قرارداد الزام آور منجر می­شود در صورتی که در سایت یا در سامانه رایانه­ای به نحو واضح در مورد انعقاد قرارداد هشدار داده نشده باشد، عمل مشتری نمی­تواند به عنوان قبول تلقی گردد.

سومین شرط این است که لازم است فرصت کافی به مشتری داده شود تا مشتری بتواند شرایط قرارداد را مرور کرده و از محتوای آن آگاهی پیدا کند. به این منظور اولاً شرایط قرارداد باید در دسترس باشد تا مشتری بتواند قبل از اعلام قبولی نسبت به مفاد آن آگاهی پیدا کند. ثانیاً چنان چه مشتری شرایط را مرور کرد و آنها را قبول نداشت این امکان برایش فراهم باشد که بتواند قرارداد مورد نظر را منعقد نکند و آن را رد کند.[1]

[1] – همان، ص 422

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

هر تحقیقی در صدد یافتن نتایجی است تا بتواند بعضی از مشکلات موجود را از پیش روی بردارد. پژوهش حاضر از این قاعده مستثنی نیست. در این تحقیق کوشش بر آن است که در کنار کشف و شناساندن مسائل ناشی از عقود الکترونیک راه حل­هایی برای رفع این مشکل ارائه شود

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه بررسی راه حلهای اختلاف ناشی از عقود الکترونیک و تعیین دادگاه صالح

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه بررسی راه حلهای اختلاف ناشی از عقود الکترونیک و تعیین دادگاه صالح